Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

Андрусівське перемир’я

Автор:

|

Лютий 06, 2014

|

Рубрика:

Андрусівське перемир’я

9 лютого 1667-го, після закінчення війни 1654-1667 рр., Росія та Польща уклали перемир’я, унаслідок якого Лівобережна Україна залишалася під владою Москви, Правобережна – Варшави, за винятком міста Києва з найближчими околицями, що тимчасово залишався за Московією, яка зобов’язалася через два роки повернути його Польщі.
Угода, яку підписали в селі Андрусовому Смоленської області, мала діяти протягом 13,5 року. Прикметно, що українські представники участі в обговоренні питань договору не приймали.
Результати цього перемир’я не задовольнили ні Росію, ні Польщу, ані розділене на дві частини населення України. Ба більше, це викликало в Україні велике обурення, адже замість одного гетьмана тепер з’явилися окремо гетьман Лівобережжя, підвладний Москві, і гетьман Правобережжя, підвладний Польщі, які не дуже рахувалися з поділом України. Кожен із них заявляв права на всю Україну.
Очолив повстання в країні гетьман Дорошенко. Завдяки допомозі татар 1668 року йому вдалося ненадовго об’єднати Гетьманщину під своєю булавою. Щоби допомогти Польщі подолати Дорошенка, 4 грудня 1667-го Росія уклала з нею додаткові до Андрусівським сепаратного договору постанови. Згідно з однією із цих постанов, Москва надала Варшаві військову підтримку в боротьбі з гетьманом, тому вже невдовзі Дорошенко був змушений повернутися на Правобережжя. А 1686 року Росія і Польща з невеликими змінами продовжили Андрусівське перемир’я на невизначений термін, уклавши «Вічний мир». У підсумку, Україна на довгий час залишилися розділеною між двома державами, однак Українська козацька держава все одно не зникла з політичної мапи світу.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply