Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

Унікальне поховання з посудом стародавніх римлян

Автор:

|

Березень 13, 2019

|

Рубрика:

Унікальне поховання з посудом стародавніх римлян

Археологи виявили унікальний могильник і поселення Черняхівської культури з посудом римського виробництва. Він розташований на території Вінницької області біля с. Побережне. «Навесні 2018-го за попередніми повідомленнями місцевих мешканців про знахідки речей римського часу біля с. Побережне (Вінницька обл.) співробітники відділу археології ранніх слов’ян «Рятівної археологічної служби» Національної академії наук України (НАНУ) та Національного музею історії України провели пошукові дослідження з метою з’ясування археологічного контексту цих знахідок. Під час обстежень встановили, що речі походили з території могильника та поселення Черняхівської культури, які розташовані біля села. Найцікавішим виявилося поховання з бронзовим посудом римського виробництва», — повідомляє Інститут археології НАНУ.
Як з’ясували археологи, виявлене поховання було здійснене за обрядом трупоспалення, рештки якого залягали на глибині 0,35-0,6 м і займали площу приблизно 0,8 х 1 м. В ямі на дні стояв цілий бронзовий казан. Під казаном розмішувалося щільне скупчення кальцинованих кісток, фрагментів ліпного посуду й уламків виробів із бронзи. Поруч із основним скупченням виявлено уламки кісток, посуду й інших речей.
Майже весь вцілілий інвентар було складено в ліпний одноручний кухоль (пряжки, фібула, гребінь, окуття, оплавлене скло тощо). Кісток у цій посудині не виявили. Всі предмети з поховання мають сліди сильної дії вогню, фраґментовані та деформовані.
Серед знахідок: бронзовий казан, який зберігся майже повністю за винятком дужки. Посудина деформована. Вінця потовщені, відігнуті назовні. Вушка у формі півкола, отвори овальні. У місці переходу вінець у корпус тисненням нанесено кілька кільцевих смуг. Денце на кільцевій підставці. Посудина належить до бронзових посудин типу Хеммоор, точніше — тип Еггерс.63; дві двочастинні бронзові пряжки; фібула бронзова підв’язної конструкції з фацетованим корпусом; гребінь роговий багатоскладовий, тришаровий; виріб зі скла, можливо, чаша; гральний жетон білого кольору з непрозорого скла; бронзові окуття кутів дерев’яної дошки для гри; голка бронзова; ліпний посуд, представлений чашею, кухлем, мискою-вазочкою з похилими канелюрами, трьома мисками та горщиком.
Комплекс із урахуванням особливостей казана, фібули, пряжок, гребеня датований рубежем ІІІ-IV ст., а найімовірніше — початком IV ст. Його унікальність полягає в тому, що вперше більш ніж за 90 років на території України саме під час археологічних розкопок дослідили поховання з бронзовим казаном типу Хеммоор. Перший такий комплекс в Україні досліджували біля с. Рудки (Тернопільська обл.) 1936-го.
Це трупопокладення відноситься до рангу так званих князівських поховань варварів Європи римського часу. Ознаками таких поховань є речі римського походження, вироби з коштовних металів, військові атрибути тощо. В Рудці — це бронзові казан та миска, скляна чаша римського виробництва, срібні шпори, ніж тощо. Існує припущення, що отримати «оригінальні» римські речі варвари могли як військові трофеї або під час служби в підрозділах римської армії. Поховання, виявлене на Вінниччині, містить майже всі елементи представника цього соціального рангу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply