Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Діаспора повертається будувати нову Україну

Автор:

|

Жовтень 13, 2016

|

Рубрика:

Діаспора повертається будувати нову Україну
Михайло Терещенко

Михайло Терещенко

Діаспорянам стає непереливки в Батьківщині, куди вони перебралися розгрібати авгієві конюшні, але вони не здаються.

«Ми віримо»
Коли Павла Ґрода, голову Конґресу українців Канади (КУК), запитали — «Чому ми бачимо грузинських реформаторів в Україні, але поки що не бачимо канадських? Чи готові канадці українського походження повернутися в Україну, щоб долучитися до реформування країни?», то він відповів: «Треба, щоб ми справді почули: «Ми закликаємо нашу діаспору, щоб поверталися додому. Ми створимо умови, щоб ви могли тут ефективно працювати. Ти приїдеш, ми тобі даємо два роки, не мусиш покидати своє канадське громадянство, можеш працювати без проблем, ми творимо можливості і ми потребуємо людей, котрі мають таку здібність, такий фах, досвід».
Очільник КУК повідомив, що працює над законом «закордонного українця» — «Про зовнішню трудову міґрацію», й пояснив: «Він уже був підготовлений урядом, але жахливо. Ми виступили проти. Після першого читання ми повністю його переробили. Там з’явилася дуже важлива частина — реінтеграція. Тобто ми вигадали, які умови створити для тих людей, котрі хочуть повернутися».
«Є в Канаді українці, котрі дуже успішно працюють в різних сферах. І у них є бажання працювати заради амбітної цілі — це шанс створити нову Україну. Ми віримо в те, що сьогодні країна має шалений шанс. Але ми можемо втратити, якщо не скористаємося цим шансом. Ми знаємо, що корупція — все ще дуже серйозна проблема. Але ми не можемо розчаровуватися і казатити: «А, там нічого не змінилося, там і далі панує корупція, немає з ким працювати». Ми, діаспора, не можемо цього собі дозволити, тому що Україна може дуже втратити», — запевнив п. Ґрод.

Мало не стала прем’єром…
Зокрема не могла собі цього дозволити Наталія-Енн Яресько, котра народилася в передмісті Чикаґо в родині вихідців із України й отримала ступінь магістра в галузі державної політики в Гарварді та працювала в Державному департаменті США, а відтак очолила економічний відділ американського посольства США в Києві. Після ротації чиновників на цій посаді вона залишилася разом із своїм чоловіком в країні своїх предків і створила спільно з партнерами приватний фонд Emerging Europe Growth Fund та управляючу компанію для здійснення прямих інвестицій — Horizon Capital, яка за вісім років вклала в українські компанії 255 млн USD, зібраних у приватних західних інвесторів і 117 млн USD, які дав уряд США.
А 2014 року український парламент погодився з пропозицією тодішнього прем’єр-міністра Яценюка призначити її міністром фінансів. Зокрема вона розпочала на цій посаді масову приватизацію державних підприємств, уряд також підтримав укладену нею угоду про реструктуризацію боргу України. Арсеній Яценюк навіть погоджувався піти у відставку, якщо його наступником стане п. Яресько. Але Президент Порошенко наполіг, аби ним став його давній соратник Володимир Гройсман.

«Треба налаштовуватися»
Однак уряд України не довго зміг обходитися без народженої за океаном. У липні ц. р. тимчасовим виконувачем обов’язків міністра охорони здоров’я призначена Уляна Супрун, котра народилася у Детройті (штат Мічиґан). Восени 2013 року вона переїхала разом зі своїм чоловіком Марком, котрий народився в Канаді, до Києва, бо там розпочалася Революція гідності, й стала волонтером у медичній службі Майдану в найгарячіші для нього дні та ночі. А Марко, котрий має дві спеціальності — «політологія та філософія» та «сценарист», працював із іноземними журналістами — допомагав їм перекладати та поширювати новини з України для міжнародної преси, а також заснував проект Babylon’13, який об’єднав режисерів, операторів та кінематографістів, котрі знімали громадянські протести в Україні.
Журналістам Уляна Супрун пояснила: «Ми тоді розуміли, що зміни в Україні не можуть відбутися швидко. І треба налаштовуватися на роки роботи. Тому в нас не було того розчарування, яке панувало в українському суспільстві після Помаранчевої революції».
А Марко Супрун запевняв: «В Україні зараз найцікавіший час. Інші країни вже побудовані та зацементовані у своєму устрої. А в українців така ситуація, коли ми можемо побудувати свою країну наново. І в кожного є можливість стати тією особистістю, яка змінить систему».
Після того, як розпочалася нав’язана Росією війна, саме д-р Супрун заснувала для порятунку поранених українських воїнів громадську організацію «Захист патріотів». Подружжя Супрунів гарячково шукали тоді військових медиків і збирали команду експертів із тактичної медицини, котрих в Україні було дуже мало. Тому для перших слухачів курсів із тактичної медицини вони привезли експертів із Каліфорнійського центру медицини катастроф, медиків-тренерів, котрі працювали в «гарячих точках», а також працівників компанії ParamedCZ.
Всеволод Стеблюк, керівник медичної служби батальйону «Миротворець», запевняв, що саме від них дізнався, як витягувати поранених з-під обстрілу й як правильно евакуювати їх. За його словами, опинившись у м’ясорубці під Іловайськом, він не раз подумки «передавав подяку» Уляні Супрун.
А 21 липня ц. р. президент України Петро Порошенко запропонував їй стати заступником міністра охорони здоров’я України. А 1 серпня вона виконує обов’язки головного лікаря України. Уже за місяць роботи в міністерстві її команді вдалося налагодити поставки ліків, отримати додаткове фінансування та зробити перший крок до автономії українських лікарень. Уляна Супрун запевнила, що заплановані ними зміни торкаються всього суспільства, не лише її відомства.
Однак 3 жовтня засоби масової інформації повідомили, що старі корумповані кадри «розгойдують крісло» під міністром Супрун — на ладижинському заводі «Екстра» звільняють уже восьмого директора за останні два роки, щоб вивести з ладу це підприємство та довести його до повного банкрутства, аби спричинити створення штучного дефіциту етилового спирту на ринку, який є сировинною основою для багатьох лікарських препаратів. Однак, за словами д-ра Супрун, її чоловік підбадьорює свою дружиною гаслом десантників «Ніхто, крім нас».

Парижанин у Глухові
Непереливки й обраному міським головою Глухова Михайлові (Мішелю) Терещенкові — нащадку українських промисловців і меценатів, котрий народився в Парижі та служив офіцером підводного флоту Військово-морських сил США. Але й він перебрався 2003 року в Україну, де спершу заснував Фундацію спадщини Терещенків, аби підтримати збереження будівель, побудованих його предками в Києві та Глухові понад 100 років тому.
Й уже 7 липня п. Терещенко повідомив про приїзд до Глухова групи слідчих, котрим, за його словами, поставлено завдання притягнути його до карної відповідальності нібито за перешкоджання журналістській діяльності. Він також розповів, що мова йде про випадок, який стався відразу після виборів. Тоді п. Терещенко попросив головну редакторку деркачівської газети «Нєдєля» покинути закриту апаратну нараду Глухівської міської ради, оскільки вона туди потрапила без акредитації, з метою влаштувати чергову провокацію.
Соратники Януковича також нацькували на нього поліцію — щоб перевірила «приховування Терещенком статків і правдивості відомостей, викладених у його декларації про доходи за 2014 рік». Але слідчі нічого протизаконного не знайшли.
Причому скаргу на п. Терещенка до поліції спрямував Михайло Головко народний депутат від «Свободи», котрий був обраний від Тернопільської, а не Сумської області. Однак у ході дискусії на сторінці п. Терещенка в соціальній мережі два депутати парламенту — Олег Медуниця та Віктор Кривенко — провели роз’яснювальну роботу з депутатом Головком, і той пообіцяв більше не писати скарг на Михайла Терещенка.
Через постійні візити правоохоронців останній навіть попередив про можливе загострення у реґіоні: «Беручи до уваги складну ситуацію у державі, особливо у нашому прикордонному реґіоні, з такою позицією «оновленої» поліції, існує загроза виникнення аналогічних подій, як на Донбасі».
А 30 червня він оголосив про намір ініціювати перевибори депутатів міськради через саботаж і зрив засідань. «Як Глухівський міський голова я не дозволю влаштовувати подібне свавілля і блокувати діяльність Глухівської міської ради заради чиїхось політичних ігор. Тому, відповідно до вимог чинного законодавства, мною буде ініційована процедура дочасних виборів депутатів Глухівської міської ради», — написав він у Facebook.
Що ж, коли мешканці Глухова віддали за нього на виборах міського голови близько 66 % голосів, то він схвильовано запевнив: «Я отримав великий кредит довіри, який тепер маю виправдати».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply