Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Мовний прецедент ВВ

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

Мовний прецедент ВВ

”Добровільний вибір батьками мови навчання для дітей” практикувався ще за часів Щербицького
Володимир Щербицький любив Залізну Бабу і голубів Володимир Щербицький керував Україною найдовше – вісімнадцять років. Йому довіряв Леонід Брежнєв і його боявся Михайло Горбачов, хоча саме голос Щербицького виявився вирішальним при виборі нового наступника. За три дні до смерті Леонід Брежнєв зібрав найближче оточення у себе в кабінеті. Зустріч тривала всього кілька хвилин. Він підвів усіх крісла і сказав: “Запам’ятайте – це місце для Щербицького”. Але той відмовився очолити СРСР…
Коли 1988-го з’явився знаменитий гурт ”ВВ”, ця назва здавалася вільнодумством. Адже тоді в Україні був лиш один ВВ — так казали на Володимира Васильовича Щербицького. У пам’яті сучасників він залишився як останній ”справжній” лідер Радянської України — імпозантний, суворий і… справедливий.
Так казали про Щербицького соратники-однопартійці – безкорисливий можновладець. Справді, у заповіті ВВ згадано лише 60 тис. крб заощаджень. Для людини його рангу — це крихти, стільки міг назбирати й хитрий колгоспний комірник. Адже в системі, якій служив Щербицький, сама влада й була багатством.
На посаді першого секретаря ЦК КПУ Щербицький змінив Петра Шелеста, якого вважали «селюком». Той мав сентимент до всього українського й 1965 року навіть наказав вишам України перейти на українську мову. Епоха ВВ була іншою: ”добровільний вибір батьками мови навчання для дітей” за кілька літ призвів до скорочення кількості українських шкіл на 10 %. Щербицький, сам українець (народився 16 лютого 1918-го у Верхньодніпровську, помер 17 лютого 1990 року), знав про це, але ”принципу добровільності” не чіпав.
Утім, як нардеп він дисципліновано голосував 1988 року за Закон про мови в Українській СРСР — коли українська стала державною. Соратники виправдовують Щербицького тим, що він був технарем, не знав тонкощів ідеологічної роботи. Тому різні пройдисвіти керували ідеологією — як-от секретар ЦК Маланчук, за роки правління якого в Україні панувало мракобісся ”боротьби з націоналізмом”. А коли, мовляв, зрозумів це, то відразу звільнив Маланчука. Щоправда, ”зрозумів” це літ за десять, коли той уже задавив усе, що ще могло дихати. Пам’ятники епохи ВВ ще стоять — зокрема його улюблена Залізна Баба на березі Дніпра в Києві. Для нього як фронтовика-капітана пам’ять війни була особлива. У тому-таки заповіті він просив зберегти як сімейні реліквії ордени, медалі, воєнний ремінь, польову сумку й кашкет.
Оцінка діяльності в Україні Щербицького – неоднозначна. З одного боку, під час його діяльності посилилась русифікація України, почалися переслідування діячів українського опору. Також за його згодою була прихована інформація про катастрофу на Чорнобильській атомній станції.  З іншого – за час перебування Щербицького на посадах голови Ради міністрів та першого секретаря Компартії УРСР в Україні відбувався економічний підйом, в Україні була надрукована найбільша кількість книг українською мовою. Володимир Щербицький пішов у відставку з посади Першого секретаря ЦК Компартії України у 1989 році. Похований на Байковому кладовищі в Києві. Коли його везли на цвинтар і процесія виїхала на Хрещатик, у небо здійнялася хмара голубів — їх спеціально випустили київські голуб’ятники, знаючи про пристрасть покійного до цих птахів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply