Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 26, 2021

Що спільного між мамонтами, масонами й Яремою Вишневецьким

Автор:

|

Травень 22, 2019

|

Рубрика:

Що спільного між мамонтами, масонами й Яремою Вишневецьким
с. Вишнівець

Здавалося б, ну що може спільного у мамонтів, масонів та Яреми Вишневецького? Нічого. Проте, у різні миті історії їхні шляхи пролягали крізь невелике і вишукане містечко Вишнівець. Десятки тисяч років тому ці землі були холодною тундрою. Лише на Тернопільщині виявили понад 370 знахідок кісток мамонта, рештки печерних ведмедів і гієн, північних оленів і шерстистих носорогів. З останніми трапилася взагалі кумедна історія, про яку у своїх працях розповідає дослідник Йосип Свинко. У с. Старуня сусідньої Івано-Франківщини впродовж XX ст. знайшли чотирьох забальзамованих природою носорогів віком 24-25 тис. років. Одного з них зберігають у Львівському природничому музеї, проте йому бракує добрячого шматка шкури. Комусь із селян сподобалася шкіра прадавнього носорога і поки музейники їхали, чоловік вирізав собі пас для постолів. Уявіть, скільки часу природа зберігала носорога і постраждав він від рук людини лише через двадцять тисяч років після власної смерті. Придивіться до постолів своїх старших родичів, раптом вони теж із льодовикового періоду?
Та облишимо сум і жарти. Натомість, краще до традиційних історичних маршрутів, які повільно та все ж розвиваються місцевими краєзнавцями, додамо давніші, палеонтологічні цікавинки, яких, виявляється, у нас багато. Височини та долини навколо річки Горинь мальовничі та зручні для проживання, заселені з прадавніх часів.
Перша письмова знахідка про Вишнівець датується 1395 роком. 1436-го місто переходить у власність Солтана, сина князя Несвізького. Саме він уперше іменує себе Вишневецьким, даючи початок одному з найбагатших і найвідоміших шляхетних прізвищ України. Дмитро Байда Вишневецький — засновник Запорізької Січі, його нащадок — Ярема Вишневецький, суперечлива, проте грандіозна постать української історії — один із найбагатших магнатів, ворог Богдана Хмельницького і, водночас, ідеолог української колонізації лівого берега Дніпра. Маєтності та володіння Вишневецьких на Лівобережній Україні часто порівнюють із удільним князівством і називають Вишневеччиною. Ярема перебудував та укріпив стародавній замок у Вишнівці. На схилах замкової гори досі стоїть Вознесенська церква, де поховані його батьки — Михайло та Раїна Вишневецькі, Раїна, до того ж, — сестра Петра Могили.
Століттями Вишнівець був центром культурного й інтелектуального життя Великої Волині. 1742 року в місті заснували першу масонську ложу на землях України й відтоді містичні історії не покидають його околиці. Пригода з печерою неподалік від Мельниці-Подільської взагалі варта кінофільму. 2001-го група місцевих хлопців потрапила до печери, вхід до якої позначали таємничі символи, а всередині лежало 28 людських черепів. Радіовуглецевий аналіз встановив вік кісток — приблизно 200 років, що якраз збігається з часом функціонування масонської ложі в цих околицях.
Фантастично, скільки всього цікавого приховують невеликі містечка нашого великого минулого. Незважаючи на перебудови та реконструкції, особлива атмосфера цих місць поступово відкриває мандрівнику дрібні секрети та грандіозні таємниці історії, повертає забуті імена і натякає, як іще багато нам невідомо.

Анна Данильчук, «День»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply