Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Міф про дванадцятого космонавта

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Міф про дванадцятого космонавта
Єдине спільне й, водночас, сумнівне фото Берегового з Януковичем

Єдине спільне й, водночас, сумнівне фото Берегового з Януковичем

Георгія Берегового нині згадують не у зв’язку з днем його народження 15 квітня 1921-го, а через геть іншу історію. Він став космонавтом СРСР під № 12, коли йому було 47 років. У польоті проводилися випробування радянського космічного корабля нового типу в умовах реального космічного польоту з космонавтом на борту. Політ тривав майже чотири доби…

Двічі Герой
Тоді було здійснено першу в історії космонавтики спробу стикування з безпілотним кораблем у тіні Землі. На жаль, спроба не вдалася через помилки космонавта (космічний корабель повернувся приблизно на 180 градусів, ніби перевернувся догори дриґом).
У темряві Береговий кілька разів відходив і знову намагався зістикуватися. Він не вів контролю запасу палива, що витрачалося двигунами. Помилку в орієнтації Береговий розпізнав тільки після виходу кораблів із тіні Землі, але на маневри зі зближення і орієнтації вже було витрачено все паливо, призначене для стикування. Залишки палива були потрібні для повернення на Землю.
Здійснивши цей політ, Георгій Тимофійович став найстарішим землянином, який побував у космосі. І за виконання цього важливого державного завдання влада нагородила Георгія Берегового званням Героя Радянського Союзу. Уже вдруге.
Бо свою першу Золоту Зірку Героя Радянського Союзу він отримав 1944 року. На фронтах Другої світової гвардії капітан Береговий виконав 186 бойових вильотів на літаках По-2, Р-5, СБ, Іл-2. Він бомбив і штурмував танкові колони вермахту, артбатареї, річкові переправи й ешелони. Тричі його літак збивали, стільки ж разів він горів у літаку, але завжди повертався в стрій. У боях за Сандомирський плацдарм Береговий був учасником легендарного «зіркового» нальоту радянської авіації на фашистський аеродром під Львовом.

Легенда — у спадок
Помер Георгій Береговий 30 червня 1995-го, навіть гадки не маючи, що через десяток років після смерті виявиться причетним до творення новітньої історії України. Яким чином? А ось яким: як стверджують офіційні біографи тепер уже колишнього президента Януковича, 1978 року саме льотчик-космонавт домігся перегляду вироків у кримінальних справах щодо Януковича й тим дав йому, так би мовити, путівку в президентське життя.
Здавалося б, не так уже й давно все це відбувалося, а от правди докопатися – годі. Наче й документи якісь знаходяться, навіть фото є… Варто зазначити, що про стосунки Януковича й космонавта Берегового відомо дуже мало, мабуть, тільки те, що нібито десь, у якихось архівах, збереглася копія звернення Берегового до Донецького обласного суду з проханням розібратися в кримінальній долі Януковича.
Про те, хто клопотав за Януковича перед Береговим, не відомо. Віктор Янукович бачився з космонавтом, принаймні, раз — під час відвідин ним міста Єнакієвого. Як відомо з біографії Берегового, по закінченні середньої школи 1938-го він розпочав свою трудову діяльність на Єнакіївському металургійному комбінаті. Того ж року був призваний до Червоної армії. 1941-го закінчив Ворошиловградську школу військових льотчиків імені Пролетаріату Донбасу.
Про те, що він відкрив для себе космос у єнакіївському аероклубі, Георгій Береговий ніколи нікому не розповідав. Януковичу ж від батька в спадок дісталася легенда про дружбу з космонавтом Береговим, з яким нібито перед війною разом він учився літати в єнакіївському аероклубі. Пізніше вона знадобилася Януковичу, щоби стерти брудні плями зі своєї біографії.

Таємниче фото
Екс-президент говорив про космонавта: «Більш близької людини, ніж він, у мене не було». І доказом цієї близькості слугував один-єдиний спільний знімок. Однак скептики стверджують, що фотографія, на якій зображені Георгій Береговий і Віктор Янукович насправді є невдалим витвором невідомого фотошопера. Насамперед їх бентежить зріст космонавта Берегового.
Як відомо, до першовідкривачів космосу висувалися жорсткі вимоги: зріст — не більш ніж 170 см, вага — до 70 кг (за іншими даними зріст — до 175 см, вага — до 75 кг). На фотографії ж Береговий і Янукович — майже однакові на зріст. При тому що зріст останнього — 192 см. Фотографія на якій відображені Віктор Янукович і Георгій Береговий свого роду — унікальна. Є, звісно, інші знімки, на яких Георгій Береговий сфотографований зі земляками. Але на них немає Януковича поруч.
Крім того, на фото добре видно, що в руках Віктор Янукович тримає дивний примірник газети “Знамя победы” (видання районного масштабу м. Шахтарська Донецької області). Ні фотографій на першій сторінці, ні тексту просто немає, тоді як «шапку» газети видно аж надто чітко.

Візити в Єнакієве
Уперше вже космонавт Георгій Береговий відвідав Єнакієве 1969-го, через рік після польоту в космос. Відомо, що потім він побував у Єнакієвому й 1974-го (Віктор Янукович тоді був ще мало кому відомим слюсарем).
У міській газеті «Єнакіївський робітник» № 27 (13388) ветеран праці Л. Гришкова написала: “Того лютневого дня 1974-го він приїхав у Єнакієве не сам, а зі своїм другом Миколою Миколайовичем Новиковим, викладачем Московського авіаційного інституту. З ним він і прийшов у школу. Як завжди, Берегового оточили його однокласники: Черкасова, Мелешкова, Сігалов. У той час я тільки починала працювати в газеті «За метал». Вирішила ризикнути і задати космонавту кілька запитань. І з перших хвилин мене вразила його простота у спілкуванні. Він з непідробним інтересом розпитував про місто, його людей, про школу. Але про себе говорив дуже скромно. Цікавився заводськими новинами. Вірив і сподівався, що Єнакієве стане кращим і красивішим».
Водночас, якщо вірити публікаціям видання «Сегодня», у поїздках Донбасом Берегового завжди супроводжував майбутній президент України 28-річний Віктор Янукович, на той час — завідувач автобази.

Клопотання про перегляд справи
Єдиним першоджерелом, яке дійшло до наших днів, — це дві копії постанов президії Донецького обласного суду, датовані одним числом — 27 грудня 1978-го. Того дня були скасовані обидві судимості Януковича. Документи були набрані на друкарській машинці з рукописних оригіналів постанов, які з невстановлених причин не збереглися.
Правдивість цих матеріалів викликала сумнів, але все одно це — унікальні документи. У них міститься (уявна чи справжня – не відомо) фабула кримінальних справ, порушених проти Януковича в 1967 і 1970 рр. Документи ніде не публікувалися — навіть 2004-го їх не показали журналістам, які прибули в Донецьк на запрошення Ганни Герман, на той час прес-секретаря тоді ще прем’єр-міністра України Віктора Януковича, щоби переконатися в чистому минулому свого шефа.
Вироки Януковичу було скасовано 1978 року – після протесту голови Донецького обласного суду Віталія Бойка, який, до речі, в 1990-х став головою Верховного суду України. За словами самого Бойка, 30 років тому з клопотанням про перегляд справи Януковича до нього листом звернувся депутат Верховної Ради СРСР від Єнакієвого, льотчик-космонавт і двічі Герой Радянського Союзу Георгій Береговий.

«Жити по совісті…»
У Донецьку досі зберігають копію листа двічі Героя Радянського Союзу, льотчика-космонавта СРСР, депутата Верховної Ради СРСР Георгія Берегового, у якому він клопотав перед головою Донецького обласного суду Віталієм Бойком про реабілітацію Віктора Януковича.
«До мене на особистий прийом як до депутата Верховної Ради СРСР по Єнакіївському виборчому округу прийшов мій земляк, житель міста Єнакієвого Янукович Віктор Федорович. Суть прохання, з яким він звернувся до мене, полягає в тому, що він, будучи неповнолітнім — в одному випадку, а в іншому — досить іще молодою людиною, двічі був судимий народним судом міста Єнакієвого в 1967-го і 1970 року, — ідеться в листі. — Як видно з копій судових рішень і його пояснень, він в обох випадках був засуджений — у зв’язку з наклепом на нього з боку доросліших злочинців».
Береговий писав, що Янукович — «молода людина з дуже важкою долею, рано залишився без батьків», «закінчив навчання в технікумі, вчиться в інституті, виключно позитивно характеризується, за нього клопоче колектив підприємства й сам він прагне вступити до лав Комуністичної партії Радянського Союзу».
Береговий також написав у своєму зверненні, що «наявність необґрунтованих», на його погляд, «судимостей не дає змоги йому (Януковичу) жити по совісті і планувати своє майбутнє».
«Переконливо прошу Вас, шановний Віталію Федоровичу, повернутися до вивчення законності засудження Януковича В. Ф. і за наявності до того підстав вирішити питання про його реабілітацію».
Бойко сказав, що сьогодні вже не пам’ятає деталей, пов’язаних із виправданням Януковича. “Його прізвище мені тоді нічого не говорило”, — визнав він. Цілком можливо…
Але як міг забути Янукович, як звуть його легендарного покровителя, що клопотав про зняття з нього судимостей?! А саме про це свідчить його указ № 1071/2010 тоді ще як чинного президента України про відзначення 90-річчя від дня народження Георгія Берегового, у якому знаменитого космонавта всюди в тексті названо Григорієм…

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply