Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 23, 2021

Надмірна політизація теми УПА вже позаду

Автор:

|

Жовтень 12, 2017

|

Рубрика:

Надмірна політизація теми УПА вже позаду

Володимир В’ятрович

У Львові 5 жовтня стартувала V Міжнародна наукова конференція до 75-річчя створення Української повстанської армії. Упродовж двох днів науковці з України, Великої Британії, Литви, Латвії, Словаччини обговорювали сучасні дослідження українського визвольного руху, український визвольний рух між двома світовими війнами, збройну боротьбу ОУН і УПА проти тоталітарних режимів у роки Другої світової війни, національний спротив тоталітарному радянському режиму у післявоєнний час, визвольні рухи народів Центральної та Східної Європи: між нацистським і комуністичним режимами.
Надмірна політизація теми УПА — вже позаду, тепер настав час для її детального вивчення. Про це заявив Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті. Він зазначив, що у радянські часи тематика УПА була під суворим ідеологічним табу. І навіть після падіння СРСР історикам було важко досліджувати цю тему. По-перше, відчувався брак джерел, адже документи були у віданні спецслужб — наступниць КДБ.
А по-друге, за словами п. В’ятровича, вивченню цієї теми заважала її надмірна заполітизованість. «Це питання підіймали під час усіх виборів від 1991 року, й історики не наважувалися за це братися, щоб не бути втягнутими у політику», — наголосив він.
Зараз же, на переконання посадовця, обидві ці проблеми позаду. Історики мають доступ до джерел, адже архів СБУ вже відкритий. А політики виконали поставлені перед собою завдання — зокрема, був ухвалений закон про визнання вояків УПА учасниками визвольного боротьби, 14 жовтня офіційно визначено Днем захисника України. Також історик додав, що тема УПА насправді потребує ще детального вивчення, багато сторінок ще залишаються невідомими. Тому він закликав молодих істориків досліджувати її.
Разом із тим, п. В’ятрович зазначив, що ця тема стає об’єктом гарячих міжнародних дискусій і використовується російською пропагандою. «Українське суспільство ще мало знає про УПА. А де немає знань, є спекуляції. Тому місія історика — розібратися з минулим. Це дозволить нам стати сильнішими», — наголосив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply