Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 5, 2019

Критичні пам’ятки історії, що руйнуються в Україні

Автор:

|

Серпень 03, 2017

|

Рубрика:

Критичні пам’ятки історії, що руйнуються в Україні

Костел-усипальниця

Київські активісти борються за відновлення занедбаного басейну «Чайка», де вже 20 років господарюють здебільшого наркозалежні та безхатьки. Але крім басейну, на Київщині є й інші критичні пам’ятки, наприклад, костел-усипальниця Підгорських у селі Антонів, якому вже 200 років. Ця споруда вижила в радянські часи лише тому, що була орієнтиром на військових мапах. У храмі був склад тракторних запчастин, а в усипальниці зберігали колгоспну картоплю. Уже за незалежності місцевий підприємець вирощував у споруді печериці, а кілька років тому все прибрали, храму надали статус пам’ятки місцевого значення, але жодної охорони не поставили — будівлю понівечили шукачі скарбів та банальні крадії будматеріалів. Костел уже сто років не бачив ремонту, і перспективи його туманні, адже споруда досі не має балансоутримувача — отже, ремонтувати її просто немає кому.
Часу на порятунок таких пам’яток обмаль, кажуть активісти. Так і виникла ідея створити онлайн-мапу, фото й інформацію на якій може розмісти будь-хто. Так на ній з’явився і маєток родини фон Мекк — гордість села Копилів. На його захист встали діти місцевої школи — в улюблене місце дитячих розваг через його аварійний стан забороняють заходити дорослі. Власник будівлі мав амбітні плани щодо її віднови, однак на заваді стала економічна криза. «На мою думку, цей маєток треба повертати на баланс Копилівської сільської ради. Багато є міжнародних проектів — залучати кошти і робити ремонт», — вважає Володимир Крижевський, сільський голова.
У Міністерстві культури не схотіли говорити, скільки подібних пам’яток зараз є в Україні. Експерти ж кажуть, що для подібної інформації потрібно мати хоча б профільну інспекцію, а вона в уряді відсутня. Навіть храм Спаса на Берестові, що під охороною ЮНЕСКО, статус не рятує від руйнування: його стіни з віковими фресками вологі, розписи посипалися, ликами святих пішли тріщини, а дах протікає. Нещодавно з’явився меценат, котрий обіцяв урятувати храм, якому близько 900 років. «Уклали угоду. Цього року передбачено виконання робіт по фасаду, виконати роботи гідроізоляційні, а також заміна покрівлі і куполів. Це будуть консерваційні роботи», — пояснив Анатолій Овчар, начальник відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт Києво-Печерського заповідника.
За неофіційною статистикою, кожна четверта пам’ятка в Україні перебуває в незадовільному стані через відсутність господаря, коштів, державного контролю або просте недбальство. На мапі #SOSfuture більшості з них іще немає, але її щодня поповнюють ті, хто сподівається врятувати майбутнє.

Оксана Муляр, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply