Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Виклад у товаристві «Свята Софія»

Автор:

|

Жовтень 31, 2013

|

Рубрика:

Виклад у товаристві «Свята Софія»

Цьогорічний осінній цикл викладів, організований Осередком праці Наукового товариства імені Т. Шевченка (НТШ) у Філадельфії під головуванням д-ра Олександра Лужницького та Релігійним товариством українців католиків «Свята Софія» в США (ТСС-А) на чолі з Леонідом Рудницьким, був присвячений ювілеям і річницям у житті українців. 
У четвер 24 жовтня відбувся інавгураційний виклад мґр Осипа Рожки на тему «Ґеноцид 1932-1933 рр., Конґрес США й американський уряд» у 80-ту річницю цієї трагедії українського народу. Заупокійною молитвою за душі невинно замордованих під час Голодомору вечір відкрив о. Ярослав Курпель, парох української католицької церкви Христа Царя у Філадельфії.
У своєму вступному слові до присутніх академік Леонід Рудницький коротко розповів про ювілейні заходи на відзначення 140-ліття НТШ у Львові та 50-ліття виходу з неволі патріарха Йосифа Сліпого в Івано-Франківську, у яких голова ТСС-А мав нагоду взяти участь. Відтак, слухачі мали змогу переглянути короткий документальний фільм «Річниця Голодомору. 13 жовтня 1989 р.», що відтворює зустріч членів Надзвичайної комісії Конґресу США з депутатами Верховної Ради України, очолену Іваном Плющем, і передачу 500 касет, 2 тис. сторінок документів і пакет резолюцій стосовно Голодомору як вислід діяльності комісії.
Аналізуючи реакцію американського політичного світу на події 1932-1933 рр. в Україні, мґр Рожка зазначив, що Голодомор офіційно визнали Ґеноцидом уже 24 країни світу, у тому числі США. Він підкреслив вагому роль української громади в Америці в залученні Конґресу до розслідування цього злочину: 12 жовтня 1984 року президент Рональд Рейґан підписав фінансову резолюцію Конґресу разом із додатком – законопроектом С. 2456 про створення комісії Конґресу США з розслідування українського Голодомору, що став законом. У січні 1985-го Джеймс Мейс був призначений виконавчим директором комісії. Після чотирьох років роботи 20 червня 1990 року відбувся звіт, був видрукуваний трьохтомник понад 600 свідчень, що створили картину Голодомору й стали матеріалами для майбутньої історії Голодомору-Ґеноциду в Україні. Осип Рожка наголосив на тому, що висновки комісії, які складалися з 19 пунктів, однозначно стверджували зловмисне винищення українського населення через штучно створений голод.
У 17-му пункті висновків комісії було зазначено, що американський уряд вчасно отримував інформацію про голод, однак не зробив жодних кроків, які могли би поліпшити ситуацію. Натомість, одразу після голоду в листопаді 1933-го адміністрація США пішла на дипломатичне визнання радянського уряду. Окрім політичних структур справу Голодомору замовчували, ігнорували, а то й заперечували численні американські інтелектуали, журналісти, письменники, які в той час були захоплені будівництвом соціалізму й комунізму в Радянському Союзі, а відтак, грубо перебільшували радянські досягнення, ігнорували або раціоналізували міріади невдач, а коли було потрібно, цілеспрямовано покривали радянські злочини.
Як свідчать факти, президент Рузвельт був поінформований про голод в Україні: про це йому робили повідомлення консульств і амбасад із Риги, Брюсселя, Берліна, Варшави, Бухареста, Афін, надходили листи, звернення, інформація із часописів у Польщі, резолюції мітинґів і депеші дипломатів через державний департамент США. Проте тоді уряд Сполучених Штатів не надав жодної підтримки українському народові.
Коротко підсумовуючи зміст фільму, мґр Уляна Мазуркевич, голова Філадельфійського комітету прав людини, розповіла про чотиритомне видання резолюцій і матеріалів Надзвичайної комісії Конґресу США українською мовою, що побачило світ у видавничому домі «Києво-Могилянська академія» накладом 2 тис. примірників.
На завершення вечора Леонід Рудницький вручив Олександрові Лужницькому ювілейну медаль НТШ за вагомі заслуги перед українською наукою.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply