Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Feb. 18, 2019

Здобутки незалежної України — очима громади

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Здобутки незалежної України —  очима громади

Дата 24 серпня назавжди ввійшла в історію українства як крок у державотворенні незалежної України. Тож святкування 21-ї річниці Незалежності у Філадельфії завдяки зусиллям організаторів — Українського громадського комітету — були масштабними, яскравими й урочистими. Дводенна програма містила офіційну та розважальну частини, що дало змогу задовольнити уподобання як старшого панства, так і молоді. Так громада вшанувала історичну пам’ять українців, причетних до відродження вільної незалежної держави, й українську культуру, яка не просто існує, а ще й динамічно розвивається та заявляє про це повсюдно. І все це сукупно нагадало, що ми є однією великою українською родиною й нам іще є чим пишатися навіть у непростих умовах сьогодення.

Традиційно офіційна частина святкування включала молитву за Вільну Україну, прочитання Акта проголошення самостійності України, а також доповідь Наталії Скочиляс «Україна: електорат і політики», привітання представників уряду й дипломатичного корпусу та виступи творчих колективів, зокрема хорів «Прометей» і «Акколада» та вокального ансамблю «Брати Добрянські». У їх виконанні звучали патріотичні пісні та молитви за рідну землю на підтвердження вагомості дару свободи й омріяної незалежності для нашого терпеливого народу.

Але ж держава твориться й сьогодні, це — не тільки справа минулого чи далекого майбутнього. Тож хочеться нагадати сучасникам, зокрема, у час політичних перегонів, домінування власних амбіцій і інтересів, провокацій та спроб знову й знову розділити українців, що саме в єдності — наша сила та процвітання, майбутнє наших дітей і онуків. Тому виступи наймолодших цього вечора викликали нові сподівання і, як «ковток свіжого повітря», оживили та збагатили свято. Дзвінкі голоси малечі лунали впевнено й по-дитячому безпосередньо, зворушивши всіх присутніх.

Фестивальна частина святкування відбулася в українсько-американському спортивному центрі «Тризуб» погідного недільного дня 26 серпня. Ідея заходу як єдиного мистецького продукту полягала в показі українського народного мистецтва й поєднала пісню, музику та танець. Адже душевність, енерґійність, потужність, ритм і глибокий символізм етнічних мотивів викликають у публіки захоплення та довершують дійство. Незабутнім було знайомство глядачів із гостями з України — Академічним театром музики, пісні й танцю «Зоряни» (м. Кіровоград). Професійність, відточеність, легкість і природність виконання відчувалась у кожному русі, у кожній хвилині перебування на сцені всіх, без сумніву, талановитих учасників колективу: музикантів, артистів балету й солістів.

«У наших сценках-історіях із життя народу закладено душу й емоцію, а не тільки механіку та техніку виконання. Тому ми звертаємо особливу увагу на духовно-емоційну цінність кожного номера, на те, як актори відтворюють почуття, спілкуються й доносять образ до глядача», — зазначив Микола Кравченко, продюсер колективу й директор Кіровоградської обласної філармонії. І справді, театральні сценки сприймаються як цілісно наповнена картина. А розмаїття народних костюмів і вишиванок, що милують око переливами кольорів та багатством оздоблення, і звучання характерних народних інструментів стають «родзинкою» святкування. «Зоряни» представили публіці фраґменти програми «Ятрань», що ориґінально була поставлена ще 1978 року Анатолієм Кривохижею, відомим хореографом і засновником колективу. А зараз цей проект відновлюється спільними зусиллями ансамблю «Волошки» та «Зоряни», що й привело український колектив на терени Америки. «Ми пишаємося співпрацею, самодіяльний колектив «Волошки» та професійний «Зоряни» злились і показали в найкращому світлі українську культуру», — прокоментував виступ Тарас Левицький, художній керівник ансамблю «Волошки».

Свято продовжувалося за участю танцювального ансамблю «Десна» (Торонто), який представив низку народних, класичних танців і сучасних постановок: «Гуцул», «Волинь», «Гопак», «Кантрі», «Цигани», «Шахтарі» тощо. Різноманітність музики, вишуканість костюмів, контрастність танцювальних жанрів і жартівливі номери забезпечили легкість і свіжіть у їх сприйнятті та, звісно, успіх серед широкого кола шанувальників.

«Десна» працює під художнім керівництвом Юрія й Люби Грекових, які генерують творчі ідеї та формують художнє бачення українського танцю. Ансамбль багато гастролює, часто бере участь у майстер-класах і завжди засвідчує вірність українському танцю, хоч і не цурається новизни у творчості. «Українська культура має для нас цінність, бо звідси йде наше коріння, а народний танець — це жива енерґія, що надихає. Тож ми з того й черпаємо!» — так Тарас Павлюк влучно описує мотиви відданості та позицію колективу однодумців.

Частим гостем і учасником українських фестивалів є Інеса Тимочко-Декайло. Ось і цьогоріч скрипалька завітала на свято, щоби потішити слухачів незабутнім виступом, створити піднесений настрій і святкову атмосферу.

«Справжній артист повинен передати емоції, власне задоволення від роботи. Жоден виступ не має права проходити безслідно, а навпаки, мусить закарбовуватись у пам’яті й асоціюватись із позитивними емоціями», — зазначила Інеса. І справді, слухаючи виконавицю, потрапляєш у полон музики, тонкої імпровізації та насолоджуєшся майстерністю істинного музиканта.

Опісля естафету перейняв ансамбль «ВОКС Етніка» (Нью-Йорк), що забавляв присутніх аж до вечора, виконуючи українські народні пісні в новій інтерпретації, сучасних аранжуваннях, спонукаючи до танцю та підспівування. Усім відомі композиції, серед яких — «Ой, у лузі червона калина», «Ой, у вишневому садку», «Їхали козаки», «Ой ти Галю» тощо, звучали оновлено й привабливо.

Господарі фестивалю подбали про комфорт і естетичне задоволення майже 2 тис. відвідувачів, організувавши чудові гуляння й розваги, смачні наїдки та ярмарок, проголошуючи все товариство справжніми українцями, ненав’язливо залучаючи до доброї забави в найкращих українських традиціях.

«Я радію сьогоднішньому успіху нашого заходу. Наша традиція, наша культура розвивається, робиться модерною та, водночас, не втрачає своєї живої енерґетики, тому й не застаріє. Дух незалежності та перемоги ще панує, що неодмінно приведе до результату!» — підсумував Євген Луців. Загалом, задум і концепція фестивалю сприяли позиціонуванню українців серед багатоетнічної аудиторії, виразили всю яскравість, музикальність і співучість нашого народу, показали, що ми на рівні з іншими етнічними групами в Америці гідні пошани й що варто рахуватись із такою державою, як Україна.

Наталія Комар

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...