Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Відсвяткували 140-річчя НТШ

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Відсвяткували 140-річчя НТШ

У Львові 18 жовтня завершилася міжнародна наукова конференція Наукового товариства імені Т. Шевченка 

(НТШ), що проводилася з нагоди 140-річчя від дня заснування організації. Не хочеться псувати святкування гіркими реаліями, однак урочистості НТШ могли не відбутися через брак коштів. Ще навесні ц. р. Олег Купчинський, доктор філології, доктор історичних наук і голова Товариства в Україні, звернувся до депутатів постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської облради з проханням фінансово підтримати заходи з нагоди 140-річчя НТШ. За повідомленням прес-служби Львівської облради, члени комісії, заслухавши звіт про діяльність Наукового товариства імені Шевченка та пропозиції представників товариства, запропонували проголосити 2013-й Роком НТШ і погодилися підтримати його у вирішенні першочергових завдань, пов’язаних зі здійсненням нових проектів і популяризацією досягнень української науки, зокрема знайшовши в обласному бюджеті кошти для фінансування видання другого тому Енциклопедії НТШ.
Пріоритетною ділянкою в науковій роботі Наукового товариства імені Шевченка впродовж 140 років було й залишається надалі збереження української пам’яті, культури, мови, у тому числі завдяки проведенню загальноукраїнських і міжнародних конференцій. До 140-річного ювілею також була підготовлена брошура праць, присвячених НТШ, був випущений плакат і спеціальний збірник, резюмував п. Купчинський.
«Зараз НТШ називають Світовою українською академією наук, і це справедливо, адже, навіть зліквідоване совєтами 1939-го, Товариство імені Т. Шевченка після війни, 1947 року, відновлюється українцями діаспори в Америці та лише з 1989 року знову діє в Україні, — продовжив розповідь голова організації в Україні. — Тепер НТШ в Україні об’єднує понад 1,4 тис. учених, які зосереджені в шести секціях і 35 різнопрофільних комісіях, що надає товариству універсального академічного статусу. Загальнодержавний характер цієї організації забезпечує 15 територіальних осередків НТШ. Курує діяльність Наукового товариства імені Т. Шевченка
у світі Світова рада, яку очолює академік Леонід Рудницький».
Уродженець Львова Леонід Рудницький 1944 року еміґрував разом із батьками до Німеччини, а 1952-го, після смерті батька, переїхав із мамою до США. Зараз п. Рудницький — професор, закордонний академік Національної академії наук України (НАНУ), голова релігійного товариства «Свята Софія» в США.
На думку п. Рудницького, сьогодні важливо зберегти український характер осередків НТШ у світі, а також розвивати в молоді особливе ставлення до науки та здатність до духовної самопожертви, самопосвяти, завдяки якій свого часу відродилося НТШ. І пам’ятати основний принцип НТШ — «правдива, не залежна від політичних чинників наука».
Про модернізацію НТШ говорить і Олег Купчинський: «НТШ зараз є міжнародним товариством. Після того, як 1940 року НТШ заборонили, по світу почали створюватися наші осередки: спочатку 1947-го в Німеччині, потім – у Сполучених Штатах і Канаді, в Австралії. А три роки тому постав новий осередок в Швейцарії. На часі – перетворення української наукової мережі на глобальну, зокрема через організацію соціальної мережі НТШ. Перші позитивні спроби в цій царині вже є: від 2008 року функціонує мережа «Українські вчені у світі». Черга – за Науковим товариством імені Шевченка. Його науково-організаційна робота засвідчена багатьма міжнародними конференціями. Це – потужний науковий потенціал, об’єднання якого в кібер-просторі розпочне новий етап у розвитку українства в епоху інформаційного суспільства».
Товариство існує автономно, проте в сучасній Україні вже немає меценатів, які б інвестували в українську науку, відтак, справедливо звучить заклик поета Дмитра Павличка до президента НАНУ Бориса Патона й уряду з вимогою закласти у бюджет кошти для гідної діяльності НТШ. «Товариство — академічна установа – віддане собі в розпорядження. Воно продовжує існувати за кожної влади без будь-якого фінансування. Необхідні
дієві кроки в напрямку надання НТШ статусу організації з бюджетним фінансуванням», — переконаний академік Рудницький.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply