Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

І ще раз про трудових міґрантів

Автор:

|

Травень 31, 2018

|

Рубрика:

І ще раз про трудових міґрантів

Народні депутати України підтримали законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.
Наталія Веселова, депутат до Верховної Ради України (ВРУ) й одна з авторів законопроекту, наголосила, що необхідно створити умови, за яких потрапляння українців у ситуації, пов’язані з торгівлею людьми. «Тому на законодавчому рівні необхідно закріпити положення щодо контролю за діяльністю суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва з працевлаштування за кордоном, встановлення відповідальності за порушення ліцензіатом вимог ліцензійних умов або за надання послуг із працевлаштування за кордоном без ліцензії або відповідної реєстрації», — наголосила вона.
Сергій Соболєв, депутат до ВРУ від фракції «Батьківщини» зауважив, що законопроект є важливим, але це лише боротьба з наслідками, а ключове питання, чому українці їдуть на заробітки за кордон, у т. ч. нелегально, варто адресувати уряду. З його слів, те, що зараз відбувається зі зарплатами та безвідповідальність роботодавців, і є причиною, чому українці виїжджають за кордон. Він закликав врегулювати питання по всіх напрямках, а не лише у напрямку нелегальної трудової міґрації.
Ірина Луценко, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка», наголосила, що посередники мають супроводжувати українських громадян при працевлаштуванні за кордоном не лише до українських кордонів, а й за місцем працевлаштування, перевіривши умови праці, офіційну оплату праці тощо. «Цим законом ми даємо можливість Інспекції праці та Міністерству соціальної політики не лише видавати ліцензії, а й розробити методику, постійно контролювати посередників та як вони виконують свої обов’язки», — заявила вона.
Водночас на легальний ринок міжнародного працевлаштування припадає не більше 1 % усіх тих, хто виїздить на роботу за кордон. Про це розповів Василь Воскобойников, президент Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування. «Кількість людей, котрі працевлаштовуються через ліцензовані компанії, — це скоріше статистична похибка», — пояснив він.
За словами експерта, 99 % усіх людей, котрі виїздять на роботу в інші держави, роблять це нелегально, через нелегальні компанії. Як приклад він згадав працевлаштування українців у Польщі. «2015 року ліцензовані компанії працевлаштували 6 тис. 180 людей. При цьому Польща надала українцям 563 тис. запрошень на роботу. 2016-го Польща видала 1,3 млн запрошень, а через ліцензовані компанії було працевлаштовано лише 9,5 тис. людей. 2017 року Польща видала 1,7 млн запрошень українцям, а через ліцензовані компанії було працевлаштовано 12,4 тис. людей. Тобто легального ринку зараз не існує», — вважає він.
Василь Восковобойников пояснив, що законодавчі зміни у сфері міжнародного працевлаштування, які розглядає ВРУ, не дадуть позитивних змін. Україна отримає ситуацію, коли циркуляційна міґрація перейде у постійну, адже у кращих умовах опиняться іноземні компанії, яким вигідно, аби українці виїздили на тривалий термін. «Люди будуть виїжджати на триваліший час, а коли людина провела перебуває за кордоном від трьох до п’яти років, то вірогідність того, що вона залишиться там назавжди, стає дуже великою. Це свідчить про те, що українці не цікаві нашій владі», — вважає він.
Своєю чергою, соціологи запитали у респондентів, чи планують вони у найближчі півроку поїхати з України з метою тривалого перебування. 7 % опитаних заявили, що мають виїхати на три та більше місяців, а 86 % — не планують цього робити. Більшість із тих, хто планує виїхати, вже навіть робили конкретні кроки для цього. Респонденти, котрі планують виїзд за кордон, могли назвати одну або кілька країн, куди вони мають намір вирушити.
Лідером серед українців стала Польща, куди планують виїхати 36 % охочих. До Чехії планують поїхати 12 %, Німеччини — 11 %, а до Росії — 7 %. Далі йдуть США — 6 %, Італія — 5 % та Канада — 3 %. До Угорщини та Франції хочуть поїхати по 2 %. Українці стали масово виїздити на заробітки до Польщі, бо там створили достатньо ліберальне трудове законодавство. За різними оцінками, у Польщі на роботі перебувають понад 1 млн українців.
Нагадаємо, що за даними Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України, починаючи з 2015 року, через міґрацію українців за кордон Україна недоотримує щорічно близько 40 млрд грн. Експерти вважають, що створення умов для міґрації — один із наслідків негативного зовнішнього впливу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply