Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Золотий ювілей «Лісової школи»

Автор:

|

Червень 05, 2014

|

Рубрика:

Золотий ювілей «Лісової школи»
Пластуни у таборі

Пластуни у таборі

На початку 1960-х рр. в Америці й Канаді в «Пласті» існувала потреба усучаснити вишколи виховників юнацтва, зокрема підняти рівень керівництва пластових таборів. Про це точилися гарячі дискусії на пластових з’їздах і нарадах, мабуть, усіх куренів пластового сеньйорату. Дехто писав листи з конкретними пропозиціями, й один такий лист надійшов від Яреми Весоловського (знаного як Ярко). Ярко був людиною ініціативною й авторитетною. Він — засновник і провідник куреня «Лісові чорти» від 1922-го; співорганізатор крайового з’їзду «Пласту» 1924-го; ініціатор, головний організатор і бунчужний першого інструкторського табору на «Соколі» під управлінням полковника Івана Чмоли 1926 року.
Лист Ярка 1962-го був адресований тільки керівництва куренів «Лісові чорти», головою якого на той час був Мирослав Раковський (відомий як Вуна). У листі була пропозиція організувати та провести табір спеціального характеру для вишколу провідників пластових таборів. Такий табір мав би бути повністю самодостатнім і міститися у відлюдній околиці. У таборі були би практичні заняття й строга військова дисципліна.
Прочитавши цього листа, Вуна зацікавився проектом й особисто взявся за це діло. Тут треба згадати, що Вуна також належав до категорії непересічних пластунів, активних на всіх щаблях організаційної структури «Пласту». У 1925-1933 рр. він побував на студіях у Данціґу, був знаний як товариш Романа Шухевича, член УВО. У діаспорі він був першим станичним Нью-Йорка, опісля — Детройта, згодом — головою КПС, тоді членом ГПР і ГПБ.
Усе-таки за своєю вдачею то була дуже скромна особа, яка не прагнула влади. Його треба було намовляти та переконувати. А виконуючи кожну функцію, він завжди намагався дипломатично досягти консенсусу, щоб осягнути якусь мету чи завдання. Отже, підхопивши ідею Ярка, Вуна взявся до організації цієї справи планово й надзвичайно систематично. Щойно після приблизно 18-місячної копіткої підготовки відбувся перший Міжкрайовий вишкільний табір (МВТ) — із 28 червня по 11 липня 1964-го.
Назва табору «Лісова школа» звідкись виникла в процесі підготовки вишколу. Вона всім сподобалася, і дискусій на цю тему не було. Щойно десь через 30 років з’явилася інформація, що в 1921-1938 рр. у тодішній Чехо-Словаччині вишкільні табори скавтмайстрів називали лісними школами, а на Закарпатті в 1935-1938 рр. було проведено кілька таборів за програмою «Лісної школи», але під назвою «Лісова школа».
Відповідне місце для «Лісової школи» знайшли в горах Кетскіл поблизу відомого вакаційного містечка Гантера (штат Ню-Йорк). Це — невелика площа, яка прилягає до річки Скогарі, котру треба перейти, щоби зайти до табору. Тоді це була власність двох «лісових чортів» — Михайла Пежанського та Володимира Хамули. Згодом вони передали її Пластовій фундації в Нью-Йорку, яка зараз є відповідальною за цю землю. Крім «Лісової школи» тут часом також відбувається «Школа булавних», КВТ чи інші спецтабори.
Творцем вишкільної програми «Лісової школи» був Юліан Крижановський. Він належав до тої трійці — Ярко, Вун та Юлько, – якій завдячуємо створенням й існуванням самої школи. Юлько був людиною скромною. Де би він не перебував, зазвичай виконував обов’язки писаря, а якщо не був писарем, то все одно завзято щось писав. Починаючи з 1953 року він цікавився таборовою тематикою. Згодом його замітки були зібрані в одну книжку «Пластові табори», яку видало КПС США. Книжка стала обов’язковою для читанням для всіх членів проводів таборів юнацтва США. Отже, Юлько підготував особливо детальну програму на кожну годину занять для «Лісової школи» 1964-го й доповнював її впродовж десяти наступних років. Робив це все після ґрунтовних кореспонденційних консультацій з інструкторами.
…2014-го минає 50 років від часу формального створення «Лісової школи» й проведення першого табору, який 1964-го вважали експериментальним. Для виконання цього експерименту був дібраний особливо досвідчений (віком 26 до 39 років) провід вишколу під кермою Василя Палієнка (майбутній ініціатор і редактор книги «Посібник зв’язкового» та голова ГПБ). Під час табору треба було робити деякі корективи в підготовленій програмі та відповідно встановити структуру й ритм занять. Остаточно два тижні інтенсивного практичного пластування зі спеціальним наголосом на взаємну співпрацю та провідництво пройшли успішно. І це все якось удалося зробити без жодної військової дисципліни, хоча комендант і його заступник були військовиками.
За останніх півстоліття МВТ «Лісова школа» був проведений 53 рази: 33 — в Америці, 19 — в Україні, один раз — в Австралії. Усіх пластунів, котрі скористали із цього вишколу, – 960. Вони живуть у всіх країнах, де активно діє «Пласт»: США, Україні, Канаді, Австралії, Німеччині, Арґентині, Англії та Польщі. Учасників, котрі академічно вирізняються (здобули оцінку «Визначно»), уписують до «Золотої книги» як першунів. За десять минулих років із теренів США та Канади першунами записані: Адріян Подпірка, Лев Галібей, Дмитрій Гриців, Лукаш Мончак, Андрій Зварич, Дем’ян Коломиєць, Назарій Дубас і Оріян Шкробут.
На відзначення золотого ювілею на традиційному місці гворах Кетскіл із 21 червня до 4 липня 2014-го відбудеться МВТ «Лісова школа» ч. 54-2014 під досвідченою (утретє) командою пл. сен. доктора Любомира Домашевського V. Додатково планується на 28 червня ц. р. зустріч і святочне прийняття з нагоди золотого ювілею «Лісової школи» в Ґражді, біля церкви Св. Івана Хрестителя в Гантері (штат Нью-Йорк). Запрошуємо всіх зацікавлених і абсольвентів із минулих років відвідати інтернет-сторінку за адресою: www.LisovaShkola.org .

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply