Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Знайшли архівні матеріали, в яких вчили оберігати дітей від пропаганди СРСР

Автор:

|

Вересень 21, 2017

|

Рубрика:

Знайшли архівні матеріали, в яких вчили оберігати дітей від пропаганди СРСР

В Янівському лісі чоловік знайшов алюмінієвий бідон із архівними матеріалами УПА і передав знахідку у музей «Тюрма на Лонцького». Бідон має № 8809 і дату — 1946 рік. Радянська влада спеціально нумерувала бідони. Енкаведистам було відомо, що українські підпільники у них ховають документи і закопують у землю. Якщо на молочарні не виявляли бідона, то когось із робітників підозрювали у співпраці з УПА. Часто повстанці підпалювали будівлі, забираючи бідони, щоб ніхто не постраждав від НКВС.
Віднайдений бідон закопали в Янівському лісі, неподалік від Львова. Завдяки піщаному ґрунту він добре зберігся, як і документи у ньому. Майже всі вони були створені у 1948-1951 рр. й охоплюють Львівську, Рівненську, Івано-Франківську області та частину Чернівецької.
На думку Руслана Забілого, директора музею «Тюрма на Лонцького», архіви спеціально привезли з різних реґіонів на Львівщину, можливо, для служби безпеки УПА. Серед документів є інформаційний звіт на 117 сторінках із Івано-Франківщини. Це — списки кадрів ОУН, протоколи мародерств Міністерства державної безпеки СРСР, звіти про організування колгоспів і винищувальних батальйонів.
Найцікавішим у знахідці є документи, що дають рекомендації, як оберігати дітей від пропаганди СРСР. Для прикладу, повстанці радять батькам пояснити дітям, що російський народ не є старшим братом українців, не є його опікуном чи визволителем. Також батькам рекомендують пояснити дітям, що «піонери», «комсомольці» й інші большевицькі організації шкідливі для українців і мають на меті збольшевичити дітей, зробити їх слухняним знаряддям у руках ворожої большевицької партії.
«Навчіть дітей, як вони мають ставитись до большевизму і большевиків. Не вірити большевикам, уникати їх. Доросла молодь не сміє допускатися ближчих відносин і подруж з большевиками. Не вживати російської мови, не здороватись по-большевицьки, по-російськи. На кожному кроці поясніть, яку шкоду роблять большевики. Навчіть правильного ставлення до большевицької школи. Спростовуйте дітям большевицьку пропаганду», — рекомендується у матеріалах знахідки.
Також вперше були знайдені і передані у музей кілька чисел дитячого підпільного ілюстрованого журналу «Малі друзі» (1948). У ньому вірші для дітей, оповідання, загадки й ігри історичного змісту. Все написано доступно для сприйняття дитиною. Дітям нагадують розмовляти рідною мовою. У 1947-1948 роках журнал для української дітвори українці видавали в таборі для переміщених осіб у Німеччині. До Другої світової війни він виходив у Львові, а в 1940-1944 рр. — у Кракові. Всі документи, які передали музеєві, тепер оцифрують і реставрують.
Як писав «Міст», подібний бідон знайшли на Львівщині у вересні минулого року. Це були документи з архіву українського підпілля 1951-го. Вони зберігались на глибині 0,4 м у металевому 40-літровому молочному бідоні.

Роман Ганкевич, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply