Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 16, 2019

В ООН вшанували Тараса Шевченка

Автор:

|

Квітень 03, 2014

|

Рубрика:

В ООН вшанували Тараса Шевченка

Сотні українців зібралися 27 березня біля комплексу ООН у Нью-Йорку, готуючись узяти участь у відзначенні 200-річчя від дня народження Тараса Шеченка. Для проведення свята було надано простору залу Економічної й соціальної ради ООН. Прибули дипломати низки країн, провідники українських наукових, шкільних і громадських організацій, фінансових установ, численні священики на чолі з митрополитом Української православної церкви в США Антонієм і єпископом Даниїлом, а також Української католицької церкви на чолі з єпископом Павлом Хомницьким. Україну представляли Постійний представник України в ООН посол Юрій Сергеєв із дружиною, Генеральний консул України в Нью-Йорку Ігор Сибіга, працівники дипломатичних служб України в США.

Делегацію ООН очолив Магер Насер, керівник Інформаційного центру ООН, а також Ноель Сінклер, заступник Генерального секретаря ООН у справах збереження життєздатності та безпеки. Дипломати ще перебували під враженням від сесії Генеральної асамблеї ООН з приводу загарбання Росією частини сусідньої України, яка щойно завершилася масовим осудом цього порушення міжнародного правопорядку. Для п. Сінклера проблема України була добре зрозумілою, тому що його рідна країна Ґаяна в Південній Америці багато років перебувала в колоніальній залежності.
Виступи представників ООН були присвячені не лише Тарасові Шевченкові, а й сучасній ситуації, у яку потрапила Україна зі злої волі свого імперського сусіда. Але гості промовляли пізніше, а спершу Петро Фединський, котрий переклав «Кобзар» англійською, а на святі провадив програму, коментуючи кожну її частину, оголосив свято розпочатим.
Петро Фединський народився в Пенсильванії, у сім’ї українських імміґрантів. Виріс у Клівленді (штат Огайо), закінчив університет, працював в українській редакції «Голосу Америки». Перше повне видання «Кобзаря» англійською мовою перекладав протягом чотирьох років.
Чоловічий хор «Прометей» із Філадельфії під проводом Романа Кухарського заспівав «Реве та стогне Дніпр широкий». Після цього почалися промови. Крім згаданих вище гостей виступили Андрій Дещиця, виконувач обов’язків міністра закордонних справ України, Тамара Галло, президент УККА, й Орися Сушко, президент Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО).
У перервах між промовами п. Фединський представив на екрані видання «Кобзаря» різних років, художню спадщину Тараса Шевченка, пам’ятники нашому Пророкові в різних країнах.
Посол Сергеєв вручив п. Насерові великий фоліант Володимира Недяка «Україна — козацька держава» для бібліотеки імені Дага Хамершельда в ООН, а Петро Фединський подарував свій переклад «Кобзаря».
Знову вийшов хор «Прометей», цього разу – із піснями «Сонце заходить, гори чорніють» (соліст Ігор Кушнір) і «Гей, зліталися орли-гайдамаки». Слово для доповіді про Тараса Шевченка як борця за відновлення й утвердження української мови було надане Максимові Тарнавському з Торонто, канадському дослідникові української літератури.
Доповідь в ООН «Тарас Шевченко — борець за рідну мову, самовизначення народів, людські права та соціальну справедливість» була присвячена Міжнародному дню рідної мови, який відзначали у світі 21 лютого, і тому Шевченкове свято спершу призначали на 27 лютого, але аґресія проти України змусила перенести його на місяць пізніше.
Мистецьку частину свята продовжив вокальний дует «Лісова пісня» в складі бандуристки Алли Куцевич і солістки Людмили Грабовської, котрі виконали пісні «Зоре моя вечірняя», «У перетику ходила» й «Така її доля». Спів змінила декламація Шевченкових творів, із якою виступили Софійка Зєлик і Ксеня Ференцевич. Брати Андрій, Ярко та Юрій Добрянські співали «Ой, у полі могила», «Бандуристе, орле сизий» і «Ой, люлі-люлі, моя дитино».
Зі заключною промовою виступив Юрій Сергеєв, котрий подякував усім гостям і учасникам за вшанування національного поета, зокрема радникові при Постійному представництві України в ООН Марті Кокольській і постійній представниці СФУЖО в ООН, голові святкового комітету Марті Кебало, які доклали багато зусиль для успішного проведення свята. Хор «Прометей» заспівав «Заповіт», який присутні підтримали стоячи.
Свято організували Світовий конґрес українців, СФУЖО за підтримки Постійного представництва України при ООН. Спонсорували захід федеральна кредитова кооператива «Самопоміч» (Нью-Йорк), Українська американська федеральна кредитова спілка, федеральна кредитова спілка СУМА (Йонкерс), Українська національна федеральна кредитова спілка.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...