Новини для українців всього свту

Monday, Feb. 24, 2020

Полювання на робітників

Автор:

|

Лютий 23, 2012

|

Рубрика:

Полювання на робітників

20 лютого 1942 року рейхс­фюрер СС Гіммлер ви­дав наказ, де вперше офіційно згадано термін «остарбайтер» (Ostarbeіtern). Утім, Гіммлер лише скористався словом, яке вже існувало. Бо «східні робітники» почали прибувати раніше. З кінця 1941-го до початку 1944 року з України до Третього рейху примусово вивезено на роботу 2,4 млн людей.

За весь час Другої світової війни з Європи до рейху вивезли майже 12 млн чоловік. Найбільш безправними серед них були невільники з окупованих радянських територій.

Населення цих земель планували знищити, щоб звільнити простір для німецьких колоністів. А коли бліцкриґ провалився, наміри змінилися. Наприкінці літа 1941 року рейхсміністр окупованих областей Розенберґ видав розпорядження: усі громадяни від 18 до 45 років повинні працювати. Вербувати остарбайтерів в Україні взялися на початку 1942-го. Передусім із промислових центрів — Донецька, Києва, Дніпропетровська, Харкова. У містах тоді був голод, і вербування видавалося привабливим виходом: «Німеччина дає вам нагоду для корисної й добре оплачуваної роботи!» Добровольців набралося кілька ешелонів.

На лютий 1942-го рейх потребував 290 тис. сільгоспробітників і 30 тис. — для промисловості. Добровольців не вистачало, а потім не стало зовсім. У березні 1942 року Фріц Заукель став уповноваженим із використання робочої сили. Він вимагав вербувати людей усіма можливим засобами. Восени Заукель пообіцяв пригнати до рейху 200 тис. українських жінок від 15 до 35 років для роботи в домашньому господарстві. У жовтні в Україні закрили навчальні заклади й почали полювати на учнів і студентів. А з початку 1943-го оголосили обов’язкову мобілізацію невільників.

Наказ Гіммлера від 20 лютого 1942 року встановлював розпорядок життя: ізоляція, заборона духов­них потреб, а для чоловіків — смертна кара за контакт з німкенями.

Після Сталінграда ввели деякі пом’якшення: більшу свободу пересування, листування. Улітку 1944-го навіть почали випускати газету для остарбайтерів. 1945 рік приніс звільнення, яке для багатьох робітників зі Сходу стало драматичним. Якщо раніше німці не довіряли їм як «радянським», то тепер не довіряли свої — «бо вони працювали на німців».

 Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply