Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Англомовні праці академіка Рудницького

Автор:

|

Червень 18, 2015

|

Рубрика:

Англомовні праці академіка Рудницького
Мапа України в Європі

Мапа України в Європі

2015-го минає сто років від часу виходу англомовної версії книги «Україна і українці» визначного українського географа Степана Рудницького, виданої у м. Джерзі-сіті (штат Нью-Джерзі). Степан Рудницький науково обґрунтував існування України як окремої геополітичної одиниці, що має свою окремішню мову, історію, культуру, а найголовніше — етнічну територію, що є чи не найголовнішим чинником для побудови та становлення Української держави.
Спочатку брошура була видана 1914-го німецькою мовою у Відні, того ж року — перевидана італійською у Римі, 1915-го — у Берліні, угорською — у Бухаресті та Будапешті, а також англійською — під назвою The Ukraine & the Ukrainians — у США. У Джерзі-сіті її видано за участю Української народної ради, яка була одним із репрезентативних об’єднань, створених з ініціативи Українського народного союзу (УНС). Ця організація, що постала завдяки зусилям української діаспори у США, займається поширенням інформації про «українську справу» через видання книжок.
В усіх виданнях, окрім англомовного, до книги було додано мапу під назвою Ethnographische Ubersichtkarte der Ukraina, яка мала велике значення для популяризації України у Європі та світі. В англомовному варіанті цієї брошури The Ukraine & the Ukrainians (1915) було вміщено три карти: німецькомовна мапа «Українська територія у Європі» та дві — англійською: «Карта Центральної Європи» та «Карта ґрунтів європейської Росії». На особливу увагу заслуговує перша із цих мап. Її масштаб — 1:20 000 000, розміри — 12,9 х 17,7 см. Мапу виконано у чорно-білих тонах. Вона охоплює простори Європи, а також частину Азії та північну частину Африки: від Портуґалії на заході до Аральського моря й Персії на сході, від країн Скандинавії та Росії на півночі до Середземномор’я й країн Північної Африки на півдні. Зображено й територію проживання українців: основна частина українських земель, де українці чисельно переважають (у т. ч. на Кубані) — чорним кольором суцільно; території на змішаних землях (в т. ч. басейни Нижньої Волги і Дону, Передкавказзя) — штриховими чорними лініями більшої товщини, за винятком ареалу довкола Оренбурґа, де проживає значно менше українців, — тоншими лініями (що більший відсоток українців у структурі населення, то товстіші лінії).
Можна сказати, що це — мапа етногеокультурного поширення українського народу в Європі. Вона неодноразово передруковувалася у багатьох іноземних книжкових і періодичних виданнях. Зокрема, її було вміщено у франкомовному журналі La Revue Ukrainienne (№ 1, 1915) та англомовній газеті The Ukraine (№ 1, 1915), що виходили у Лозанні, німецькомовному українському журналі Ukranische Rundschau (№ 2, 1915) тощо. Цю мапу під назвою «Україна у своїх етнографічних межах» було зображено й на двомовному плакаті «Україна = Die Ukraine», виданому 1920-го у Відні С. Рудницьким і Г. Гасенком. Мапа Das Wohngebiet der Ukrainer in Europa є етнічною, вона відображає українську національну територію.
Як бачимо, і через сто років після цих подій питання розташування українських земель залишається надзвичайно актуальним. 1916 року у Відні побачила світ фундаментальна монографія вченого Ukraine. Land und Volk, у якій автор помістив шість мап: фізичну, геологічну, тектоніко-морфологічну, кліматичну, рослинно-географічну оглядові карти України й етнографічну оглядову мапу Східної Європи.
Праця С. Рудницького Ukraine. Land und Volk — найважливіший твір ученого з географії України, а мапи, які автор помістив у ній, зрівняються з найкращими європейськими зразками. Український географ В. Ґеринович дав їм високу оцінку: «Шість карт, які автор долучив, — се діло великої ваги, новість у нас. Се перші того роду українські карти. Вони підносять вартість книжки та надають їй характер інший, чим лиш популярної праці».
1918-го цю монографію було перевидано англійською у Нью-Йорку під назвою Ukraine. The land & its people разом із мапами General Physical Chart of Ukraine, General Ethnographic Map of Eastern Europe, Geological Map of Ukraine, General Climatic Map of Ukraine, Map of the Flora of Ukraine і Structural-Morphological Map of Ukraine. Ці мапи видало підприємство Rand Mc Nally & Co., N. Y.
Видання академіком Рудницьким наукових книг і популярних брошур про Україну у діаспорі, зокрема у США, сприяло популяризації українського питання на світовій арені. Це був певний фундамент, на якому вибудовувалися правові основи до виборювання незалежності у часі Першої світової війни та по її завершенні, коли укладалася нова політична мапа Європи.

Леся Ломницька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply