Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

«Кукурудзяна» лихоманка. 1949 року Микита Хрущов навіть урятував Україну від голоду

Автор:

|

Березень 15, 2012

|

Рубрика:

«Кукурудзяна» лихоманка. 1949 року Микита Хрущов навіть урятував Україну від голоду

В 1960-х у Радянському Союзі були два «кукурузники»: український літак Ан-2, який розпорошував над полями отрутохімікати й гербіциди, і перший секретар КПРС Микита Хрущов. Уважають, що кукурудза «підкорила» радянського керівника в Америці, де він побував з офіційним візитом 1959 року. Микита Сергійович відвідав господарство фермера Роквела Гарста в штаті Айова. Американець продемонстрував гостеві поля гібридних сортів кукурудзи й нібито мовив: «Кукурудза — цариця ланів!»

Цей афоризм Хрущов згодом повторив на партійному пленумі. Також візитера вразили дорідні корови — про таких радянські колгоспники могли хіба що мріяти. «Чим ви їх годуєте?» — приголомшено запитав керівник супердержави. «Кукурудзяним силосом!» — пролунало у відповідь.

Повернувшись додому, Микита Сергійович нібито наказав засіяти кукурудзою весь Радянський Союз.

Насправді ще 1949 року, коли Микита Хрущов керував Україною (був першим секретарем

ЦК КП(б)У), він завдяки кукурудзі врятував республіку від голоду. А очоливши СРСР, вирішив перетворити її на головну сільськогосподарську культуру, про що заявив на лютнево-березневому пленумі ЦК КПРС 1954 року.

У США Хрущов лише переконався в правильності свого «кукурудзяного» курсу. Заявив, що цю культуру слід запроваджувати силоміць, як російський цар Петро І — картоплю. «Тримайся, корово зі штату Айова!» — під таким гаслом у СРСР стартувала «кукурудзяна лихоманка».

»Хрущ», як його називали в народі, наказав скоротити посіви жита й пшениці, а натомість сіяти кукурудзу. І не тільки на півдні України, де кліматичні умови подібні до штату Айова, а всюди — від Казахстану до Чукотки. Селекціонерам наказано було вивести спеціальні сорти, придатні для північних районів.

З’явилися численні радіопрограми, документальні стрічки й навіть мультфільми, які вихваляли рослину-фаворитку. У РАЦСах батьків закликали називати дітей новим іменем — Кукуцаполь (скорочення від російського «кукуруза — царица полей»).

Із 1955-го до 1962-го площі, відведені під кукурудзу, збільшили вдвічі: з 18 до 37 млн га. Але експеримент провалився, бо теплолюбна «цариця ланів» не давала врожаїв на холоді. Уже восени 1962-го почалися перебої з хлібом. 4 жовт­ня ЦК КПРС і Рада Міні-

стрів СРСР видали постанову «О наведении порядка в расходовании ресурсов хлеба», яка обмежу­вала продаж хліба — не більш як 2,5 кг в одні руки. Білий хліб узагалі зник із прилавків, а в чорний підмішували кукурудзяне та горохове борошно. За виглядом і смаком він нагадував зелений клей. Вироби з білого борошна давали за рецептом лікаря — хворим, які потребували спецхарчування.

У крамницях висіли плакати з рецептами запіканок і тортів із чорних та білих сухарів. Газети рекламували кукурудзяні пластівці — «смачний і поживний продукт, здатний замінити хліб». 1963-го відкрилися кафе, де, як стверджувала реклама, можна було скуштувати страви з кукурудзи, поласувати «кукурудзяними» цукерками, шоколадом. Пропонували навіть… вино з кукурудзи. Країна опинилася перед загрозою введення карткової системи. Намагаючись відвернути катастрофу, Микита Хрущов їздив по колгоспах і повчав селян, де та як садити кукурудзу. В Україні вона прижилася.

Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply