Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

93 роки тому була створена Державна комісія з ліквідації неписьменності

Автор:

|

Травень 22, 2014

|

Рубрика:

93 роки тому була створена Державна комісія з ліквідації неписьменності

Ліквідація неписьменності

21 травня 1921 Рада Народних Комісарів Української РСР ухвалив створити в країні Державну комісію з ліквідації безграмотності – «Всеукрграмчека».
Після створення загальнорадянської комісії з ліквідації неписьменності (а ця проблема для СРСР, особливо серед сільського населення, стояла досить гостро) відповідні комісії почали організовувати й у радянських республіках.
В Україні орган, який здійснював керівництво роботою з ліквідації неписьменності в республіці, мав назву ВУНКЛН, і його осередки діяли при всіх відділах народної освіти. Очолив його голова ВУЦВК Григорій Петровський.
Нова комісія досить тісно співпрацювала з компанією «Геть неписьменність», філії якої з 1923 року почали відкриватися в усіх містах України. Крім того, на допомогу комісії було залучено комсомол, профспілки, військові організації й товариства, органи місцевої влади.
Новому органу надавалися повноваження мобілізувати навіть усіх грамотних громадян, щоби ті навчили неписьменних, його члени могли використовувати для цієї мети будь-яке приміщення, видавати книги, організовувати школи лікнепу тощо.
Крім того, комісія також займалася питанням підготовки педагогів для кампанії: проводилися методичні наради, практичні заняття, курси тощо. І хоча бідність українських селян, голод постійно гальмували процес, наприкінці 1920-х рр. неграмотність удалося майже повністю ліквідувати, і 1930-го ВУНКЛН було розпущено.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply