Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Герой на замовлення

Автор:

|

Лютий 27, 2014

|

Рубрика:

Герой на замовлення

Сучасна молодь, швидше за все, не знає, хто такий Щорс. А ось люди середнього віку ще пам’ятають ті часи, коли фільм про Щорса режисера Олександра Довженка показували по телевізору мало не кожного місяць. Щорс був командиром одного із загонів Червоної армії, що діяли в Україні. Був убитий 1919 року. Про нього забули аж до 1939-го, коли, за вказівкою Сталіна, Довженко зняв фільм про «українського Чапаєва».

Потрібен новий міф
СРСР, що перманентно перебував у стані боротьби, гостро потребував культурних героїв, які змогли б упорядкувати той майже первісний хаос, що панував у країні. До середини 1930-х у радянському кінематографі основні ідеологічні акценти вже були розставлені, міф творіння – дописаний, пантеон революційних богів — сформований, бракувало тільки культуртрегерів, які змогли би насадити нову модель світобудови по всій землі. Носіями цієї моделі могли стати виключно нові, сучасні герої, що пройшли очищення вогнем революції.
Сталін любив поговорити з Довженко про завдання кіномистецтва. Подейкували, що в одній із таких бесід генсек ніби між іншим зауважив: пощастило, мовляв, Чапаєву – зняли про нього брати Васильєви фільм, і народ полюбив цього неотесаного мужлана. Але ж є не менше гідні професійні полководці: Щорс, Фрунзе або… Натяк був більш ніж прозорим. У країні міг бути тільки один великий полководець – Йосип Віссаріонович. Але Довженко натяку не зрозумів. Він мав намір ставити «Тараса Бульбу» й думав тільки про це. Тоді «Тараса Бульбу» зняли з кіновиробничих планів, а 27 лютого 1935 року на врученні режисерові ордена Леніна Сталін нагадав: «За ним борг — український Чапаєв».

Без історичної правди
Таким чином, місце нового фільму в офіційній історії вітчизняного кіно було визначене ще до початку роботи над ним. Червоного начдива — начальника дивізії — Миколу Щорса насправді вбив більшовицький агент за наказом Троцького як “ненадійного елемента”. Тому в сценарії, який Довженко пише 11 місяців і постійно переробляє, історичної правди бути не могло. Режисер отримує багато листів від учасників боїв та соратників Щорса, відвідує архіви та музеї. Водночас, це стало зручним робочим матеріалом для режисера, тому що надавало йому повну творчу свободу.
Задумавши фільм про Щорса, Довженко зібрав творчу групу і став пояснювати приблизний план зйомок. Він розповів про революційну діяльність Щорса, повідав про його подвиги на фронтах громадянської війни, про його кмітливість і винахідливість у важких ситуаціях.
Один із слухачів, колишній учасник громадянської війни в Україні, воював разом зі Щорсом, усе уважно слухав, а потім сказав: «Але ж цього нічого не було.» — «Якщо знімемо добре, значить, було», — відповів Довженко. Так було сформульовано творчий принцип кінематографа й телебачення в усі часи.

Перехитрити вождя?
Робота над «Щорсом» велася під чуйним особистим контролем Сталіна. Вождь надавав режисерові «неоціненну» творчу підтримку, про що Довженко публічно звітував: «Особливо Сталін указав на необхідність використовувати у фільмі багатий матеріал народних пісень. Він говорив про народні пісні, записані вже на грамофонні пластинки. «Ви слухали ці платівки?” — запитав у мене Сталін. «Ні, не слухав, у мене немає патефона». Через годину після того, як я повернувся від Сталіна, мені додому принесли патефон».
На роль Щорса актора Євгена Самойлова затверджував сам Сталін. Проби фільму Довженко також регулярно відсилає до Москви. Деякі епізоди переробляє по п’ять-шість разів. Зйомка тривають два роки. У цей час за наказом наркома Миколи Єжова розстрілюють одного з головних консультантів фільму Івана Дубового, колишнього соратника Щорса.
А режисер намагається перехитрити вождя — ставить більшовицький фільм на суто українському тлі. Наповнює картину народними піснями, танцями. У стрічці — багато гумору й сарказму, трагічного та комічного, а персонажі нагадують героїв повісті Миколи Гоголя “Тарас Бульба”.

Гнів — на милість
“Грім вибухів лунає над провулками. Дим стелиться над землею. Страхом перекошені обличчя людей. Крики переляканої юрби зливаються з брязкотом розбитих шибок. То там, то тут з’являється гумова ” трупа”. Це —” Петлюра вступає в Бердичів”, — писала в вересні 1938 -го про зйомки декількох епізодів фільму “Щорс” в місті Кам’янці-Подільському місцева газета “Червоний кордон».
Агентура тим часом доповідала: «Щорса обрано потворного, карикатурного, це — «танцююча балерина». Командири Щорса — усі якісь дуби…» До того ж під час зйомок був заарештований військовий консультант фільму соратник Щорса Іван Дубовий, — його пустили «в расход» як ворога народу.
Сталін перестав помічати Довженка — він більше не викликав режисера й не відповідав на його розпачливі листи. Ідеаліст Довженко переніс інфаркт. Потім він переробив фільм, і Господар змінив гнів на милість.

«Як пам’ятник народу»
На екрани стрічка вийшла в травні 1939-го. Сталіну фільм сподобався. Після прем’єри Сталін навіть пішов проводжати Довженка додому, вони бродили нічними вуличками старого Арбату й разом співали українські пісні. Слідом за ними їхав броньований автомобіль. За весь період прокату фільму в СРСР було продано 31 мільйон квитків. Режисера Олександра Довженка прийняли до Спілки радянських письменників і дали Сталінську премію першого ступеня.
“Це був найкращий мій фільм, — напише про “Щорса” Довженко в ” Автобіографії “. — Це було ціле життя. Я робив його як пам’ятник народу”.
Уже після смерті Довженка, 1965 року, удова режисера Юлія Солнцева отримала лист, підписаний чотирма ветеранами 1-44 Української Радянської дивізії, які воювали в 1918-1920 рр. Як очевидці подій, вони вкрай негативно сприйняли фільм «Щорс» і наполягали на його неісторичності. Ветерани писали: «Ми вважали й будемо вважати важкою помилкою появу кінокартини «Щорс», так як у сценарій цього фільму були покладені брехливі, недобросовісні, підсунуті й нав’язані Довженкові «спогади і мемуари» людей, особисто зацікавлених у створенні «легенди». А легенда все ж народилася, хоч і не надто прижилася серед народу.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply