Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

На Львівщині знайшли стародавнє місто під землею

Автор:

|

Квітень 21, 2016

|

Рубрика:

На Львівщині знайшли стародавнє місто під землею
Тут було стародавнє городище

Тут було стародавнє городище

Про стародавнє городище у селі Ступниця Дрогобицького району на Львівщині історики знали давно, але чомусь його досі ніхто не досліджував. Відтак львівські археологи й історики спільно з польськими науковцями вирішили дослідити ці місця.
Учені вперше за багато часу застосували для цього сканери. Дослідники просканували сантиметр за сантиметром близько 1 га території. «Бачить» такий сканер вглиб на 1,5 м. «Ми використовуємо магнітний метод, який дозволяє побачити, що там є під землею. Археологічні об’єкти змінюють магнітні поля землі, і ми ці аномалії та зміни реєструємо, а комп’ютер вимальовує мапи. Тоді можемо уявляти, що лежить під землею», — розповідає Марцін Петровський, археолог із Польщі.
Темні, світлі та кольорові плями на екрані — відповіді на запитання археологів. Виявляється, майже 1 тис. років тому Ступниця займала площу в 20 га, а його мешканці були ковалями та гончарями. «В нас є історія ХІ ст. України-Русі, а для історії Галичини це століття — темне. Перша згадка про Галичину і про ці терени датується 1084 роком, а далі все зникає», — зазначає археолог Віталій Ляска.
Поки що дослідники заповнити ці прогалини в історії не можуть. Зате розповідають, що на цьому горбі були будинки воєвод, швидше за все тут стояла церква. А ще просто під ногами лежать цілі пласти історичних знахідок. «На поверхні побачили фрагмент горщика, який можна попередньо датувати ХІ ст. і вся територія пам’ятки буквально всипана такими уламками», — провадить далі археолог Ярослав Погоральський.
Зараз територія старовинного міста — це церковне угіддя та сільська хата родини Яворських. Пані Ярослава каже, що тут жили її діди і, мабуть, ще й прадіди. Її город — просто над хатою стародавніх вельмож. Утім жінка тут ніколи не знаходила скарбів. Зате згадує, що бабуся і дідусь розповідали легенди про цю місцину. «Мій дідо так мамі казав, а мама — мені, що тут ніби дуже високі люди жили», — згадує місцева мешканка.
Решток високих людей археологи не знайшли. Однак мають підтвердження, що крім українців тут жили і варяги. Адже під час досліджень тут знайшли скандинавську пряжку. А ще більше таємниць історики й археологи розкриють уже влітку, коли почнуть повноцінні розкопки.

Ірина Папірник, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply