Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 16, 2019

Духовні цінності української громади за кордоном

Автор:

|

Квітень 17, 2014

|

Рубрика:

Духовні цінності української громади за кордоном

Христос Воскрес!

У переддень Великодня хочеться звернути увагу на ту роль, яку відігравали духовні цінності в житті української діаспори. Церква допомагала українцям швидше адаптуватися на новому місці, надаючи досить часто як прихисток, так і матеріальну допомогу, а також виступала консолідуючим осередком у житті імміґрантів, носієм традицій і культури народу. 

Перебуваючи за кордоном, українці не забували про свою культуру й звичаї, активно долучаючись до відзначення як релігійних, так і національних свят. Релігійні свята посідали чільне місце в системі святкування українців. Вони були не тільки об’єднуючим чинником у середовищі української громади за кордоном, але й давали можливість підтримувати традиції та примножувати здобутки власної культури. Залучаючи до святкування представників іноземної громадськості, українці успішно популяризували культуру та поширювали інформацію про українські традиції, історію тощо на міжнаціональному рівні.
Традиції святкування Великодня українців за кордоном подібні до тих, яких дотримуються на українських землях, але все ж вони мали й свої характерні особливості. Окремо варто звернути увагу на святкування Великодня української громадою в США, де до звичних атрибутів (писанки, паски) додаються ще такі святкові персонажі, як, наприклад, зайці — більш звичні для західної традиції. На сторінках дитячої імміґрантської періодики, зокрема журналу «Веселка», який виходив у США, детально висвітлювалася Великодня тематика, що подавалася у вигляді ілюстрацій, повчальних оповідань і віршованих творів. Подібна творчість є симбіозом українських традицій і елементів місцевої культури.
Відзначенню релігійних свят присвячувались цілі розділи на сторінках української імміґрантської преси, що ще раз підкреслює непересічну роль релігійного чинника в житті діаспори. Віддаючи належне духовним цінностям країни, українці за кордоном привносили в символіку релігійних свят національне забарвлення. Подібні тенденції можна простежити не тільки в ілюстраціях, де часто головні персонажі свята зображувалися в українських національних вбраннях або на тлі характерних краєвидів, але й у літературних творах. Так, імміґрантські письменники торкалися теми релігійних свят у житті діаспори, зокрема великодній тематиці присвячені вірші Романа Завадовича, Ганни Черінь, Оксани Лятуринської й багатьох інших. Наведу рядки вірша Ганни Черінь («Великдень»):
На Великдень сонце грає,
В серці двері відчиняє,
І думки — пташині зграї
Линуть в простори безкраї.
Чуєш, як співають звідти?
То святкує Україна!
Перший дощик, перші квіти,
Перша пісня солов’їна…
На Великдень, кажуть люди,
Можуть здійснитися мрії:
На Великдень можна чути
Дзвони славної Софії.
У фондах Центрального державного архіву зарубіжної україніки зберігаються документи, присвячені релігійним, національним святам, пам’ятним датам у історії українського народу тощо. До цьогорічного свята Великодня на сайті Центрального державного архіву зарубіжної україніки буде розміщено виставку, у якій буде представлено листівки зі святковими привітаннями, літературні твори, листи, малюнки писанок тощо. Документи дають змогу простежити особливості святкування Великодня в середовищі української громади за кордоном. За ними можна скласти уявлення про характерні риси іммігрантської культури, з’ясувати роль релігії в діаспорному середовищі.

Олена Гуменюк, Vidia

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...