Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, May. 20, 2018

Українці протестували проти посіпаки Путіна

Автор:

|

Лютий 05, 2015

|

Рубрика:

Українці протестували проти посіпаки Путіна
Зірка Воронка зі саморобним плакатом

Зірка Воронка зі саморобним плакатом

У морозну й вітряну погоду 30 січня близько 200 американців, серед яких переважали особи українського походження, зібралося на акцію протесту проти аґресії Російської Федерації (РФ) в Україні. Захід пройшов у повітовому місті Моріставні (штат Нью-Джерзі), перед театром Mayo Performing Art Center, де того вечора відбувся концерт Маріїнського симфонічного оркестру з Санкт-Петербурга під управлінням Валерія Ґерґієва. Саме поява цього дириґента дала привід до протесту, оскільки цей культурний діяч послідовно підтримує політику Путіна щодо України.

Під час акції Олесь Черен, Іванка Лотошинська, Романа Бакун, Мирон Кривулич і інші учасники роздавали летючки англійською та російською мовами, де, зокрема, значилося: «Наш протест не спрямований проти Маріїнського оркестру чи театру, де відбувається цей концерт. Але Ґерґієв відверто підтримує Путіна і його вторгнення в Крим та Україну, і ми йому висловлюємо свій протест». Я зауважив, що люди охоче брали ці листівки.
Джозеф Гореб, голова управи культурного центру, пообіцяв роздати листівки артистам, а Алісон Ларена, президент центру, заявила, що стурбована протестом, однак має надію на чемне поводження демонстрантів. Один із полісменів підійшов до присутніх із пропозицією дати йому листівок, аби він після концерту передав їх артистам. Загалом, поліція того вечора була дуже ввічливою щодо протестантів і зупиняла авта, щоби ті перейшли вулицю. А мене випустили навіть за металеву огорожу, аби я міг краще фотографувати присутніх.
У день акції Віліям Вестговен у місцевій газеті «Дейлі рекорд» докладно розповів про суть протесту, процитував Рому Гадзевич, головного редактора газет Українського народного союзу, і послався на Михайла Козюпу, голову повітового відділу Українського конґресового комітету Америки (УККА). Тож люди, ідучи на концерт, вже мали уявлення про зміст акції.
Протест організував відділ УККА у повіті Моріс, вів акцію президент Світової конференції українських державницьких організацій Аскольд Лозинський, біля нього співав під гітару українські пісні його син Максим за участю всіх присутніх. Люди скандували гасла: «Росіє! Геть з України!», «Ґерґієв, додому!» й інші. Андріян Бриттан, Володимир Семенюк, Зірка Воронка й інші учасники тримали саморобні плакати.
До слова, Валерій Ґерґієв уже виступав у цьому театрі. 1937-го в будівлі театру було відкрито кінотеатр, який діяв до 1987 року, після чого його продали під кіноконцертну залу, на базі якої виник «Комюніті-театр», нинішній Mayo Performing Art Center. 29 вересня 1974-го в новому театрі відбувся перший концерт оркестру Маріїнського театру з Ленінграда (Росія). На той час російський театр носив ім’я більшовицького провідника міста Сергія Кірова, а місту ще не повернули його назви Санкт-Петербург. Дириґентом був 21-річний осетин Валерій Ґерґієв, а на фортепіано грав український виконавець Олександр Слободяник. Зрозуміло, що серед публіки було багато закордонних українців.
Минуло тридцять років, і 29 вересня 2004-го у театрі вирішили повторити ті славетні події. Я був на тому концерті: знову – повна зала, знову – багато українців. Валерій Ґерґієв тоді також був у Нью-Йорку, але диригувати оркестром вийшов інший петербуржець — 33-річний Святослав Лютер. Олександр Слободяник грав фінал «Першого концерту для фортепіано» Петра Чайковського, а також разом із дружиною Ларисою Крупою на двох фортепіано — концерт Олександра Чайковського, нашого сучасника. Участь у концерті брали українські солісти Оксана Кровицька й Олег Чмир.
Минуло ще десять років, і театр знову запросив російський оркестр на чолі з Валерієм Ґерґієвим. Той сказав, що присвячує концерт пам’яті Олександра Слободяника. Було виконано твори Петра Чайковського, Модеста Мусоргського, Родіона Щедріна. Але цього разу українці не прийшли до зали. Причиною цього стала не лише аґресія РФ проти України, а й позиція самого п. Ґерґієва, котрий фактично поступився своїм талантом дириґента для жалюгідної ролі політичного союзника Путіна.
Це вже — не перший випадок, коли владні вельможі створюють довкола себе гурт наближених служителів із мистецького світу. Таких прислужників мали всі більшовицькі провідники, має
їх і Путін. Спокуса для артистів – велика: з руки правителя вони отримують не лише почесні звання та державні нагороди, а й можливості щедрого фінансування своїх творчих проектів.
Та й самолюбство правителя приємно лоскоче оточення не якихось посередніх виконавців, а відомих осіб із мистецького світу. До таких належить і п. Ґерґієв. Він народився у Москві, закінчив консерваторію в Ленінграді й одразу ж був помічений як талановитий дириґент. За кордоном його визнали задовго до появи Путіна на політичній сцені. Але новий провідник Росії пообіцяв «золоті гори», і п. Ґерґієв спокусився. Саме він 6 лютого 2012 року став довіреною особою Путіна на виборах президента РФ. Саме він після «переможної» війни Росії проти Грузії 21 серпня 2008-го дириґував оркестром Маріїнського театру на головній площі захопленого росіянами міста Цхінвалі. У промові перед тим концертом він схвалив аґресію РФ, яку засудив світ. Саме п. Ґерґієв 11 березня 2014 року підписав лист від групи діячів культури Росії, де були такі рядки: «Ми твердо заявляємо про підтримку позиції президента Російської Федерації щодо України та Криму».
Путін визнав Валерія Ґерґієва своїм найближчим приятелем. Останньому дали великі гроші на будівництво філії Маріїнського театру в Петербурзі, проведення низки фестивалів. Звісно, не тільки п. Ґерґієв опинився серед слухняних прислужників Путіна. Російському президентові догоджають солістка Анна Нетребко, музиканти Денис Мацуєв (він також брав участь у концерті в Моріставні), Юрій Башмет, Володимир Співаков. Але саме Валерій Ґерґієв поспішає зі заявами на підтримку Путіна. І це не забувається: за оцінкою журналу «Форбс», 2012 року п. Ґерґієв став найуспішнішим музикантом Росії із доходом 16,5 млн USD.
Але безоглядна підтримка Путіна не минає без сліду: громадськість світу обурена позицією музиканта – апологета диктатора. Торік у Лондоні активісти вийшли перед його концертом на площу з плакатами «Ґерґієв підтримує війну в Україні» і скандуванням «Ганьба!» Концерт довелося згорнути.
Фінська оперна солістка Карита Матилла відмовилася виступати з оркестром, яким керував Валерій Ґерґієв. У Мюнхені цього року почалися проблеми довкола запрошення п. Ґерґієва на посаду дириґента оркестру — суспільство протестувало проти його появи на цій посаді. Громадські протести відбулися й у Нью-Йорку. 17 січня ц. р. під час прем’єри опери «Іоланта» в «Метрополітен-опера» на сцену вийшов Роман Торговецький із плакатом проти аґресії РФ і позиції Валерія Ґерґієва й Анни Нетребко, учасників прем’єри.
Після концерту в Моріставні Віліям Вестговен знову виступив у своїй газеті. Він докладно розповів про акцію протесту, оприлюднив світлини й, зокрема, навів низку висловлювань. Михайло Козюпа сказав йому, що подібні демонстрації раніше відбувалися перед дипломатичними представництвами РФ у Нью-Йорку або перед штаб-квартирою Організації Об’єднаних Націй, але поява п. Ґерґієва у Моріставні зібрала громаду й у цьому місті.
Відомий дириґент і музикант Андріян Бриттан наголосив на тому, що Валерій Ґерґієв, загалом, — талановитий діяч музичного світу, але такі, як він, часто стають ляльками в руках владної мафії й заради власного добробуту схвалюють кожне вторгнення в чужу країну та вбивства людей. І саме це поряд з агресією Росії викликало протест численної громади в Моріставні.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...