Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Виступ до 50-річчя відкриття пам’ятника Шевченкові у Вашинґтоні

Автор:

|

Липень 03, 2014

|

Рубрика:

Виступ до 50-річчя відкриття пам’ятника Шевченкові у Вашинґтоні

Олександр Моцик

50 років тому в столиці Сполучених Штатів було врочисто відкрито пам’ятник видатному українському поету, філософу, художнику, непересічній особистості, яка ввійшла до світового пантеону культурної спадщини, — Тарасові Шевченку.
Відкриття пам’ятника нашому Кобзарю у Вашинґтоні стало значною за історичним значенням подією. Це була перемога українців, своєрідна віха в їхній боротьбі з комуністичним радянським режимом за право мати «в своїй хаті свою правду, і силу, і волю».
Багато з присутніх тут сьогодні добре пам’ятають, що історія зі спорудженням цього пам’ятника була досить драматичною й тривала майже п’ять років. І це не дивно, бо тоді в протиборство вступили дві потужні сили: Америка — символ свободи, і СРСР, який справедливо називали «тюрмою народів». Войовничі комуністичні антиукраїнські сили настирливо домагалися від Конґресу скасування ухваленого ним закону про спорудження монумента. Навіть уже після освячення майдану робилися спроби переглянути вирішене питання. Та в кінцевому підсумку всі ці спроби провалилися, у першу чергу – завдяки об’єднаним потужним зусиллям української діаспори й твердій підтримці уряду Сполучених Штатів.
27 червня 1964 року стало українським днем в Америці. Урочистість церемонії відкриття пам’ятника засвідчила велич Шевченка. Участь у святі взяло понад 100 тис. осіб, делегації з Канади, Арґентини, Бразилії, Великої Британії, Німеччини, Франції, Бельгії, Австралії. Були присутні представники уряду США та посли іноземних держав. Президент Ейзенгавер, відкриваючи монумент Тарасові Шевченку, сказав: «Величний похід від монумента Вашинґтону до пам’ятника Шевченкові запалить тут новий світовий рух у серцях, умах, словах і справах людей; безперервний рух в ім’я незалежності та волі всіх народів і всіх поневолених націй в усьому світі».
Свій внесок у вшанування пам’яті Шевченка зробило одразу чотири американські президенти. Гаррі Трумен був почесним головою Комітету пам’ятника Шевченкові, Двайт Ейзенгавер остаточно проклав шлях до того, щоби пам’ятник поетові таки постав у Вашинґтоні. Джон Ф. Кеннеді привітав у вересні 1963-го американських українців з освяченням майдану під будівництво пам’ятника та сприяв здійсненню проекту. Ліндон Б. Джонсон сказав про Шевченка так: «Він був більш ніж українцем — він був державним мужем і громадянином світу. Він був більш ніж поетом — він був безстрашним борцем за права й волю людей».
Користуючись нагодою та присутністю тут із нами наших колег-дипломатів із Державного департаменту, хотів би висловити від імені України слова безмежної вдячності народові, уряду та Конґресу Сполучених Штатів, усім, хто допоміг пам’ятнику з’явитися тут, у Вашинґтоні. Особлива вдячність – українській громаді, яка була своєрідним «народним лобі» в цій справі. Окремо хочу сьогодні згадати натхненника цього проекту – тодішнього президента Українського конґресового комітету Лева Добрянського, з ініціативи якого було створено Комітет пам’ятника Шевченку й чий внесок у справу встановлення цього величного монумента важко переоцінити.
34-й президент США, виступаючи на церемонії відкриття пам’ятника, зазначив: «На всі грядущі часи ми зараз даруємо світові цю постать Тараса Шевченка, Кобзаря України та Борця за Волю, щоб увічнити віру людини в кінцеву перемогу свободи». Цей величний пам’ятник Шевченку є світлим символом волелюбності України та яскравим свідченням послідовної підтримки Сполученими Штатами народу України та вільної, демократичної і незалежної Української держави.
Відома українська поетеса Ліна Костенко в одному із своїх віршів сказала: «Кобзарю! Знов до тебе я приходжу, бо ти для мене совість і закон». І справді, Шевченків «Кобзар» є для нас своєрідним духовним законом, в якому закодовано генетичні основи нашої духовності й ідентичності. Саме з цією книжкою ми вчимося читати, вчимося мислити і діяти, вчимося боротися, не здаватися й перемагати!
У всі найважчі часи нашої історії Шевченкове слово допомагало українцям вистояти, надихало на боротьбу за свободу, незалежність і звільнення від поневолювачів.
Сьогодні Україна переживає найдраматичніший період за всі роки незалежності. Наша Вітчизна зазнала не чуваної в цивілізованому світі підступної атаки з боку Росії, котра намагається знищити європейський поступ українського народу і розколоти Україну. Усе, що відбувається сьогодні в Україні, — анексія Криму, війна на Сході — це спроба зламати волелюбний дух українського народу й повернути його в минуле.
Україна зараз переживає час викликів, але також і час надій. Виступаючи на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи 26 червня ц.р., Президент України наголосив: «Потрясіння в Україні почались, оскільки українці не захотіли розстатися з демократією та європейським вибором. Вони тривають, оскільки хтось вирішив покарати Україну за цей вибір. Вони зупиняться тільки тоді, коли здоровий глузд і європейські цінності візьмуть гору над аґресією». Волю народу України, волю Майдану нікому не спинити!
Президент України підписав Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Наш вибір — розбудова міцної демократії, яка посяде достойне місце в родині європейських держав. Наш шлях лежить до Євросоюзу. І як би важко нам не було, скільки би часу це не тривало, ми переможемо, ми відновимо територіальну цілісність нашої держави та ввіллємось у вільну демократичну сім’ю європейських держав як рівні серед рівних. Переконаний, що саме такою хотів би бачити Україну Шевченко.
Олександр Моцик, посол України в США

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply