Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

30 вересня 399 років українці та поляки уклали угоду, що обмежувала козацькі права

Автор:

|

Вересень 26, 2013

|

Рубрика:

30 вересня 399 років українці та поляки уклали угоду, що обмежувала козацькі права

Наприкінці вересня 1614 року в місті Житомирі козацька старшина на чолі з видатним гетьманом Петром Сагайдачним та польські комісари підписали угоду, за якою козацькі права були обмежені й реєстрове козацтво було зобов’язане жити лише в Запоріжжі та нести сторожову службу, охороняючи кордони Речі Посполитої. 
Навзамін реєстрові козаки отримували внутрішнє самоврядування з призначеним старшиною та 10 тисяч золотих як щорічну платню. Також реєстровим козакам було надано деякі додаткові привілеї. Відтепер вони були звільнені від податків, їм було дане право землеволодіння, право мати власний прапор, литаври тощо.
Відтепер, узявши на себе зобов’язання перед польськими комісарами, реєстрові козаки відбували службу на Наддніпрянщині й за наказом польського уряду посилали свої загони на пороги Дніпра.
Служба реєстрових козаків проходила на найнебезпечнішому кордоні Речі Посполитої. Через цю межу на українські землі постійно здійснювали напади татари. Таким чином, створивши особливий реєстр козаків і підписавши з ними угоду, польський уряд отримало можливість постійно мати напоготові дві тисячі козаків на той випадок, якщо нападуть татари.
Крім того польському уряду доконче треба було притягнути козачину до московської війни. Сейм не виділив майже ніяких коштів на провадження тієї війни, а отже, йому доводилося хапатися за будь-що, щоби попробувати ще вирвати у фортуни хоч щось, і вся надія була на козачину.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply