Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Музей табору, де помер Стус, занепадає

Автор:

|

Липень 10, 2014

|

Рубрика:

Музей табору, де помер Стус, занепадає
Сучасний вигляд бараку, де провів останні роки життя Василь Стус

Сучасний вигляд бараку, де провів останні роки життя Василь Стус

Влада Пермської області (Росія) звільнила з посади Тетяну Курсіну, директора музею політичних репресій «Перм-36». Водночас, колишній міліцейський куратор колонії № 36 виступив зі заявою, що музей репресій — русофобський і бандерівський заклад, осередок шпигунів. Офіційно п. Курсіну було позбавлено посади через «невиконання службових повноважень»: вона нібито не змогла забезпечити умови для нормального функціонування об’єкта культурної спадщини. Працівники установи впродовж чотирьох місяців не отримували тут зарплати, а сам музей був відключений від енергопостачання й закритий для відвідувачів.

Тетяна Курсіна наголосила натому, що така ситуація була спричинена пермською владою. Ще влітку 2013-го чиновники створили державну музейну структуру, тоді як із 1990-х рр. існувала громадянська організація, яка й керувала музеєм.
Через неврегульованість стосунків між бюджетною та неурядовою організаціями є побоювання, що «Перм-36» може не потрапити до федеральної цільової програми «Увічнення пам’яті жертв політичних репресій», тобто втратить фінансування обсягом 500 млн RUR. Наразі неурядова організація, що володіє експозиціями музею, не може вчиняти жодних дій на території майнового комплексу, який тепер належить державній установі.
Відстояти фінансування пам’ятки історії пообіцяв Володимир Лукін, спецпредставник президента Російської Федерації (РФ) по Україні. Також його називають одним із претендентів на посаду директора замість п. Курсіної. Інший претендент — заступник керівника місцевого управління культури.
Із початком скандалу довкола музею в медіа-просторі з’явився Анатолій Терентьєв, колишній міліцейський куратор радянської колонії суворого режиму № 36. За його словами, музей створює наклеп на чесну радянську виправну систему та пропагує «бандерівщину», а насправді в колонії сиділи «бандити, карателі, шпигуни, дисиденти».
На думку п. Терентьєва, музей є «ліберальним центром і фінансується американцями», а іноземні історики, які працювали в «Пермі-36» — це «мережа шпигунів, котрі полюють на секрети оборонної промисловості Уралу».
«Такий дефіцит бюджету… і раптом на якихось колишніх власовців, бандерівців і дисидентів, на вивчення історії їх арешту хочуть упхати сотні мільйонів, — обурився ветеран-тюремник. — Закриття музею було би реальною допомогою південному сходу України, щоби не було цієї гнилості, щоби вона не поширювалася». Відповідні репортажі про поганих бандерівців у гарній колонії почали поширюватися й на федеральних телеканалах.
«Перм-36» — неофіційна назва радянської виправно-трудової колонії суворого режиму № 36 для засуджених за «особливо небезпечні державні злочини» в селищі Кучино Чусовського району Пермської області РФ. З 1972 року в колонії утримувалися засуджені за звинуваченням у «антирадянській агітації та пропаганді», серед них були Василь Стус, Левко Лук’яненко, Валерій Марченко, Василь Овсієнко, Юрій Литвин, Олекса Тихий, Володимир Буковський, Натан Щаранський, Баліс Ґаяускас і інші політв’язні, значну частину котрих складали українці. 1985-го в карцері колонії за нез’ясованих обставин помер Василь Стус. Табірні наглядачі знищили рукопис 300 неопублікованих віршів поета.
Крім Стуса внаслідок перебування в колонії № 36 у тюремних лікарнях померло ще троє політв’язнів – членів Української гельсінської групи — Олекса Тихий (1984), Юрій Литвин (1984) і Валерій Марченко (1984). Колонія була закрита 1988 року. 1996-го на її території було створено Меморіальний музей історії політичних репресій «Перм-36» — єдиний у Росії музей ГУЛАГу під відкритим небом.
2004 року Фонд світових пам’ятників уніс «Перм-36» до переліку 100 особливо охоронюваних пам’яток світової культури. Розпочато процедуру зі внесення музею до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У січні 2013-го повідомлялося, що меморіал обрано «модельним проектом» для створення аналогічних музеїв РФ у межах майбутньої федеральної програми увічнення пам’яті жертв політичних репресій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply