Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Гроші заробітчан рятують валютний ринок України

Автор:

|

Травень 17, 2018

|

Рубрика:

Гроші заробітчан рятують валютний ринок України

Скільки насправді українців є на заробітках за кордоном — не знає, мабуть, ніхто. Адже значна їхня частина перебуває там нелегально. Або люди їдуть на якісь сезонні роботи взагалі як туристи по безвізу. А залишаються там довше, ніж дозволено терміном. Так само надзвичайно складно полічити, скільки насправді вони передали валюти в Україну (не лише за офіційними грошовими переказами). А й приватними перевізниками, особисто чи іншими джерелами. Але можна сміливо стверджувати, що ця сума значно більша, ніж Україна отримала іноземних інвестицій чи міжнародних траншів.
Наприклад, лише шляхом офіційних переказів, українські заробітчани з усього світу перерахували в Україну 9,3 млрд USD. Це величезна сума, яка не лише поліпшує добробут окремих громадян, але й допомагає триматися валютному ринку, через купівлю вітчизняних товарів і послуг стимулює українського виробника та навіть впливає на бізнес — вкладанням грошей у різні підприємства та галузі.
«Для порівняння: нібито прямих іноземних інвестицій за минулий рік надійшло в Україну лише 2,5 млрд USD, із яких 1,5 млрд USD — гроші з офшорів. Тобто це не інвестиції, а рефінансування українськими олігархами своїх компаній із офшорів, — розповідає Андрій Новак, голова Комітету економістів України. — Насправді ж іноземних інвестицій в Україну надійшло не більше, як 1 млрд USD. Зараз гроші заробітчан в Україні значно більше формують валютний баланс, ніж інвестиції, які нібито залучає влада».
Крім цього, за його словами, з економічної точки зору, від того, що українці їдуть за кордон Україна лише програє. Але це відбувається тому, що влада нічого не робить і не хоче робити, щоб мотивувати своїх громадян працювати в Україні. Основна причина заробітчанства — разюча різниця у прибутках в Україні порівняно з країнами-сусідами. Зокрема, за даними українського Міністерства фінансів, в Україні середня зарплата у березні ц. р. становила 322 USD, тоді як, наприклад, у Польщі, за даними польського Головного статистичного управління за той же період, — понад 1350 USD, а в РФ за даними Росстату, — 620 USD. Україна навіть порівняно з пострадянськими країнами суттєво програє стосовно оплати праці. І я вже не порівнюю нас із розвиненими країнами Європейського Союзу чи США. Бо там зарплата у 15-20 разів більша. Поки буде така різниця — трудова міґрація триватиме.
Хоча гроші заробітчан і порівнюють із міжнародними траншами чи іноземними інвестиціями, реально вони не є ні тим, ні іншим. Хоча вони і впливають на економічну ситуацію загалом. «Значний вплив здійснюють гроші заробітчан усередині України. Вони насамперед формують попит на товари та послуги. За ці гроші купують весь асортимент товарів і послуг — як вітчизняних, так і імпортних. У короткотерміновій економічній перспективі вони визначають купівельну спроможність українців. Крім того, ці гроші йдуть у бізнес, бо хтось вкладає їх саме в це, а не лише витрачає на якісь матеріальні блага, — вважає Богдан Сторощук, доцент кафедри теорії економіки та менеджменту Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. — Але їх не зовсім правильно порівнювати з прямими іноземними інвестиціями чи міжнародними валютними траншами, хоча ці гроші залишаються переважно всередині держави і їх не потрібно віддавати».
Значною мірою заробітчани також впливають на рівень економіки наших сусідів. Адже працюючи там, вони створюють внутрішній валовий продукт, який, зрештою, також впливає на рівень іноземних інвестицій. Наприклад, за Яна Пекло словами Надзвичайного та Повноважного Посла Республіки Польща (РП) в Україні, українці в Польщі є найчисленнішою групою іноземців, котрі є лідерами у статистиці за кількістю в’їздів, проживання, працевлаштування та навчання в країні, а також серед тих, хто звертається з проханням отримання польського громадянства. Перебування працівників з України в РП відрізняється від інших усталеною міґраційною мережею з легким доступом до ринку праці, географічною та культурною близькістю і потребами польського ринку праці. «Вони допомагають розвитку польської економіки, але трудова міґрація є явищем, яке корисне і для України. Українці надсилають заощадження своїм родинам в Україні». Також наявність таких валютних переказів певною мірою формує курс валют. Адже без цих грошей на цьому ринку виник би значний дефіцит.
Торік українські трудові міґранти передали з РП до України 11,7 млрд PLN (3,3 млрд USD). Про це повідомив Національний банк Польщі. «2017 року іноземці загалом передали з Польщі коштів на суму 13 млрд PLN по відношенню до 8,8 млрд PLN 2016-го (зростання на 47,9 %). З усієї суми, переданої 2017 року, в Україну потрапило 90,4 %», — йдеться в дослідженні польського Нацбанку. Це на 50 % більше, ніж 2016-го — тоді українці передали з РП 7,8 млрд PLN. У Нацбанку уточнили, що йдеться як про офіційні банківські чи електронні перекази, так і неофіційні (особиста передача коштів).
Мабуть, саме тому Українці продають зараз більше готівкової іноземної валюти, ніж купують у банків. Про це повідомила прес-служба Національного банку України. Так, чистий продаж, тобто перевищення продажу над купівлею, готівкової іноземної валюти через банківську систему становить 234,7 млн USD. У цій статистиці враховуються лише операції фізичних осіб. За квітень банки продали населенню готівкової валюти на 650,1 млн USD, а купили на 884,8 млн USD.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply