Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

У Львові опрацьовують унікальний фотоальбом КДБ

Автор:

|

Травень 10, 2018

|

Рубрика:

У Львові опрацьовують унікальний фотоальбом КДБ

Нещодавно в обласному архіві львівського управління Служби безпеки України (СБУ) виявили чергову знахідку: альбом із фотографіями «недругів» радянського режиму. На 219 світлинах — люди, котрі були під пильною увагою каральних органів. Зокрема, українські повстанці.
Альбом передали на оцифрування та детальне вивчення у музей «Тюрма на Лонцького», аби науковці розкрили всі таємниці життя «ворогів режиму». Руслан Забілий, директор музею, розповів про унікальність та наповнення цієї знахідки. «Це альбом із конфіскатами. Його сформували для оперативного використання у подальшому. Зокрема, для пошуку конкретних осіб, котрі викликали оперативний інтерес для радянських спецслужб», — ділиться він.
«У такі альбоми друзі народу ніколи не потрапляли. Це люди, котрі чимось провинилися перед режимом, — продовжує історик. — Тут фотографії людей різноманітного характеру: цивільних осіб, родинні, світлини невідомих осіб, зокрема військових і повстанців. Однак історикам ще доведеться з’ясовувати, хто зафіксований на фото, оскільки здебільшого вони не підписані. Є такі, на яких люди просто пронумеровані. Це як військові, так і представники якоїсь спортивної організації».
Руслан Забілий пояснює, що нумерували цих осіб для того, аби потім встановити особу. «Ці люди все одно десь, у якихось справах, пов’язаних із розшуком, фігурували. У яких саме оперативних документах, визначатимуть історики», — каже він.
Є фото, на яких зображені військові. «Можливо, це вояки Дружин українських націоналістів. Але це лише припущення. Є й вилучене фото, на якому військові залишили інформацію про себе. І це вже була інформація оперативного характеру для кадебістів щодо ідентифікації інших осіб», — зазначає директор музею.
Є в альбомі і кількадесят світлин повстанців. Зокрема, групове фото невідомих повстанців зі зброєю. Також світлина повстанця, котрий у лісі читає листа або якісь документи. «Такі фото тоді були не лише джерелом пошуку особи, а й компрометуючим матеріалом для заарештованого. Коли у в’язниці опинявся хтось із повстанців, каральні органи показували ці фотографії і казали: «Тут зображений ти. А кого ще знаєш із цих осіб?» Так кагебісти з’ясовували важливі дані з біографії тих повстанців, яких шукали. А потім за допомогою оперативної роботи перевіряли й уточняли ці дані», — мовить історик.
В альбомі можна зустріти й підписані світлини. Зокрема, фото Романа Шухевича. «Ось фото Головного Командира УПА Романа Шухевича, — показує Руслан Забілий. — Однозначно, це фото періоду 1930-х рр. Він на спортивних змаганнях. Бачимо напис «мета», що тоді означало «фініш». Вочевидь, Шухевич із кимось дискутує. Можливо, з суддями перед оголошенням переможців. Також поруч на іншому фото дівчина — швидше за все, Марта Пашківська, зв’язкова Романа Шухевича».
Альбом із унікальними світлинами оцифрують і повернуть у фондосховище архіву. Надалі науковці працюватимуть із цифровою копією, щоб у майбутньому з’ясувати важливі деталі з життя «ворогів режиму», зображених на фото.

Марія Волошин, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply