Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Як голосували українці в Нью-Йорку

Автор:

|

Жовтень 30, 2014

|

Рубрика:

Як голосували українці в Нью-Йорку

Вибори в процесі

Будівля Генерального консульства України в Нью-Йорку, що на 49-й вулиці, між Другою і Третьою авеню, де містилася виборча дільниця № 00090, уже з раннього ранку 26 жовтня святково сяяла синьо-жовтими барвами. Тут було зареєстровано та внесено до списку виборців 13 388 осіб. Небагато, як для такої численної громади. Але й немало, якби всі ці люди справді прийшли проголосувати.

Проте активність виборців на ньюйоркській виборчій дільниці та й, на загал, на всіх чотирьох виборчих дільницях у США, була невисокою — щонайменше, удвічі нижчою, ніж на президентських виборах п’ять місяців тому. Дехто згадував про те, що треба було би проголосувати вже тоді, коли за п’ять днів до виборів закінчилася реєстрація виборців. Ті ж, хто вважав за необхідне виконати свій громадянський обов’язок, уже зранку займали чергу біля консульства чи приїжджали протягом дня, щоби віддати свій голос за ту чи іншу партію.
Як і на минулих чергових виборах до Верховної Ради (ВРУ), громадяни України, котрі голосують за кордоном, обирали тільки за партійними списками, бо позбавлені права голосу за кандидата по мажоритарному округу. Із цим законом, прийнятим ВРУ попереднього скликання, довелося змиритися й цього разу.

Молоді привітні члени виборчої комісії

Молоді привітні члени виборчої комісії

Загалом на виборчій дільниці в Нью-Йорку проголосувало 877 осіб. У своєму волевиявленні закордонні виборці дещо по-іншому розставили пріоритети, ніж в Україні. На першому місці на ньюйоркській виборчій дільниці опинилося об’єднання «Самопоміч». За нього проголосувало 239 громадян, або 27,38 % тих, хто взяв участь у голосуванні. На другому — «Народний фронт» (154 виборці, або 17,64 %). «Правий сектор» набрав 14,55 % (127 виборців), Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Свобода» — 13,75 % (120 виборців), а «Блок Петра Порошенка» фінішував аж на п’ятому місці (13,52 %, або 118 виборців). Подолала п’ятивідсотковий бар’єр у Нью-Йорку й «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка (5,61 %, або 49 виборців.
Ті, хто віддав свій голос за «Самопоміч», а це, в основному, – молодь, переконані, що нова політична сила — це нові обличчя їхніх ровесників, добре підготовлених професійно, активних, не задіяних у корупційних схемах. Аргумент, що проти лідера партії Андрія Садового було багато компромату, вважають не настільки серйозним, аби брати його до уваги, особливо у час передвиборної кампанії.
Прихильники «Народного фронту» — також нової політичної сили, хоча й зі знайомими обличчями, стверджують, що її лідер Арсеній Яценюк повинен залишитися прем’єр-міністром, бо він має довіру як серед українців, так і на міжнародному рівні. Те, що уряд п. Яценюка ще не розпочав реформи, їх не лякає, адже ще «все попереду, бо в країні — війна».
Націоналістичним силам — «Правому сектору» та ВО «Свобода» – в сукупності українці в Америці дали найбільше голосів, вважаючи, що вони неодмінно повинні бути в Раді, щоби тримати парламент у тонусі. З іншого боку, є розуміння, що без цих сил ті величезні зміни, які почалися в Україні, ніколи б не відбулися. Вони були ідейною і рушійною силою, що розхитала приспану байдужість суспільства. Бандерівське гасло «Слава Україні! Героям слава!», яким ще рік тому ніхто, крім націоналістів не вітався, тепер єднає всіх українців. Знищені пам’ятники Леніну — символ старої системи, яку ніяк не вдавалося викорінити, «другий фронт» під час Майдану — риторика й методи боротьби, які не всім подобаються, але революційних процесів у «білих рукавичках» фактично не буває. «Історична класика» й у нашому випадку має свою тяглість: вони стали тим «перегноєм», чи добривом, на якому проростають паростки нових перемін.
Що ж до «Блоку Петра Порошенка», то виборці, котрі віддавали свої голоси за цю політичну силу, мислять по-державницькому: Президент повинен спиратися на тих, хто його підтримує, щоби здійснити свою програму.
Ірина Мазур, голова виборчої комісії в Нью-Йорку, каже, що на цих виборах вперше було зроблено все, щоби кожен, хто був зареєстрований, міг зайти на сайт і перевірити, чи є він у списку виборців. Молодь активно користувалася такою можливістю, і навіть у день виборів волонтери, зокрема з організації «Разом», допомагали виборцям відшукати своє ім’я в списку для голосування, тож черг майже не було.
Як голова комісії п. Ірина задоволена роботою своїх колег. До речі, це якраз була молода команда з 17 членів комісії, котрі ввічливо й оперативно обслуговували тих, хто прийшов на виборчу дільницю. Активність патріотичної молоді в процесах державотворення — це один зі штрихів громадсько-політичного сьогодення, і це тішить, бо за ними — майбутнє.
«Під час минулих виборів нерідко виникали конфлікти з тими, хто прийшов на дільницю, не подбавши заздалегідь про те, щоби зареєструватись, — аналізує перебіг виборів голова комісії. — Цього разу також були такі люди, але конфліктів удалося уникнути завдяки тому, що ми просто давали людям можливість ознайомитися зі списками й тоді вони з розумінням ставились до того, що в день виборів нічого вже не зміниш».
«Хотілося б, аби наші виборці заздалегідь перевіряли документи, старались продовжувати термін дії паспортів за необхідності», — продовжує тему консул Оксана Пекарчук.
Пані Оксана працювала весь останній місяць перед виборами до пізньої ночі, щоби кожен, хто здав паспорт на продовження, вчасно зміг отримати документ, щоб узяти участь у голосуванні. Тепер, до речі, усі наші співгромадяни, не залежно від статусу перебування в цій країні, мають право на продовження чи поновлення головного документа громадянина України. Тож треба не нарікати на владу, а обирати її й брати на себе відповідальність за те, кого обираємо. Це ми всі можемо, і це – наш громадянський обов’язок у парламентсько-президентській державі.
Сюрпризом дня на виборчій дільниці в Нью-Йорку був гість із Москви Ілля Паномарьов, той єдиний депутат Державної думи Російської Федерації, котрий не голосував за анексію Криму. Він із цікавістю спостерігав за тим, як були організовані вибори, щоби кожен українець, де би він не був, мав змогу скористатися своїм демократичним правом на волевиявлення.

Мирослава Роздольська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply