Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

95 років тому Наркомосвіти видав постанову про обов’язкове вивчення української мови в школі

Автор:

|

Лютий 28, 2013

|

Рубрика:

95 років тому Наркомосвіти видав постанову про обов’язкове вивчення української мови в школі

4 березня 1918 року Народний комісаріат освіти УРСР видав постанову про обов’язкове вивчення в школах місцевої мови. У документі чиновники підкреслювали, що впродовж тривалого часу царизм переслідував і забороняв розвиток української культури, і тому зараз треба зробити все можливе, аби українська мова знову розквітла, адже це потрібно, перш за все, для втілення в життя ідей інтернаціоналізму й соціалізму. Уже наприкінці наступного року Всеукрревком накреслив цілу програму відродження української мови та культури. Українську мову нарівні з російською почали активно вивчати в школах, використовувати в державних установах, нею друкували підручники, газети тощо. Офіційно українізація стала напрямком державної політики ВУЦВК і РНК УРСР 1 серпня 1923 року.
Проте весь цей час Москва активно стежила за культурним розвитком в Україні й тому, побоюючись нових закликів до самостійності, уже з середини 1920-х рр. почала потроху пригальмовувати цей процес. Уже 1927 року з посади наркома освіти був звільнений головний прихильник політики українізації Олександр Шумський, ще через рік ліквідували літературну спілку М. Хвильового ВАПЛІТЕ. Але остаточно програма була згорнута в січні 1933 року з призначенням на посаду секретаря ЦК КП(б)У П. Постишева.
Отож можна сміливо стверджувати, саме постанова 1918 року стала першим кроком у відродженні української мови та початком активної українізації на вітчизняних теренах. Але всі зусилля були все одно зведені нанівець диктатурою комуністичного режиму.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply