Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 22, 2020

У Виппані згадували акцію «Вісла»

Автор:

|

Квітень 26, 2012

|

Рубрика:

У Виппані згадували акцію «Вісла»

Іван Буртик‚ голова Ради оборони й допомоги Україні Українського конґресового комітету Америки (УККА) і почесний доктор Українського вільного університету, виступаючи з доповіддю про акцію «Вісла» на вечорі до 65-х роковин цієї події‚ зворушив присутніх спогадом про те‚ як йому самому пощастило врятуватися від кулі катів.

Ушанування сумної річниці відбулося 22 квітня в Українсько-американському культурному центрі Нью-Джерзі‚ що у Виппані (штат Нью-Джерзі)‚ з ініціативи місцевих відділів УККА‚ Організації оборони Лемківщини‚ Організації оборони чотирьох свобід України (ООЧСУ) за спонсорства Української американської федеральної кредитової спілки «Самопоміч». Збори відкрив вступним словом Михайло Козюпа, голова ООЧСУ.

Іван Буртик докладно розповів про причини акції «Вісла» й про хід примусового переселення українців з прабатьківських земель до Української Радянської Соціалістичної Республіки (480 тис. осіб) і на західні терени Польщі (273 780 осіб). До цього насильства було залучено не тільки понад 20 тис. польських вояків‚ а й військо НКВС СРСР і прикордонні війська Чехо-Словаччини. Переселення супроводжувалося пограбуваннями та вбивствами українців‚ тому на їхній захист стали підрозділи Української повстанської армії (УПА). Влада вдалася до жорстоких репресій. 3‚8 тис. українців було ув’язнено в концентраційному таборі Явожно‚ 945 із них — засуджено до розстрілу.

Самого п. Буртика затримали вояки польської Армії крайової‚ яка виступила не тільки проти більшовицької та нацистської окупації‚ а й проти українського визвольного руху. Вояки готувалися до екзекуції‚ коли Іван Буртик заволав до них: «Перш ніж стріляти‚ запитайте про мене у свого полковника Шитка!» Здивовані поляки відклали страту й послали гінця до полковника‚ який приїхав особисто та наказав звільнити полоненого. З’ясувалося‚ що раніше той полковник намагався через п. Буртика домовитися з УПА про спільні дії проти «червоних». Випадкове знайомство врятувало Івана Буртика.

У мистецькій програмі‚ яку підготувала д-р Роксолана Васкул-Лещук‚ узяв участь вокальний ансамбль «Самоцвіт» у складі Оксани Телепко‚ Ірини Гавриш‚ Зоряни Ковбаснюк‚ Катерини Куцини і Наталі Парфенюк, а також юнь зі Спілки української молоді. Програма містила лемківські пісні‚ поезії та спогади Василя Шляхтича з польського міста Зеленої Ґури й інших постраждалих від акції «Вісла». Співали та читали спогади Софія Баран‚ Андрій Гавриш‚ Катруся й Марта Телепко‚ Лука та Марта Гончарики‚ Надя Клапач‚ Калина Лещук‚ Мар’яна Пилипів і Зорянa Ковбаснюк. На гітарі грав Микола Мосуряк.

Ларіон Костенко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply