Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

790 років тому неподалік Маріуполя руські князі об’єднались у боротьбі проти Орди

Автор:

|

Травень 30, 2013

|

Рубрика:

790 років тому неподалік Маріуполя руські князі об’єднались у боротьбі проти Орди

31 травня 1223 року вперше на історичній арені зійшлися загони русичів із туменами монголо-татар. Якби цей бій став для руських князів повчальним, він мав би шанс опинитися на вищих позиціях у рейтингу, однак історія розпорядилась інакше…
Досі не вщухають суперечки не те що про точне, а навіть про приблизне місце битви. Більшість дослідників погоджується на тому, що битва відбулася коло сучасної річки Калки в Дніпропетровській області. Відомо, що після княжої наради в Києві галицький князь Мстислав Удатний умовив київського й чернігівського князів об’єднатись у боротьбі проти Орди. Місцем збору призначили острів Хортиця.
Було утворено три групи: до першої київської групи, яку очолив великий князь київський Мстислав Романович, увійшли загони його сина Всеволода й зятя Андрія, князя шумського Святослава та князя несвизького Юрія. Другою чернігівсько-смоленською групою командував князь чернігівський Мстислав Святославич, якому підпорядковувалися частини переяславського князя Михайла Всеволодовича, курського князя Олега Святославича, князів путивльського і трубчевського. А третя – галицько-волинська група – перебувала під головуванням ініціатора походу галицького князя Мстислава Удатного. До його сил входили дружини волинського князя Данила Романовича, луцького князя Мстислава Німого, Ізяслава Інгваревича й теребовлянського князя Ізяслава Володимировича. На боці князів були також їхні ситуативні союзники – половці. Загальна кількість військ русичів із союзниками, імовірно, не перевищувала 40 тис.
Не переказуючи подробиці битви, скажемо, що поразка спільних сил русичів і половців була спричинена двома основними факторами: тактично-грамотними діями монголо-татарського війська під керівництвом досвідчених полководців Джебе та Субедея, і найголовнішим фактором – неузгодженістю дій руських князів, за що вони й поплатилися. Більш ніж 30 князів зустріло жахливу смерть: їх накрили помостом, улаштували поверх гучний переможний обід.
Цікавою є згадка про руського билинного богатиря Альошу Поповича, що теж нібито брав участь у цих боях. Але особливо вагомим для наступних поколінь виявився порятунок у цій битві князя Данила Романовича, який багато що ще встиг зробити за життя для України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply