Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

На Вінничині виявили рештки Трипільської та Черняхівської культур

Автор:

|

Травень 25, 2017

|

Рубрика:

На Вінничині виявили рештки Трипільської та Черняхівської культур

Відразу чотири археологічні пам’ятки часів бронзової доби та Черняхівської культури вдалося знайти співробітникам науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України (НАНУ).
В рамках експедиції, археологи зафіксували два поселення і могильник Черняхівської культури III-IV ст. А також воістину цінні знахідки, що датуються приблизно першим тисячоліттям до Р. Х., які команда археологів відносить до Трипільської культури. Долаючи холод і підвищену вологість, кілька десятків археологів «вкопуються вглиб історії» посеред широких полів біля села Попівка Липовецького району та населених пунктів Тягун і Троща Іллінецького району.
Тарас Милян, керівник експедиції, розповів, що розкопано кладовище III-IV ст. «Люди того часу жили в середньому 30-35 років», — упевнений він.
Розкопки стартували в середині лютого і за ці кілька місяців дослідники виконали колосальну роботу.
Давні поселення часів Черняхівської культури датуються кінцем III — початком IV ст. Найбільший інтерес дослідників викликає давній могильник, в якому знайшли 18 поховань. При цьому археологи знайшли останки як дорослих, так і дітей.
Найбільш часто в стародавніх похованнях знаходять бісер і скляні намистини. Археологи посміхаються, мовляв, жінки завжди залишаються жінками і хочуть виглядати добре. Основна частина знахідок — дрібний скляний бісер синього кольору. Часом в одному місці зустрічається до 300 одиниць бісеринок. Також знаходять великі геометричні намистини зі скла, коралів і сердоліку. Сердолік привозили з Кавказу, корали — з Червоного моря, а скло — з Римської імперії.
На місці розкопок знайшли й раковину каурі, привезену з теплих морів. До речі, на деяких островах Тихого океану такі раковини служили розмінною монетою. Як виявилося, для представників Черняхівської культури це звична прикраса, яку носили на поясі.
На місці розкопок у Вінницькій області археологи знайшли кілька римських монет приблизно 150 року карбування. В деяких монетах зроблені невеликі отвори. Швидше за все, монетки використовували як прикраси. Але існує й теорія, що в такий спосіб їх простіше було носити з собою.
Разом із поселеннями і могильником часів Черняхівської культури команда археологів виявила знахідки бронзової ери. В основному це — кераміка. Вчені насмілилися припустити, що знайдені артефакти відносяться до раннього періоду появи Трипільської культури на території сучасної України — початок 1-го тис. до Р. Х.
«Це якраз той період, коли Трипільська культура з’являється на території сучасної України, коли сюди починають переселятися люди з території теперішньої Молдови та Румунії. Певна балканська хвиля ранніх землеробів… Це досить несподівані знахідки. Так як рання Трипільська культура переважно охоплює територію Дністра. Дивно знайти її у басейні Південного Бугу», — розповів Юрій Башкатов, науковий співробітник відділу ранніх слов’ян та археологічних досліджень Київського інституту археології НАНУ. Ця знахідка цінна для археологів, оскільки може дозволити розширити відомий зараз ареал поширення ранньої Трипільської культури на території України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply