Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

Ушанування 100-річчя УСС у Філадельфії

Автор:

|

Листопад 06, 2014

|

Рубрика:

Ушанування 100-річчя УСС у Філадельфії
Доповідає Осип Рожка

Доповідає Осип Рожка

У межах серії викладів релігійного товариства «Свята Софія» й осередку праці НТШ у Філадельфії 23 жовтня ц. р. відбувся пропам’ятний вечір на вшанування 100-ліття заснування Українських січових стрільців (УСС). Доповідь про діяльність цієї організації виголосив Осип Рожка, колишній редактор часопису «Америка». Він ґрунтовно висвітлив історичні передумови, в яких зародилося це єдине українське національне військове формування в складі австро-угорської армії. Сформоване з добровольців, котрі відгукнулися на заклик Головної української ради 6 серпня 1914-го й стояли під проводом Української бойової управи (УБУ), воно було активним учасником національно-визвольних змагань і боротьби за незалежну Україну у 1914-1918 рр.
Як зазначив доповідач, діяльність УСС не була обмежена тільки Галичиною, адже стрілецькі легіони діяли й у Карпатській Україні, і в Києві, де було створено курінь УСС на чолі з Євгеном Коновальцем, що став найбоєздатнішою частиною українських військ 1918-го та на півдні держави. Доповідач розповів про бойові дії «усусусів» у 1915-1917 рр., де вони виявили героїзм у битвах із частинами російської армії на горі Маківка в Карпатах, під Галичем, Бережанами і під час Брусиловського прориву, поблизу містечка Козової. Найбільших втрат «усусуси» зазнали в битвах за гори Маківку та Лисоню.
Удруге відчутних втрат легіон УСС зазнав на початку липня 1917-го в бою під Конюхами, під час т. зв. офензиви Керенського. З Гуцульської сотні та доповнень із Коша УСС було сформовано новий курінь УСС, який здійснив похід до Збруча, а в лютому 1918 року вирушив у похід в Україну з австрійською окупаційною владою, був розташований на Херсонщині та приділений окупаційною владою до групи архікнязя Вільгельма Габсбурґа (полковника Василя Вишиваного). На початку жовтня 1918-го формацію УСС перевели з Херсонщини на Буковину. Під час українсько-польських боїв за Львів Легіон УСС прибув до Львова щойно 3 листопада й уже не зміг змінити бойової ситуації в місті.
Далі Легіон УСС входив до складу групи «Схід» Української галицької армії (УГА) і в січні 1919 року був переформований на Першу бригаду УСС у складі одного, пізніше – двох полків піхоти УСС, кінної сотні УСС, гарматного полку УСС і допомогових відділів. Поповнені українцями з російської армії, січові стрільці сформували в Києві у листопаді 1917-го Галицько-Буковинський курінь Січових Стрільців (СС), який згодом розгорнувся в полк СС, а далі — в корпус і групу СС, що були однією з найкращих формацій української армії.
Значну увагу доповідач присвятив устрою УСС і пресовій кватирі, зупинившись на діяльності таких видатних «усусусів», як Лев Левицький, Антін Артимович, Роман Купчинський, Михайло Гайворонський, Іван Іванець та інші. Як підсумував п. Рожка, створення УСС стало першою спробою організувати українську національну армію, яка могла би захищати інтереси українців і звільнити їх від іноземного панування. УСС служили не тільки зав’язком Української галицької армії, а й несли населенню України дух просвітництва, національних ідей та патріотизму, і саме тому їхня діяльність становить унікальну сторінку української історії.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply