Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

У США приїздить український оркестр, створений 1918 року

Автор:

|

Жовтень 20, 2016

|

Рубрика:

У США приїздить український оркестр, створений 1918 року

Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України

У січні-квітні 2017 року в США відбудуться виступи Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України. Я написав 1918 рік у заголовку не помилково, бо саме у листопаді 1918-го постановою Ради Міністрів Української Народної Республіки було засновано оркестр, який пережив нелегкі часи, коли мав назву Державний симфонічний оркестр Української РСР, з відновленням Незалежності України став Державним симфонічним оркестром України, а указом Президента України від 1994 року отримав статус Національного та сучасну назву.
Головним дириґентом на початку був призначений Олександр Горілий (1863-1937) — відомий композитор і музично-громадський діяч, котрий особисто знав Петра Чайковського. Один із перших концертів оркестру в грудні 1918 року був присвячений творчості Миколи Лисенка: звучали симфонічні фрагменти з опери «Тарас Бульба» й оркестрова транскрипція симфонічної фантазії композитора «Козак-шумка». Маестро Горілий походив із села Малі Щербиничі, що на Чернігівщині. Був репресований 1937-го.
З 1937-го впродовж 25 років колективом керував Натан Рахлін. Оркестр виконував прем’єри видатних українських композиторів Бориса Лятошинського, Левка Ревуцького, Євгена Станковича, Мирослава Скорика, а також радянських композиторів Сергія Прокоф’єва, Дмитра Шостаковича, Арама Хачатуряна. У 1993-2013 рр. оркестр записав понад 100 альбомів. Його репертуар складають симфонічні твори від епохи бароко до сучасного авангарду, інструментальні та вокальні твори.
До США оркестр приїздить із дириґентами Теодором Кучаром і Володимиром Сіренком. Маестро Кучар народився 31 травня 1963 року в Нью-Йорку, зростав у Клівленді (штат Огайо), є сином вчительки музики Ганни Придаткевич та онуком скрипаля і композитора Романа Придаткевича, організатора Української консерваторії в Нью-Йорку, співорганізатора Товариства прихильників української музики. Теодор Кучар виступав як скрипаль та альтист у складі провідних оркестрів Клівленда та Гельсінки (Фінлядія), був дириґентом оркестрів у Південній Африці, Фінляндії, Австралії, Естонії та Чехо-Словаччині.
Маестро Сіренко народився 1960 року на Полтавщині. Він — лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, народний артист України, професор Національної музичної академії України ім. П. Чайковського.
З оркестром приїздить і випускник Королівської академії музики у Лондоні, лауреат найпрестижніших фортепіанних конкурсів Олексій Гринюк, котрий зараз живе у Великій Британії. Концерти п. Гринюка відбулися в країнах Європи, у США, Мексиці, Марокко й Японії.
Ще один соліст — Дмитро Ткаченко — сучасний український музикант-скрипаль, викладач і громадський діяч. Народився в Києві. Почав грати на скрипці й фортепіано в шість років. Навчався в Києві та Лондоні. Дмитро — лауреат міжнародних конкурсів у Варшаві, Києві й Оденсе (Данія).
Концерти почнуться 18 січня на Флориді та закінчаться 22 березня у Каліфорнії. Оркестр планує виступити, зокрема, в Нью-Йорку, а також у Моріставні, Нью-Брансвіку й Юніоні (штат Нью-Джерзі).
Генеральний директор оркестру — Олександр Горностай. Він народився також 1960-го в Житомирі, закінчив Київську державну консерваторію ім. П. Чайковського, був директором першого Всеукраїнського фестивалю «Червона рута» у Чернівцях. Із 2006 року працює генеральним директором оркестру й за цей час організував успішні концертні тури до Австрії, Іспанії, Італії, Португалії, Франції, Швейцарії, Японії, ряду інших країн, заснував Українсько-американський музичний фестиваль у Києві.
Наразі оркестр не має грошей на придбання квитків, аби прилетіти в США та повернутися до Києва, і має надію на підтримку закордонного українства. На цю потребу вже відгукнулася Богданна Волянська, президент Українського музичного інституту в Нью-Йорку. Щоб допомогти оркестру, чеки треба виписувати на Ukrainian Music Institute, занотувати число конта 36852-0001 на мемо, і висилати на SelfReliance F.C.U., 108 Second Ave., New York, NY 10003. Безподатковість Українського музичного інституту — типу 501(с)(3).
Телефон і факс О. Горностая: +38-044-279-6842, мобільний: +38-067-440-5052, електронна пошта: a.hornostai@gmail.com. Телефон Теодора Кучера: 559-455-8989.
Підтримайте провідний український оркестр і відвідайте його концерти!

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply