Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Привернути увагу до Голодомору

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Привернути увагу до Голодомору

Оунівець Микола Лемик своїм вчинком змусив світ заговорити про штучний голод в Україні 1932-1933 років. Йому тоді було 19 років. Він був студентом Львівського університету. На знак протесту проти голоду в Україні 22 жовтня 1933 року він виконав наказ ОУН: убивши у Львові радянського дипломата й емісара спецслужб Олексія Майлова. Таким чином студент привернув увагу закордонних ЗМІ до жертв голодомору.
Для операції потрібно було підібрати інтелігентного, розумного чоловіка, щоби він здався поліції й розумно поводився на суді. Бо, звичайно, було зрозуміло, що вироком буде смертна кара. Потім його змінили на довічне ув’язнення, з огляду на молодий вік студента.
На початку Другої світової війни, восени 1939 року, Миколу Лемика було звільнено, і він очолив східну похідну групу ОУН. 72 роки тому, у жовтні 1941-го, його заарештували гестапівці й розстріляли в Миргороді на Полтавщині. Донині не відомо про місце поховання й день його смерті Миколи Лемика. Можливо, у радянських і німецьких архівах можна було би знайти правду про загибель оунівця…
Однак іще до цих подій Українська греко-католицька церква інформувала людськість про штучний голод в Україні. Згідно з архівними документами, українські емігранти Німеччини, Чехії, Франції, Канади на поминальних службах молилися за жертв голодомору.
У грудні 1932 року першим про голод в Україні Андрея Шептицького поінформувало Закордонне бюро Української радикально-демократичної партії в Празі. Митрополит одразу зреагував листом, створив бюро, яке збирало матеріали й дані про голод, щоб інформувати міжнародну спільноту про цю жахливу трагедію . У Галичині створили комітет допомоги голодуючим, але всі продукти, які збирали люд , радянська влада конфіскувала за Збручем.
Андрей Шептицький, який у липні 1933 року відвідав радянську Україну, інформуючи світ і Ватикан, написав у пастирському посланні: «Україна в передсмертних судомах, українці вмирають голодною смертю. Ситуація в Україні дуже складна. З приходом зими від голоду може померти 12 мільйонів людей».
29 жовтня 1933 в Галичині був оголошений день національної жалоби й протесту. Але після вбивства радянського дипломата польська влада заборонила масові заходи, встановивши цензуру в пресі, щоб уникнути ускладнень у відносинах із СРСР. Про це свідчать численні матеріали Львівського обласного архіву.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply