Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 21, 2020

В ООН вшанували пам’ять Чорнобиля

Автор:

|

Травень 05, 2016

|

Рубрика:

В ООН вшанували пам’ять Чорнобиля
Володимир Єльченко

Промовляє Постійний представник України в ООН

На спеціальному засіданні Генеральної асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Нью-Йорку вшанували пам’ять про жертв Чорнобильської катастрофи. Володимир Єльченко, постійний представник України в ООН, подякував міжнародній спільноті за підтримку у відновленні постраждалих районів і зазначив‚ що російська аґресія на cході України — катастрофа‚ співмірна за масштабами шкоди з чорнобильською трагедією. «Для сучасної історії України масштаби катастрофи можна порівняти лише з Голодомором, Другою світової війною та російською аґресією й окупацією 2014-2016 рр. Україна вимушена протистояти російській аґресії і це впливає на ефективність подолання наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), а особливо на трансформування укриття в екологічно безпечну систему. У цих складних умовах міжнародна співпраця — критично необхідна. Ми висловлюємо нашу щиру вдячність за підтримку в здійсненні міжнародних проектів, спрямованих на стійке відновлення та розвиток постраждалих районів», — заявив п. Єльченко.
Представники неурядових благодійних організацій закликали міжнародну спільноту фінансово допомогти ліквідаторам аварії, котрі врятували світ від набагато більшої катастрофи. Ірландка Аді Роше, засновниця гуманітарного фонду допомоги дітям Чорнобиля Chernobyl Children International порівняла ліквідаторів із героями-рятувальниками під час терористичних атак на Нью-Йорк 11 вересня 2001 року. «Тож мій найперший заклик до ГА — у тому, що ці героїчні люди, ліквідатори, мають бути визнані. І світ має започаткувати глобальний фонд, аби переконатися, що їхні медичні та соціальні потреби повністю задоволені», — заявила п. Роше на спеціальному засіданні ГА.
Паралельно в ООН відкрилася Міжнародна конференція з ядерної безпеки. Її співорганізатори — Україна, Чехія, Німеччина й Японія. 26 квітня в Секретаріаті ООН відкрилася фотовиставка до 30-річчя Чорнобиля. Її підготували Постійне представництво України при ООН та Український конґресовий комітет Америки (УККА). На виставці були показані світлини про трагедію Чорнобиля й її ліквідаторів. У відкритті виставки брали участь п. Єльченко, котрий виступив із промовою, Генеральний консул України в Нью-Йорку Ігор Сибіга, консул Олена Брежнєва, президент УККА Тамара Олексій, голова Союзу українок Америки (СУА) Маріанна Заяць, провідники інших українських громадських організацій, члени відділу Спілки української молоді (СУМ) в Ірвінґтоні (штат Нью-Джерзі), разом із своїми наставниками Михайлом Шпигульським та Оленою Тилко-Галькевич.
У дні пам’яті 30-річчя Чорнобиля незалежна російська «Новая газета» опублікувала стенограму тодішнього засідання Політичного бюро Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу‚ на якому Михайло Горбачов сказав: «Аварія на ЧАЕС стала очевидним і страшним свідченням вичерпаних можливостей нашої системи. В усій системі царював дух догідництва‚ підлизування‚ групівщини‚ переслідування інакомислячих‚ показухи‚ особисті зв’язків і кланів довкола різних керівників. Боялися проявити ініціативу‚ боялися начальства‚ уникали відповідальності‚ що відіграло вкрай неґативну роль. Вдарив Чорнобиль і ніхто не був готовий: ні цивільний захист‚ ні медичні служби‚ пожежна служба не знала‚ що їй робити. Весілля гуляли наступного дня. Діти на вулицях гралися. Аварія могла бути відвернена‚ коли була б достовірна та своєчасна інформація. Тепер нехай скаже своє слово прокуратура. І нехай ніхто не розраховує на прощення. Перед смертю загиблих‚ перед народом ми несемо відповідальність».
Але прокуратура не сказала свого слова‚ а проти п. Горбачова влаштували змову. Партійні провідники України Володимир Щербицький і Юрій Єльченко, тодішній перший секретар Київського міського комітету правлячої партії, вивели людей столиці на першотравневу демонстрацію. Про це нагадала письменниця Оксана Забужко під час нещодавньої спеціальної програми Українського інституту національної пам’яті «Історія: (не)засвоєні уроки». «Цей «документ доби» походить з архіву моєї мами Надії Забужко, на той час вона вчителювала в київській школі № 67. Коли в школу прийшла «рознарядка» на дитяче поголів’я для проходу радіоактивним Хрещатиком, мама набрала собі повну торбу перепусток, але своїм учням роздавати їх не стала, а сказала, що й сама на демонстрацію не піде. Відразу після того її вирядили на пенсію. Вона до останку вірила, що колись їх усе одно будуть судити. Берегла речовий доказ для майбутніх поколінь. І так воно й буде, ще на нашому віку, тепер уже жодного сумніву: все таємне стане явним», — розповіла вона.
Ми з дружиною 26 квітня 1986 року були в Міжнародному будинку відпочинку в Болгарії і про вибух у Чорнобилі почули від працівниць української газети «Наше слово» з Варшави. Увечері всі журналісти прийшли дивитися болгарські теленовини, але у них нічого не було про Чорнобиль. Про це розповідали лише західні радіостанції. Моя дружина була за фахом метеоролог і брала участь у командних зборах цивільного захисту, тож розуміла усю повноту небезпеки. Знала й те, що метеорологи не мали засобів для вимірювання радіації.
2 травня ми поїхали додому. У Вінниці зайшла до вагону лікар, відряджена до Києва. Вона плакала. Люди ще не розуміли причини її горя, а вона знала, що чекає на неї і на нас усіх. В Києві залізничний вокзал був переповнений. На пероні люди просили узяти до вагону дітей.
«Моє життя поділилося на дві частини — до Чорнобильської аварії і після неї», — сказав Михайло Горбачов 1986 року. Тепер можемо сказати, що так поділилося життя мешканців Україні й усього світу. І це підтвердили нещодавні події в ООН.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply