Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 27, 2021

В економічних проблемах України звинуватили… заробітчан

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

В економічних проблемах України звинуватили… заробітчан

Володимир Омелян

Через трудову міґрацію може прискоритися зростання цін і сповільнитися економічне зростання. Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України (НБУ). «Один з основних ризиків базового сценарію — продовження відтоку робочої сили з України. Це буде високими темпами створювати подальше підвищення диспропорцій між попитом і пропозицією на ринку праці», — пояснюють експерти. На українському ринку праці вже зараз виникли проблеми. За оцінками НБУ, нарощувати темпи виробництво заважає в т. ч. трудова міґрація. Найбільше проблеми відчуваються в будівництві, промисловості, сільському господарстві, транспорті та зв’язку.
Відтак Володимир Омелян, міністр інфраструктури України, вважає, що від двох до чотирьох мільйонів українців, котрі зараз працюють у Російській Федерації (РФ), треба повертати додому. Про це він розповів в ефірі телевізійного каналу «Прямий».
На запитання ведучого: «Польща працевлаштувала понад мільйон українських громадян. З яких реґіонів Україна може почати компенсовувати втрату власної кваліфікованої робочої сили?» міністр відповів: «У першу чергу, це ті мільйони українців, які зараз працюють в Росії. Маємо дати їм кращі умови праці, ніж вони мають в РФ і точно набагато безпечніші».
Також урядовець заявив, що в західних областях України вже запрошують молодих фахівців з Європейського Союзу (ЄС). «Платять їм зарплату 1,5-2 тис. EUR і вони щасливі. Авжеж, зарплати в ЄС вищі. Але й витрати також вищі. Плюс різні позики. І в підсумку у людини на руках лишається 50-100 EUR», — пояснив він.
«Шляхи є різні, немає універсального рецепту. Але якщо хочемо перетворитися на сучасного промислового монстра, то повинні мотивувати людей високими зарплатами і стандартами життя, — запевнив п. Омелян. —У нас нізвідки з’явився IT-сектор. Держава ніколи про нього особливо не дбала, коли інші інвестували мільярди в закупівлю техніки і навчання людей, українці навчилися самі. І тепер це сектор № 3 за експортом. Він може легко стати й номером 2, 1», — додав міністр.

Євген Клен

Пряма мова:
Анатолій Амелін, директор програми «Економіка» Українського інституту майбутнього:
— Інакше, ніж дурістю, цей звіт працівників Національного банку України не можу назвати. Є кілька ключових факторів, які впливають на розвиток економіки — державні витрати, інвестиції, рівень споживання та перевищення експорту над імпортом. Проблемою для розвитку української економіки є не заробітчани, а політика НБУ, яка не спрямована на економічне зростання в Україні. На кінець цього року очікується, що заробітчани перекажуть в Україну 11 млрд USD. Натомість закордонних інвестицій в економіку України торік прийшло лише 2 млрд USD. І цього року зростання цих показників не очікується. Заробітчани є основними інвесторами України. Якщо не було б доходів від тих українців, котрі працюють за кордоном, у нас була б значно серйозніша девальвація гривні й інфляція. Тому наші заробітчани не створюють проблем для росту української економіки, а навпаки — допомагають їй розвиватися.

Володимир Лановий, екс-міністра економіки України:
— Це помилкові висновки через неправильно зроблений аналіз та оцінки. З підходом НБУ до економіки, можна взагалі сказати, що валюти нам не потрібно. Та саме заробітчани гарантують додатковий прихід валюти, що зберігає сталість курсу гривні. А це є гарантом стабільності цін усередині України. Таким чином, гривня є більше купівельно спроможною, вона активніше обмінюється на валюту, що призводить до сталості цін на внутрішньому ринку. Додатковий приплив валюти — це збільшення обсягів імпортних товарів, а відповідно більша конкуренція між внутрішнім і зовнішнім виробником, що вигідно кінцевому споживачу.

Василь Воскобойник, голова Всеукраїнської Асоціації компаній із міжнародного працевлаштування:
— Українські трудові міґранти щороку перераховують додому достатньо великі кошти. 2017-го, за даними Європейського банку реконструкції та розвитку, загальна сума грошей, яку передали українці додому, склала майже 10 млрд USD. Ці гроші потрапляють в українську банківську систему та підтримують стабільність гривні. Щодо гальмування трудовими міґрантами економічного розвитку України, то давайте для прикладу подивимось на країни Балтії, де за останні 20 років чи не 30% населення виїхало працювати за кордон. При цьому економічний розвиток цих країн досяг такого рівня, що українці зі задоволенням їдуть в ці країни працювати.

Андрій Новак, голови Комітету економістів України:
— Цей звіт НБУ не витримує жодної критики. Він свідчить про повну професійну непридатність, як мінімум тих, хто його писав. Владі навпаки вигідно, щоб українці їхали за кордон та поверталися сюди. Бо заробітчани привозять в Україну валюту і таким чином в Україні формується позитивний валютний баланс і стабільний курс гривні. Завдяки заробітчанам в Україні наразі не настільки високий рівень інфляції. Такі заяви НБУ — це або намагання перекласти власну непрофесійність на тих, хто хоч якось намагається підтримувати українську економіку і не сидить, склавши руки в Україні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply