Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 26, 2020

Переділ сфер впливу

Автор:

|

Лютий 16, 2012

|

Рубрика:

Переділ сфер впливу

За час Другої світової війни історії відомо про три великі конференції глав країн-союзниць, що протидіяли нацистам. Перша відбулась 1943 року в Тегерані, остання — у липні-серпні 1945 року в Потсдамі. Між цими конференціями Рузвельт, Черчілль і Сталін мали зустріч у лютому 1945 року в Ялті, а точніше — у Лівадії. І саме на Ялтинській конференції відбувся черговий переділ сфер впливу в Європі, а за великим рахунком — й у світі. До цього часу результат війни в Європі був уже зрозумілий, і навіть терміни її закінчення бачилися цілком безумовно — до кінця 1945 року. Головні питання, що обговорювалися в Ялті, стосувалися майбутнього післявоєнного устрою світу.

Сама конференція тривала протягом 4—11 лютого, і за цей час, коли вже було зрозуміло, що капітуляція нацистської Німеччини — неминуча, треба було вирішити кілька доленосних питань.

Передусім було обговорене питання про тісну координацію воєнних зусиль трьох союзників проти Третього рейху. Далі йшлося про післявоєнну окупацію та спільний контроль над Німеччиною, про стягнення з неї репарацій на користь жертв аґресії (такими чомусь уважалися тільки Сполучені Штати, ВБР, СРСР і Франція), були прийняті «Декларація про звільнену Європу», заява «Єдність в організації миру, як і у веденні війни», вирішене югославське питання й ухвалене створення постійної Ради міністрів закордонних справ трьох країн-переможниць. Та­кож таємно було підписано угоду про вступ СРСР у війну з Японією. Не виникає сумнівів, що конференція мала всесвітні наслідки, але чим же вона конкретно була знаковою для України?

По-перше, піднімалося польське питання, а точніше — кордони Польщі з Україною, які були встановлені фактично по лінії Керзона з невеликим відступом у деяких місцях на 5—8 кілометрів на користь Польщі, що пізніше спричинило масові примусові переселення поляків і українців.

По-друге, сторони домовилися скликати 25 квітня 1945 р. міжнародну конференцію для створення ООН. За пропозицією В. Молотова до складу майбутніх учасників конференції було включено Білоруську й Українську РСР як вільних, самостійних членів процесу. Звісно, членство республік в ООН на тлі всього Радянського Союзу було чисто формальним, проте Україні, як і Білорусі, робить честь те, що вона вважається засновницею такої поважної організації, як ООН.

У цілому Ялтинська конференція, намітивши загальні контури післявоєнного устрою світу, не змогла детально визначити його архітектуру. Частково це сталося через те, що в силу незавершеності війни багато із цих деталей не можна було побачити, частково — тому, що всі троє лідерів сподівалися, що ця зустріч не буде останньою. Проте історія продемонструвала, що в Ялті лідерам антигітлерівської коаліції нагодився останній шанс конструктивно й докладно домовитися з усіх питань повоєнного світоустрою. Уже на Потсдамській конференції в липні 1945 року суперечності між союзниками досягли такого рівня, що їх сміливо можна було назвати «колишніми союзниками».

Віталій Стечишин

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply