Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Документ про встановлення Люблінської унії внесли до списку ЮНЕСКО

Автор:

|

Квітень 26, 2018

|

Рубрика:

Документ про встановлення Люблінської унії внесли до списку ЮНЕСКО

Документ про встановлення Люблінської унії 1569 року внесли до Міжнародного списку програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Урочиста церемонія відбулася в Головному архіві давніх актів у Варшаві. Пйотр Ґлінський, віце-прем’єр, міністр культури і національної спадщини Республіки Польща (РП) зазначив, що це документ, цінний не лише для поляків. «Акт Люблінської унії є особливим свідченням про встановлення спільноти двох держав, унаслідок чого з Корони Польської та Великого Князівства Литовського виник новий тривкий державний організм під назвою Республіка Обох Народів. Як виявилося, пізніше цих народів сформувалося більше. Тепер тут представлені ми всі», — сказав він і нагадав, що цей акт був спільним поданням Польщі, Литви, Латвії, Білорусі й України.
За нагоди врочистого внесення документу про Люблінську унію до списку ЮНЕСКО, відбувся обмін архівними документами між Головним архівом давніх актів РП і Національним історичним архівом Білорусі. Поляки отримали від білоруських колег зісканований фонд Архіву Собєських із Олави, понад 37 тис. одиниць.
За словами п. Ґлінського, завдяки цьому наукові середовища матимуть доступ до важливих історичних джерел, що є основними в дослідженні історії Речі Посполитої та королівської сім’ї часів короля Яна ІІІ (Собєського) і періоду після його смерті. «Цим доповнено фонд, що постраждав унаслідок багатьох війн», — звернув увагу польський міністр. Об’єднані Люблінською унією країни отримали одного спільного правителя, він був коронований у Кракові; спільний Сейм у Варшаві та спільну оборону, закордонну політику і монету.
Програму ЮНЕСКО «Пам’ять світу» започаткували 1992-го у відповідь на втрати історичних документів у ХХ ст., спричинені двома світовими війнами, та на виклики та загрози, пов’язані з розвитком інформаційних технологій. Досі серед понад 350 пам’яток із усього світу, в цьому списку фігурує 17 документів або їхніх збірок із РП.
Українські пам’ятки також кілька разів номінувалися на додавання до міжнародного реєстру. 2005 року пропонували Нікомедійське та Пересопницьке Євангелія, а також збірку фонографічних записів єврейського музичного фольклору 1912-1947 рр. Перші дві пропозиції відхилили, а третю прийняли. 2007-го на додавання до реєстру пропонували збірку «Колекція українських і білоруських нотолінійних ірмолоїв XVI-XVIII ст.». Пропозицію також відхилили. У жовтні 2017 року Україна клопотала про включення документальних матеріалів про аварію на Чорнобильській атомній електростанції, але дарма.
Зате 2009-го прийняли пропозиція від Білорусі спільно з Литвою, Польщею, Російською Федерацією, Україною та Фінляндією на долучення до реєстру пам’ятки Архівів Радзивіллів та Несвізької бібліотечної колекції.
Крім того, Україна має стосунок і до деяких пам’яток реєстру, які зберігаються у інших державах: 2007 року прийняли пропозицію Чехії та додали пам’ятку «Колекція періодики російської, української та білоруської еміграції 1918-1945 рр.».

Роман Ганкевич, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply