Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Злет юнацтва-2012 — Сумівські олімпійські ігри

Автор:

|

Червень 21, 2012

|

Рубрика:

Злет юнацтва-2012 — Сумівські олімпійські ігри

Є в українській мові маловживані слова, які для більшості людей мають таке ж значення, що й забутий одяг у шафі; однак є такі маловживані поняття, енерґетика котрих доходить до нас через буття, яке потрібно осягнути. Слово «злет» зазвичай асоціюється з космічними кораблями та літаками, які, усупереч законам земного тяжіння, наче птахи, злітають у височінь. В іншому значенні це слово вживається, щоби передати образ злету або зібрання птахів, коли вони великими зграями злітаються в якесь певне місце. Люди, як птахи, люблять гуртуватися у великих кількостях, але в сумівців Америки є надзвичайна традиція — збиратися в останні вихідні травня на Злет юнацтва на оселі Спілки української молоді (СУМ) в Еленвілі (штат Нью-Йорк).

26—27 травня ц. р. відбувся 53-й Злет юнацтва, на який «злетілися» 485 юних сумівців із 15 відділів СУМ Америки, а також із двох відділів СУМ Канади — Монреаля й Етобіко. Приємно, що вдруге поспіль нові відділи юнацтва долучаються до участі в цьому святі Знання, Слова, Мистецтва та Спорту. Якщо торік уперше у злеті взяли участь відділи юнацтва СУМ з Етобіко та Стемфорда, то цього року вперше за всю історію приїхали юнаки та юначки із Чикаґо — одного з найчисельніших і найвіддаленіших осередків СУМ Америки. Окрім вищезгаданих відділів, до злету долучилися сумівці з таких відділів: Балтимор, Бостон, Баффало, Виппані, Гартфорд, Ґошен, Джерзі-ситі, Ірвінґтон, Йонкерз, Клівленд, Монреаль, Нью-Йорк, Пассейк і Філадельфія.

Зростаюча кількість учасників цьогоріч дала змогу не так перевершити рекорд десятилітньої давнини, як передусім залучити більшу кількість молоді до своєрідних Сумівських олімпійських ігор. Справді, у злеті є чимало від духу олімпійців, для яких важлива насамперед участь. Однак на злеті для кожного сумівця є обов’язковою участь у всіх конкурсах: Знання (що цього року включало теми УПА й української музики), Слова (декламування вірша), Мистецтва (українські танці або драма), Мультимедія (цього року вимогою було створення музичного відеокліпу), у конкурсі Роїв (на знання всіма учасниками рою картографії, хроніки виховних заходів, спів ройової пісні тощо) і Спорту (біг на 100, 400, 800 м, стрибки в довжину, метання кулі та диска, естафета 4 по 100 м, футбол і волейбол). Кожен учасник додає бали до загальної суми команди свого відділу.

Перемога команди відділу в злеті заслуговує на найпочеснішу нагороду та найбільше визнання, але вона неможлива без зусиль і індивідуальних успіхів кожного учасника. З іншого боку, загальна участь потрібна найперше для того, щоби відчути, як одна подія може поєднати юнаків і юначок спільною метою, змінити їхню свідомість, зарядити позитивною енерґією, дати крила для нових мрій. Саме окриленість дозволяє юнацтву, долаючи перешкоди, рухатися до нових звитяг або, як казали давні римляни, іти «через терни до зірок». Десь на глибинному рівні це і є суттю злету: виховувати здатність до самовдосконалення, оновлення, осягнення нових вершин знання і пізнання таємниць людського духу; відкривати здатність «злітати» над повсякденністю буття з його недосконалостями та несправедливістю.

