Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 11, 2019

Чому кількість переказів в Україну зменшилася

Автор:

|

Вересень 24, 2015

|

Рубрика:

Чому кількість переказів в Україну зменшилася

Грошові перекази

Раз на два місяці студентка Леся отримує від своєї матері, котра вже багато років працює в Італії, 400 EUR на проживання. «До девальвації гривні було на сотню більше, — зізнається молода львів’янка. — Утім, тепер і цього достатньо». Гроші, за її словами, мама передає через фірму, яка займається пасажирськими перевезеннями в Україну. «За свої послуги перевізник забирає 5 % від суми, яка передається, — пояснює дівчина. — Однак мама знає цих людей десяток років і довіряє їм, а банкам — не надто. У разі чого, вона знатиме, з кого спитати, а от державі нічого не доведеш».

Те, що українські заробітчани передають додому з-за кордону дедалі менше грошей, підтверджує й офіційна статистика Національного банку України (НБУ). Так, за перший квартал 2015-го заробітчани переказали в Україну 1,03 млрд USD, що на 33 % менше, ніж за аналогічний період минулого року. Причому, найвідчутніше скоротилися перекази з Росії — на 18 %. Із Німеччини, Італії та США — на 2 %.

Старі перевірені методи
Загалом заробітчанські гроші в Україну надходять трьома шляхами: через міжбанківські перекази, міжнародні платіжні системи та неформальні канали. Згідно з даними НБУ, найбільший спад переказів спостерігається саме у платіжних системах — майже на 60 %. Приміром, у першому кварталі минулого року заробітчани переказали цим шляхом понад 707 млн USD, а цьогоріч — лише 422 млн USD. Між тим неформальними каналами в Україну надійшли 148 млн USD, підрахували в НБУ.
Втім, експерти переконані, що через неформальні канали — за допомогою знайомих або фірм-перевізників — заробітчани передають в Україну значно більше грошей. «Минулі дослідження засвідчили, що числа неформальних переказів співмірні з формальними шляхами, тобто ідеться десь про 30 % від загальної суми переказів», — наголошує Олексій Позняк, керівник відділу міґраційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи.
Розрив із офіційними даними він пояснює тим, що НБУ у своїх розрахунках уже кілька років дотримується показника у 16-17 %, як це рекомендував свого часу Міжнародний валютний фонд. Експерт переконує, що структура передачі грошей зараз дещо змінилася. З огляду на нестабільну економічну ситуацію, заробітчани дедалі частіше повертаються до старих, перевірених методів — «із рук у руки».

Причини спаду
Тож якщо про обсяги неформальних переказів можна тільки здогадуватися, формальні канали таки зазнають спаду, що і доводять статистичні дані. «Фахівці бачать у цьому кілька причин: значно поменшало заробітчан у Росії — так званих короткотермінових міґрантів, котрі заробляли та передавали гроші, залучаючи при цьому банківську систему, — переконаний п. Позняк. — До того ж заробітки в Росії також знизилися через девальвацію рубля».
Інший чинник — це «загальна міґрація». «Коли заробітчанин, котрий уже обжився в одній із країн Європи, перевозить рідних до себе, потреба у передачі грошей зникає», — пояснює експерт. І така тенденція зараз стає поширеною в Україні.

Адміністративні «помилки»
Економісти кажуть, що спад був прогнозованим. «Як тільки в Україні девальвує національна валюта, одразу скорочуються обсяги грошових переказів з-за кордону», — зазначає Олександра Слободян, експерт із питань міґрації Аналітичного центру CEDOS. «Очевидно, міґранти намагаються забезпечити певний рівень доходу родини в національній валюті», — пояснює вона.
При цьому експерт нарікає і на дії українського регулятора: «Обсяги переказів у доларах впали і через адміністративні заходи, до яких вдався національний банківський регулятор задля стабілізації валютної ситуації в Україні. Зокрема, через обмеження максимальної суми виплат із рахунків на добу в іноземній валюті та заборону видачі готівки в іноземній валюті за електронними платіжними засобами».
Особливо негативно, на думку експерта, на ситуацію вплинула постанова НБУ від 2 вересня 2014 року, згідно з якою перекази з-за кордону обов’язково конвертувалися у гривню. Хоча постанова була чинна менше одного місяця, але вона насторожила заробітчан, і відтоді обсяги переказів через платіжні системи різко впали.

А що ж держава?
«Оскільки грошові перекази є важливим джерелом надходження іноземної валюти в Україну, в інтересах держави не створювати додаткових перепон», — наголошує Олександра Слободян. За її словами гроші заробітчан нині становлять близько 6 % валового внутрішнього продукту країни, і це — важливий чинник для стабільної валютної ситуації в країні. Навіть, якщо це — «споживчі» гроші, так чи інакше вони залучаються в економіку країни та йдуть на підтримку і розвиток окремих її галузей: харчову, будівельну, а також легку промисловість.
А от про створення національної програми ефективного залучення в економіку країни заробітчанських грошей держава досі не потурбувалася. При тому, що 2013-го заробітчани перерахували в Україну 8,5 млрд USD, а 2014 року — 6,5 млрд USD.

Галина Стадник, Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply