Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Перша маніфестація пам’яті жертв Голодомору

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Перша маніфестація пам’яті жертв Голодомору

Тепер, коли кількість різних ініціатив щодо вшанування Голодомору важко полічити, а самі відзначення стають, у доброму розумінні, традиційними для суспільства, варто згадати початки громадських ушанувань. Тим більше що першу акцію, яка масово представила проблему Голодомору західному світові, було проведено ще 65 років тому – з нагоди 15-ї річниці трагедії.

Дата 14 березня 1948 року, за різними даними, є тією, із якої починається відзначення пам’яті жертв Голодомору. Ініціатива, як і організація всієї акції, належала Спілці української молоді (СУМ) — структурі, що менш ніж за два роки до того була створена в таборах для переміщених осіб (DP) у повоєнній Німеччині. На той час у німецьких таборах DP перебувало від 100 до 200 тис. українців, які фактично не мали трудової зайнятості, зате змогли організувати громадське життя.
Тоді сумівці не лише намагалися відновити організаційну традицію, яку ідейно вели від процесу СВУ-СУМ 1930-го, а й об’єднали чималу частину молоді з Великої України. Особливо це було помітно в проводі, який фактично повністю складався з наддніпрянців.
Упродовж 1946-1947 рр. СУМ створив організаційну мережу із чисельним членством, а також провів свій перший здвиг — масове маніфестаційне свято поблизу Мюнхена. Заохочений успішною акцією, Центральний комітет СУМ вирішує підготувати велику акцію, що через півтора десятиліття мала би засвідчити перед представниками інших націй трагедію українського народу 1932-1933 рр.
Задум полягав у тому, щоби зібрати масову демонстрацію в центрі Мюнхена — найбільшого міста американської зони окупації. Оскільки Німеччина була поділена між різними окупаційними зонами, то провести спільну для всіх маніфестацію було нереальним завданням. Відтак, постановили, що в англійській зоні відбудуться демонстрації по таборах. Так, лише в трьох таборах – Гановер, Фаллінгбостель і Зеєдорф – участь у акціях узяло понад 3 тис. осіб, а в останньому таборі разом з українцями в скорботній ході йшли естонці, латвійці, литовці, поляки та білоруси.
Мюнхенська акція була проведена 14 березня 1948 року за участю 6 тис. осіб. Американська адміністрація дала дозвіл на організацію заходу в чи не найбільшій у повоєнному місті церкві — соборі Св. Луки, хоча заборонила будь-які політичні промови поза церквою. Тут православне духовенство УАПЦ відправило панахиду, а далі учасники акції пройшлися довгою колоною вулицями Мюнхена. В організаційних звітах значиться, що лише великих вінків від таборів DP і установ було 158 і до кожного з них було приставлено по чотири особи.
Цікаво, що СУМ, який сприймали як пробандерівську структуру, удалося залучити до цієї справи також і мельниківців, котрі своїм коштом видрукували німецькою й англійською мовами листівки про Голодомор, які 14 березня розповсюджувалися на вулицях міста, а особливо — на залізничному вокзалі.
1948 рік став переломним для мешканців таборів DP — починається масовий виїзд еміґрантів із Німеччини в різні країни світу. Акція до 15-ліття Голодомору, яку успішно та чисельно було проведено 14 березня 1948-го в Мюнхені, дала українському загалу не лише уявлення про події 1932-1933 рр., а й заклала традицію відзначення Голодомору по всьому світу.

Святослав Липовецький

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...