Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Ювілей української громади в Норт-Порті

Автор:

|

Квітень 09, 2015

|

Рубрика:

Ювілей української громади в Норт-Порті
Засновники осередку

Засновники осередку

1975 року відбулися перші сходини українських піонерів у Норт-Порті (штат Флорида), де було вибрано першу управу української громади в цій околиці. Цікавий нарис про розвиток і працю української громади при Українському релігійному та культурному осередку імені Св. Андрія в Норт-Порті подав Роман Шраменко, колишній голова.

На початку 1970-х з’явилося тут кілька українських родин зі США та Канади, які почали купувати досить дешеве житло та землю під будову. Наприкінці 1974 року було вже 12 родин, які виявили бажання об’єднатися хоча б у малу українську громаду.
Тому 14 січня 1975 року відбулися перші сходини українських піонерів в домі Василя і Тетяни Чубатих в Норт-Порті, і було вибрано з-поміж 12 присутніх першу управу української громади у такому складі: Володимир Різник, голова; Василь Чубатий, заступник; Лідія Тимошенко, секретар; Лідія Головко, касир, Юрій Головко, мистецький референт; Параня Стефурак-Сич, господарський референт; Павлина Різник і Володимир Тимошенко, контрольна комісія.
Таким чином, 40 років тому п’ять українських родин стало ядром нової української громади. Спочатку вони скромно називалися «Об’єднанням українців у Норт-Порті». Однак, аби дійти до бажаного стану, потрібно було набагато більше! І невелике число піонерів добре це розуміло. Вони знали, що перед ними постає завдання, яке вимагатиме чималих вкладень, хоча їхні кошти справді були обмежені.
Тим часом туди почали приїздити нові українські родини, також завітав і канадський сенатор українського походження Павло Юзик, котрий разом із своєю дружиною Марією перебув тут повне літо. Вони обоє, хоч і народилися в Канаді, як і Різники – в Америці, були українськими патріотами, провідними діячами українських громад у своїх країнах (Юзики — в УНО, а Різники — в ОДВУ; ці громадські організації в США та в Канаді були засновані Євгеном Коновальцем на початку 1930-х рр.)
І справді, завдяки цим родинам, їхній вмілості та відданій праці, народилася тут нова і велика українська громада. А невдовзі усім стало зрозуміло, що у них є ще й конечна потреба збудувати українську церкву. Родина Різників була православною, а Юзиків — греко-католицькою. Так приблизно було з прибуваючими сюди мирянами. Усі вони добре розуміли, що не під силу буде їм збудувати дві церкви, тому було ухвалене історичне рішення: встановити одну соборну українську церкву! Так воно і сталося.
Куплений раніше будинок розділили на дві частини й одну з них пристосували для церковних потреб. Був це зворушливий національно-християнський чин, подібних до якого раніше не траплялося!
Розуміючи й оцінюючи цю величну справу українських людей, митрополити обох конфесій: Мстислав Скрипник — від православної, Мирослав Любачівський — від греко-католицької, поблагословили починання.
На запити місцевих людей відповідав сенатор Юзик, котрий був вже заступником голови, до його обов’язків належало займатися зовнішніми зв’язками: «Творимо тут таку українську громаду, якої ще не було ніколи серед наших людей. Мусимо усі в повній згоді працювати для України, як соборники, не оглядаючись на наше віросповідання чи партійну приналежність».
Оформивши статут у штаті Флорида, громада взяла собі нову, постійну назву — «Український релігійний та культурний осередок імені Св. Андрія в Норт-Порті». А 13 грудня 1979-го тут відбулося урочисте відкриття церкви й осередку, які освятили о. Володимир Мельник — від православної церкви, й о. Степан Адамяк — від греко-католицької.
На початку 1990-х рр. віруючі греко-католицького обряду почали будувати окрему церкву, бо через відчутний наплив українців до Норт-Порту важко стало поміститися усім в одному невеликому приміщенні. Управа осередку виділила із своєї каси відповідну суму для побудови української греко-католицької церкви.
16 березня 2015-го відбулися загальні збори осередку. Головував Роман Шраменко. До нової управи увійшли: Віктор Лісничий, голова; Дарія Томашоска, заступник голови; Богдан Боднарук, секретар; Микола Компанієць, скарбник; Клара Шпічка, організаційний референт; Віра Боднарук і Галина Ліснича, культурно-освітні референти; Марія Никитин, суспільна опіка; Євген Томашоский, господарський референт; Орися Свистун, Володимир Шпічка й Анна Мацілинська, вільні члени; Микола Веремієнко, Одарка Гобачевська та Віктор Каплій, контрольна комісія.
Віра Боднарук, світлина Віктора Лісничого

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply