Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

У Львові відбулися врочистості з нагоди 140-річчя НТШ

Автор:

|

Жовтень 17, 2013

|

Рубрика:

У Львові відбулися врочистості з нагоди 140-річчя НТШ

Ювілейні святкування розпочалися врочистою академією в Опері, що відбулася на Покрову 14 жовтня. У програмі заходів — міжнародна наукова конференція, участь у роботі якої беруть учені з різних куточків світу, пленарні засідання, що складаються з десяти сесій, присвячених історії, мовознавству, літературі, етнографії, фольклору, природничо-математичним наукам. 

Святкування 140-річчя від часу заснування Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ) очолюють міжнародний і національний організаційний комітети, до яких входять представники Світової ради НТШ, голови Крайових товариств НТШ різних країн, Національна академія наук України та низка національних громадських організацій.
Привітати високоповажне товариство, вручити нагороди та подарунки провідним науковцям прибули очільники міста й області. Мер Львова Андрій Садовий, зокрема, відзначив подяками заслуженого професора ЛНУ імені І. Франка, дійсного члена НТШ Олександру Сербенську, доктора філологічних наук, голову Комісії всесвітньої літератури імені Миколи Лукаша НТШ Роксоляну Зорівчак, доктора фізико-математичних наук, дійсного члена НТШ професора Ігоря Стасюка та багатьох інших. Орденом святого Юрія нагороджено голову Світової ради НТШ Леоніда Рудницького й голову НТШ в Україні Олега Купчинського.
Леонід Рудницький зачитав вітальні телеграми, зокрема, від Григорія Грабовича, голови НТШ в Америці; професора Альберта Кіпи, президента Української вільної академії наук у США; Дарії Даревич, голови НТШ у Канаді. Виступаючи перед присутніми, пан Рудницький процитував слова дійсного члена НТШ патріарха Йосипа Сліпого: «Товариство вносило цінний вклад у вселюдську скарбницю знання», а 26 травня 1983 року у своєму привіті з нагоди 110-ліття НШТ патріарх Йосип зазначив: «Від грудня 1873 року по сьогоднішній день Товариство сповнило велетенську наукову працю у нашім народі, а відтак, може заслужено називатися нашою академією наук». Ці слова були пророчими, адже нині важко переоцінити здобутки НТШ.
«В імені Світової ради товариства, а також як член американського НТШ і голова Товариства святої Софії в Америці висловлюю найщиріші побажання плідних нарад та наснаги до подальшої праці на ниві науки. Хай іде товариство в мандрівку століть на сторожі слова, несучи на собі печать духа безсмертного Патрона», — завершив промову п. Рудницький.
У привітальному слові п. Купчинський згадав історію створення товариства, його роль у розвої та збереженні українськості у світі. Утворене 1873-го у Львові як Літературне товариство імені Т. Шевченка, 1892 року змінило назву на Наукове товариство імені Т. Шевченка. Тривалий час це була єдина в Україні установа, що розвивала українську науку. У 1920-1930-х рр. організація зазнавала переслідувань із боку польської влади, 1939-го була ліквідована радянською владою; відновлена аж 1947 року в Західній Європі та Сполучених Штатах Америки, де стала відома як Shevchenko Scientific Society. З 1989-го товариство знову діє на території України.
«Метою товариства було показати світу, що хоч Україна є розшматована між різними державами, але має свою історію й культуру, — зазначив Олег Купчинський. — Упродовж усієї своєї історії НТШ як національна академія науки світового українства зазнало багато змін, більшість яких була викликана об’єктивними причинами, — підсумовує посадовець. — Змінювався напрямок роботи, обсяг досліджень, назви видань, урешті, навіть місце перебування товариства. Попри все ніколи не змінювалися ідейний статус і спрямування НТШ, які характеризували товариство у Львові, а згодом, 1947-го, — за кордоном. Однак НТШ було не місцевим, галицьким, витвором, а всеукраїнським, європейським, а після війни — світовим, своєю атмосферою та цілеспрямованою працею роблячи внесок у розвиток національної науки».
Зараз в Україні діє 19 осередків НТШ у обласних центрах, а також працює 35 комісій (близько 1 750 осіб). Крайові товариства є за кордоном — у США, Канаді, Австралії, країнах Західної Європи.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply