Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Вечір ушанування Ярослава Заліпського

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

Вечір ушанування Ярослава Заліпського

Українська громада 21 листопада ц. р. ушанувала довголітнього голову осередку праці Наукового товариства імені Шевченка у Філадельфії, дійсного члена НТШ в Америці, доктора хімії Ярослава Заліпського. Вечір, організований осередком праці НТШ і товариством «Свята Софія», зібрав численне гроно друзів і приятелів д-ра Заліпського.
Ярослав Заліпський народився 19 березня 1925 року в Золочеві (тепер — Львівської обл.). Гімназійну освіту здобув у таборі «Міттенвальд», а відтак, після приїзду до США студіював у коледжі Св. Йосифа, де 1962-го здобув ступінь магістра, і в Пенсильванському університеті, який закінчив докторатом з фізико-аналітичної хімії 1970-го. У 1958-1970 рр. працював провідним дослідником у фармацевтичній компанії National Drug Co. у Філадельфії та головою відділу фізичної хімії в Rorel Central Research Co. у Форт-Вашинґтоні в 1970-1990 рр.
Д-р Заліпський отримав 13 патентів (частина – у співавторстві) на виробництво ліків, 1968-го розробив прилад Evacuable KBr Die, який застосовується в інфрачервоній спектроскопії. Він — автор численних статей із фахової літератури; упродовж 20 років (1992-2012) очолював осередок праці НТШ у Філадельфії.
Ярослав Заліпський — великий аматор мистецтва та музики: із гімназійних часів професійно грає на скрипці, виступав у численних концертах Філадельфійської камерної оркестри й українських громадських заходах.
Святкування відкрив подячною молитвою парох української католицької церкви Христа Царя у Філадельфії о. Ярослав Курпель. Ведучий вечора д-р Олександр Лужницький представив президію, почесне місце в якій зайняли: д-р Ярослав Заліпський разом із дружиною Надією; академік Леонід Рудницький, президент Світової ради НТШ; д-р Орест Попович, головний редактор Енциклопедії української діаспори.
Із нагоди врочистої події Леонід Рудницький вручив винуватцеві вечора грамоту від Світової ради НТШ із подякою за довголітню працю для української науки та представив присутнім головного доповідача про Ярослава Заліпського й близького його приятеля – Ореста Поповича, колишнього президента НТШ в Америці, визначного хіміка, педагога, громадського діяча, журналіста й шахіста, котрому також було вручено ювілейну медаль із нагоди 140-ліття Наукового товариства імені Шевченка.
У своєму слові д-р Попович поділився з присутніми спогадами про витоки приязні із д-ром Заліпським, що сягають таборових часів у повоєнному Міттенвальді. Обох молодих людей об’єднувала пристрасть до музики, яку вони пронесли по життю дотепер: Я. Заліпський як чудовий скрипаль, О. Попович як піаніст. Поєднала їх також і любов до хімії та членство в НТШ. За часів свого президентства в НТШ-А Орест Попович відмінно співпрацював саме з Філадельфійським осередком праці НТШ, який очолював д-р Заліпський. Разом із третім приятелем – уже бл. п. д-р Ярославом Трофименком – вони переклали українською мовою підручник із хімії, який, на жаль, українська бюрократична система не допустила до друку, з огляду на розбіжності зі зросійщеною в Україні термінологією. На запрошення О. Поповича Я. Заліпський увійшов до складу Контрольної комісії НТШ-А й тепер продовжує активну працю в редагуванні вже третього тому Енциклопедії української діаспори.
Окрасою вечора стала мистецька частина: бандуристка Богданна Мазепа виконала композиції «Взяв би я бандуру», «Пісня про маму» та «В саду удвох». Упродовж усього вечора лунали теплі слова від родини Ярослава Заліпського: сина Ігоря з сім’єю й доньки Уляни, а також від о. Ігоря Роїка, пароха української католицької церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці в Мелровз-парку, до якої належить родина Заліпських. У своєму слові до присутніх д-р Заліпський подякував організаторам вечора за ідею вшанувати його працю та за прихильність громади до його особи. Свято завершилося врочистим буфетом.
Прес-служба Товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply