Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Український острів у нью-йоркському морі

Автор:

|

Березень 28, 2013

|

Рубрика:

Український острів у нью-йоркському морі

У глибині нью-йоркського давнтавну на острові Мангеттан, в історичній околиці званій Східним селом, де колись була ферма основоположника Нью-Йорка голандця Петра Стайвезанта, розташована кузня українського християнського виховання. Там українці та неукраїнці (домініканці, пуерториканці, індуси, пакистанці, ірландці, італійці) вивчають математику, хімію, біологію, англійську мову та літературу, світову й американську історію, а також українську мову, співають українські пісні та прославляють Господа Бога в католицькій літургії Івана Золотоустого, відповідають українською, а інколи — англійською. При вівтарі отцеві служать молоді учні різних національностей. За словами отця пароха, саме чужинці найчастіше зголошуються служити вівтарними хлопцями.

Школа Св. Юра — дуже особлива. Таких навчальних закладів, тобто цілоденних українських, не набереться й п’яти в цілій Америці. А коли взяти до уваги, що при школі є гайскул, то таких, котрі майже від колиски до вступу в університет дають дитині серйозну освітню підготовку з українським смаком, знайдеться в США, мабуть, тільки дві. А Школа Св. Юра — фактично єдина в центрі великого міста. Вона охоплює не тільки 1-8-мі класи, а й три роки предшкілля для три-, чотири- та п’ятилітніх діток. Завершується процес навчання чотирирічним гайскулом 9-12-х класів.
Економічне становище країни останніх років мало сильний вплив, зокрема, на ситуацію в приватних школах, а тим більше – парафіяльних католицьких. Вони почали закриватися. Деякі їх учні подали прохання та були прийняті до Школи Св. Юра, яка також зазнала фінансових труднощів. Однак замість того, щоби зачинити свої двері, Школа Св. Юра почала шукати різних джерел фінансування, зрозумівши, що шкільна оплата студентів не зможе покрити всі кошти. Зацікавлені та підприємливі особи зі школи, із парафії та дирекція місцевої кредитової кооперативи «Самопоміч» встановили для школи фінансову базу, щоби вона могла втриматися та зберегти рівновагу, доступну для студентів, які походять з економної верстви пересічного рівня. Частину розлогого шестиповерхового будинку зайняла друга католицька середня школа «Ля-Сал», яка виплачує оренду. Другим джерелом фінансування стала Фундація Св. Юра, яка була створена десять років тому далекоглядними особами. Тепер школа стабілізувалася фінансово, уникнувши небезпеки закриття, і може дозволити собі давати найкраще навчання за дуже помірковану ціну, набагато нижчу, ніж у будь-яких інших приватних школах.
Попри українську християнську особливість школи з кожним роком до неї зголошується навіть більше неукраїнських, ніж українських учнів. Тож адміністрація закладу видала кілька стипендій і запрошень для потенційних учнів з України, однак дітям в Україні не вдалося скористатися цією можливістю, бо консульські чиновники США в Києві відмовили їм у візі. Тому зараз у школі навчається майже порівно українців і неукраїнців.
Щороку, у передріздвяний час, школа влаштовує Різдвяний концерт. У ньому беруть участь усі учні – від передшкілля до 12-го класу, українці та неукраїнці за походженням. У минулорічній програмі виступали «маленькі колядники», співали й грали на бандурі «Різдвяну ніч» і переважно українські й американські колядки. Програма проводилася українською й англійською мовами. Чимало учасників концерту були неукраїнського походження, однак виступали та співали українською.
Цей концерт не був чимось особливим для учнів Школи Св. Юра. Щотижня бодай один раз усі діти беруть участь у літургії Св. Івана Золотоустого. Тут знову відповідають і співають усі українською й англійською мовами. Усі зобов’язані ознайомитися з українським католицьким обрядом і його традиціями.
Незабаром буде страсний Великодній тиждень, а скоро — і Великдень. У Велику п’ятницю діти зі школи братимуть активну участь у відправі та процесії з плащаницею. Робитимуть це знову українці та неукраїнці за походженням. Усі вони зголосяться служити вівтарними хлопцями. Кількома тижнями пізніше відбудеться фестиваль на Сьомій вулиці. Виступатимуть діти зі школи – українці та неукраїнці співатимуть українські пісні.
У США оцінка школи — початкової та середньої, а тим більше гайскул – залежить від того, чи школа зуміє відповідно підготувати учнів до здобуття вищої освіти. Усі цьогорічні учні 12-го класу зголосилися в університети. Це – аж ніяк не особливість цьогорічних випускників. Останні три роки всі випускники одержали т. зв. ріженс-диплом і вступили до університетів. Отець Петро, настоятель вищої школи, пояснює ці освітні успіхи не тільки рівнем навчання, але також етикою, що походить від християнського виховання.
Двері школи — відчинені, зокрема, для українських християнських дітей. Завітайте до будівлі, що на розі Шевченка й Шостої вулиці в нью-йоркському давнтавні. Порозмовляйте із сестрою Теодозією та з о. Петром., дізнайтеся про цей скарб нашого народу – українську цілоденну, вповні акредитовану в нью-йоркську освітню систему школу. Може, вона вам сподобається. Тим зробите велику послугу своїм українським християнським дітям.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...