Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 22, 2018

Музей української діаспори розгортає закордонні зв’язки

Автор:

|

Липень 07, 2016

|

Рубрика:

Музей української діаспори розгортає закордонні зв’язки
Леся і Оксана (праворуч) Підсухи в Науковому товаристві ім. Шевченка в Нью-Йорку

Леся і Оксана (праворуч) Підсухи в Науковому товаристві ім. Шевченка в Нью-Йорку

Нещодавно в приміщенні Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ) в Нью-Йорку відбулася зустріч із Оксаною Підсухою, директором Музею української діаспори. Темою її виступу було: «Музей української діаспори. На шляху до створення в столиці України наукового та музейного центру українців світу». Посадовець розповіла про історію та сучасне життя музею, представила його постійну колекцію, виставки та проекти, а також бачення майбутнього розвитку цього унікального закладу як потужного наукового та музейного центру українців світу. Презентація супроводжувалася показом прозірок і була проведена за сприяння НТШ та Української вільної академії наук.
Музей було відкрито 29 травня 1999 року за державною програмою «Закордонне українство», яку 24 вересня 2001-го затвердив Президент України Леонід Кучма. Спершу нову установу назвали Музеєм культурної спадщини, але пізніше дали їй доцільнішу назву — Музей української діаспори. Він успішно діяв під керівництвом першого директора Володимира Тихенка, але в наступні роки став занепадати і міг зникнути. Проте 2014 року його очолила активна киянка Оксана Підсуха й надала установі новий імпульс до життя.
Вона здобула фах мистецтвознавця в Київській консерваторії, має значний досвід видавничої та журналістської діяльності. Разом із нею в музеї працюють мистецтвознавці Анна Лексіна, Наталія Білоус, Наталія Прокопчук, мовознавець Марія Дендебера. Для фінансової підтримки музею утворено Міжнародний благодійний фонд світових українців «Діаспора», який очолили Юлія Ковальська, Віктор Капустін, голова Федерації шахів України, та Оксана Підсуха.
Музей розмістився у старовинній садибі дипломата Петра Веселицького, збудованій 1785-го у Липках — аристократичній дільниці Києва. Його експозиція розповідає про художників, хормайстрів, письменників, поетів, хореографів і співаків, котрі переважно народилися й навчалися в Києві, а потім були змушені його покинути. Музей знайомить українців із художньою спадщиною своїх земляків, котрі працювали в еміґрації, також містить книги, особисті речі, світлини та документи видатних представників закордонного українства, зокрема, родини Кричевських, Олекси Булавицького, Людмили Морозової й інших. Є також колекції народного одягу, монотипій та емалей, народної ікони, документальної фотографії української діаспори в Австралії, книги письменниці Докії Гуменної та колекція писанок Ніни Булавицької.
У меморіальній залі Сержа Лифаря виставлені особисті речі та фотографії славетного танцівника. Окрему залу присвячено піаністові-віртуозові Володимирові Горовцю, котрий також народився в Києві, а згодом прославив Україну в усьому світі. Відвідувачі можуть переглянути фотоматеріали, які розповідають про українські театральні колективи зі США, Франції й Австралії. Крім постійної експозиції, музей влаштовує персональні та тематичні виставки. Зокрема, кияни та гості столиці відвідали виставки «Наш Сікорський», «Двічі через океан», «Філософія міґрації». За проектом «Родина в музеї» відбуваються фестивалі «Вербна неділя» і «Коли ми були козаками», для дітей влаштовується дійство «Український герой», було проведено також три благодійних акції «Гостини у діаспори». Лише 2015 року музей відвідали близько 7 тис. гостей. Багато з них побували на аукціоні картин, переданих музеєві зі США Катериною Кричевською-Росандіч. До аукціону було видано каталог «Династія Кричевських», який сам по собі є мистецькою пам’яткою.
На зустрічі в Нью-Йорку Оксана Підсуха (вона прилетіла з донькою Лесею) розповіла про матеріальні потреби музею, старовинна будівля якого потребує оновлення, закликала присутніх фінансово допомагати музеєві та передавати особисті архіви, книги і мистецький доробок закордонних українців. Адреса музею — вул. Московська, 40б, Київ, 01015, Ukraine. Електронна пошта: museum.diaspora@gmail.com. Тел.: +38-044-280-6418.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...