Історично склалося так, що форма проведення злету завжди зазнавала змін. Творці імпрези задумали цей захід як свято спортивної змагальності сумівців, подібно до Олімпійських ігор, але із часом це змагання доповнювалося новими конкурсами й ускладнювалося. Щоби перемогти індивідуально в цьому змаганні, потрібно досягнути досконалості не тільки в спорті, але і в ідейно-патріотичному вихованні, мистецтві декламування віршів, знанні історії та культури України. Саме за такими критеріями визначаються першуни в молодшому та старшому юнацтві. Причому хлопці та дівчата змагаються окремо в різних вікових групах: суменят (4—6 років); молодшого юнацтва (6—7, 8—9, 10—11, 12 років) і старшого юнацтва (13—14, 15—16, 17 років), але водночас борються між собою за першунство окремо серед молодшого та старшого юнацтва. Сильний спортсмен, який погано знає історію України або не вміє декламувати вірші, фактично не має шансів здобути першунство, і навпаки — кмітливий розумник, який не турбується про загартовування свого тіла й не може конкурувати з іншими в спорті, не стане першим у загальному підсумку. Переможці в першунстві — це юнаки та юначки, які справді є взірцем для інших і, швидше, нагадують представників епохи Відродження, які були здібними в усьому, чи переможців Олімпійських ігор у Стародавній Греції. У майбутньому саме на них ляже тягар провідництва та відповідальності за розвиток СУМ як організації.

Починаючи зі Злету-2000 завдяки зусиллям Юрія й Ігоря Стецьківих було запроваджено нову комп’ютерну систему, яка бере до уваги відсоток участі цілого відділу в кожному конкурсі та число виграних медалей. Ця система дає меншим відділам змогу здобути визнання за досягнення та конкурувати із чисельнішими відділами у боротьбі за кінцеві позиції. Відтоді стало надзвичайно важко втримувати першість протягом кількох років поспіль. Це й продемонстрував цьогорічний злет.

Цього року першість серед відділів здобула команда зі Стемфорда (штат Коннектикут), яка набрала 1 432 точки. Другою була команда з Ґошена (штат Нью-Йорк), яка набрала 1 373 точки, а третьою стала команда з Філадельфії (штат Пенсильванія), котра набрала 1 281 очко. Команди з Філадельфії та Ґошена підтвердили свій клас, перебуваючи постійно в призерах протягом 3—5 останніх років, а от команда зі Стемфорда зробила значний поступ, порівняно зі сьомим місцем свого дебюту торік.

Першунами 53-го Злету юнацтва стали: Юрій Йосипів (Стемфорд) серед молодшого юнацтва та Петро Худолій (Пассейк) серед старшого юнацтва. Кожен із них виграв конкурси Знання та Слова й завоював кілька призових місць у спортивних змаганнях, що дало хлопцям змогу відірватися від переслідувачів. Варто зазначити, що Юрій Йосипів удруге поспіль став першуном серед молодшого юнацтва. Тим цікавіше буде побачити, як йому вдасться конкурувати за першунство в старшому юнацтві вже з наступного року.

Голова Крайової управи друг Андрій Бігун привітав переможців, сказав слова подяки виховникам за підготовку учасників і господарям осередку СУМ у Йонкерзі — за успішне проведення Злету-2012. Також друг Андрій презентував офіційний м’яч Євро-2012, подарований другом Святославом Липовецьким, відомим журналістом, істориком і колишнім головою Крайової управи в Україні. Команди Пассейка та Йонкерза випробували дарунок у фінальній грі турніру.

Говорячи про традиції злету, не можна не згадати його цьогорічне гасло: «Ми йдемо в бій до перемог, бо з нами правда, з нами Бог!». Ці рядки з повстанської пісні «Збудись, Україно!» невідомого автора символічно перегукуються зі сумівським гаслом «Бог і Україна» та засадничими принципами сумівської виховної діяльності загалом і злету зокрема. Уранці в неділю всі сумівці відбули службу Божу та святочний Апель.

Важко передати ґрандіозність заходу, який відбувається щороку на оселі СУМ в Еленвілі, за допомогою маловживаного українського слова «злет». Аби зрозуміти, що це таке, потрібно побачити це дійство хоча би раз у житті. Тоді стане зрозуміло, що визначення про злет юнацтва СУМ як зібрання сумівців є доволі банальною метафорою. Тут, як зі стиснутої пружини, випрямлюється закладена в людській природі здатність до самовдосконалення; тут час утрачає сенс, бо цілий виховний рік пролітає, як одна мить, змінюючись у калейдо­скопі різних змагань; тут мрії стають дійсністю й отримують крила до нових особистих і командних звершень, сповнення надій і зміцнення духу.

Крайова управа СУМ дякує всім осередкам за участь і організацію окремих конкурсів та висловлює особливу подяку осередкові Йонкерз за надзвичайно успішне проведення цьогорічного злету. Чекаємо на всіх на 54-му Злеті юнацтва 2013 року.

 Віктор Курилик

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply