Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Маївки в старому Києві відбувалися ще в ХVІІ столітті

Автор:

|

Квітень 25, 2013

|

Рубрика:

Маївки в старому Києві відбувалися ще в ХVІІ столітті

1 травня в Києві почали святкувати в Києво-Могилянській колегії. Ректори та професори привезли цю традицію з Європи, де навчалися замолоду. Викладачі та студенти зранку того дня йшли на гору Щекавицю, що над Подолом. За ними тягнулися торговці бубликами, пиріжками й цукерками. Гуляння починалися зі студентських вистав. На них запрошували ”отців міста”, шанованих міщан, церковників, родичів та знайомих. Потім студенти грали в ігри, співали хором. Викладачів і почесних гостей ректор частував токайським вином в окремому наметі.
Коли на початку 1780-х Щекавиця відійшла під міське кладовище, гуляння 1 травня перенесли в Шулявський гай на околиці міста. Стікатися сюди стали й юрби киян. Маївки нерідко переростали у пиятики. ”Продавали горілку, пиво, збитень, чай, лущені горіхи, родзинки, яблука й інші солодощі, — описує київський першотравень 1840 року історик і педагог Автоном Солтановський. — Народ пиячив цілу добу й часто відбувалися серйозні бійки із багатьма пораненими.… Перед світанком дорогою до Києва, і в гаю, і в ярах валялися сотні сплячих і смертельно п’яних, переважно напівроздягнутих і зовсім роздягнутих злодіями. Наступного дня всі відділки наповнені були буянами обох статей, яких поліція підібрала протягом ночі, а також пограбованих. Протверезівши, вони отримували від начальника напучення у вигляді десятків і сотень різок й відпускалися додому. А більш винуватих, окрім того, виряджали підмітати вулиці”.
Тож у середині ХІХ ст. Київська духовна академія, що постала замість Могилянки, перенесла свої першотравневі розваги подалі від Києва — на академічну дачу на Борщагівці.
Міські ж маївки залишилися на Шулявці. Кияни брали на них випивку, закуску, ставили самовари. Згодом у моду ввійшли пікніки невеликими компаніями. На початку ХХ ст. під виглядом першотравневих гулянь київські більшовики почали проводити свої маївки на Чорториї посеред Дніпра й у Голосіївському лісі.
У березні 1922-го більшовицький уряд ухвалив цього дня влаштовувати день Червоної присяги. І вже 1 травня того року московський гарнізон на Красній площі хором повторював слова присяги за головою Реввоєнради Левом Троцьким. Червоноармійці клялися боротися за визволення всіх трудящих і перетворення цілого світу на єдину радянську республіку. 80 років тому головна газета Української СРР ”Вісті”, що виходили в тодішній столиці Харкові, на першій сторінці дню Червоної присяги відвела не менше місця, ніж ”солідарності з міжнародним пролетаріятом”.
1939-го в СРСР запроваджено індивідуальну присягу, і вже тільки ”радянській батьківщині і радянському народові”.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...