Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

На Хмельниччині виявили заміновані артефакти підпільників ОУН

Автор:

|

Травень 24, 2018

|

Рубрика:

На Хмельниччині виявили заміновані артефакти підпільників ОУН

Агітаційні матеріали й особисті речі підпільників ОУН знайшли у бідоні на Хмельниччині. На знахідку натрапили місцеві краєзнавці поблизу села Підгірне в урочищі Жеребки. Відомо, що саме там облаштували криївку троє вояків крайового проводу ОУН «Поділля». Артефакти презентували в Хмельницькому літературному музеї.
Біля знахідки було десять мін і кілька гранат. Знешкоджувати боєприпаси покликали піротехніків. «Дві розтяжки були, дві гранати на глибині десь 10 см. Мабуть, із часом ґрунт десь трошки присипав їх, і міни лежали саме в напрямку схрону», — розповідає краєзнавець Володимир Баршацький.
У бідоні — агітаційні листівки та примірники повстанського часопису «Хрін». «Головне завдання для них було — пропаганда, донесення ідей незалежної України до місцевого населення. Вони займалися розповсюдженням листівок, літератури і, якщо вони й мали зброю при собі, то винятково для самооборони», — пояснює Василь Горбатюк, директор Хмельницького обласного літературного музею.
У схованці зберігалися й особисті речі трьох воїнів військового підрозділу, підпорядкованого крайовому проводу ОУН «Поділля». За ними й ідентифікували імена. Це — Іван Ліщинський, Михайло Чернега та Йосафат Лазорко. «Ця група була частиною Кам’янець-Подільського окружного проводу ОУН, а окружний провід, своєю чергою, входив до складу крайового проводу ОУН Поділля, центр якого розміщався на Тернопільщині», — зазначив п. Горбатюк.
Фахівці припускають, що вояки сховали бідон поблизу однієї зі своїх криївок, які були облаштовані в урочищі Жеребки. «На відстані 100-120 м є дві криївки. Так завжди було в бійців ОУН-УПА, що одна була запасна. Коли відчували, що одну виявили, тоді, звісно, туди не підходили», — розповідає Петро Маліш, голова Хмельницької обласної організації Національної спілки журналістів України.
Краєзнавці та музейники хочуть відновити криївки в урочищі Жеребки. Але передусім планують відреставрувати матеріали, знайдені в бідоні, які з плином часу суттєво попсувалися.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply